Čaro detstva a Vianoc a ich hodnoty v tvorbe Milana Rúfusa

Posledným stretnutím Literárno-umeleckého klubu Milana Rúfusa v tomto roku bude predvianočný literárny podvečer venovaný tvorbe slovenského básnika, literárneho historika, prekladateľa a esejistu Milana Rúfusa. Čaro Vianoc a detstva a ich hodnoty si pripomenieme vo štvrtok 11. decembra o 17,00 na Podtatranskej ulici č. 1.

Naveky Závažná

Adventný čas s Milanom Rúfusom
    Čas očakávania návratu Božieho a človečieho
    Čas dobrého Slova
    Čas usporiadania svojho srdca
    Čas na zastavenie sa
    Čas na svetlo nádeje, ktorá nám ešte ostáva v  bezhlavom zhone za vecami tohto sveta, iba vecami!
    Mrežovník Rúfusovej mamy
    V ten adventný podvečer  11. decembra 2014 sa stretli milovníci poézie  v Podtatranskej knižnici v Poprade  v Klube Milana Rúfusa s jeho poéziou v plnosti  významu Detstvo a Vianoce v rúfusovskej poézii.
    Túto tému nám priblížil, interpretoval a dal zažiť Jozef Janigloš s manželkou .
    Detstvo  s matkinou piesňou, modlitbou a rozprávkou pri kolovrátku a zvončekom, ktorý rozozvučal Vianoce na pozadí ukradnutého detstva našich čias, kedy je dôležité všetko ostatné a nepodstatné.
    Janigloš v súzvuku s plným pochopením  Rúfusa apeloval  na dôležité  v Božom a ľudskom pláne, na ktoré zabúda a  v konečnom dôsledku aj dopláca dnešný človek.
    Od Katreny do Vianoc, to bol predovšetkým čas  stíšenia sa, snívania  a túžôb, nie čas hlučných reklám a zneužívaných kolied na výpredaj partiového tovaru.
    K atmosfére večera patril aj ponúknutý mrežovník zo Závažnej Poruby, ktorý priniesli vzácni hostia Dr. Soňa Barániová a syn Pavol. Práve oni nám priblížili ducha Milana Rúfusa – jeho dar slova a duše a hlbokej pokory.
    Soňa Barániová spravuje Dom Milana Rúfusa v Závažnej Porube a nadáciu, ktorá nesie jeho meno. Priblížila nám  rúfusovský  dom s jeho rodinným zázemím a plnosťou hodnôt –  matky, otca a detí, také spochybňované a otrasené v základoch/.
Šesťkilometrovú cestu, ktorú meral každodenne  Rúfus zo Závažnej Poruby do gymnázia v Liptovskom Mikuláši. Túto cestu si osvojili deti  zo Závažnej Poruby a kráčajú po nej do Rázusovej Vrbice, časť Liptovského Mikuláša a  naopak. Takto si sprítomňujú navzájom  dvoch svojich vzácnych rodákov. Rovnako v tomto čase malí i dospelí recitujú v  Porube  básnikove verše v literárnej prehliadke „Štebot z rodného hniezda“.
    „Naveky Závažná“je rodiskom /10.12.1928/ aj večným  spočinutím oproti Poludnici nášho veľkého básnika.
Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči  pri tejto príležitosti  venovala sprostredkovane  správkyni  Domu M. Rúfusa  knihu Rúfusových veršov v Braillovom písme.
    Tento večer  s Rúfusom bol sviatkom  srdca a Vianoc 2014, tým pomyselným zvončekom.
    Vďaka Vám, majstre, vďaka manželom Janiglošovým, vďaka vzácnym poslom z rúfusovského domu v Závažnej Porube, kde sa ukrýva náš národný poklad, ten nikým  neodcudziteľný.        Ľudmila Hrehorčáková

Fotodokumentácia :

1caro2caro3caro6caro7caro