Pohľady na Starý Smokovec

V Podtatranskej knižnici v Poprade  si verejnosť vo štvrtok 14. apríla pripomenula jedinečnosť a históriu jednej z prvých tatranských osád - Starého Smokovca. Vo vile Flóra sa narodila a v Starom Smokovci a naďalej žije bývala členka Cechu sprievodcov Tatry – Spiš Dagmar Trommlerová. Väčšinu času sprevádzala v zahraničí, ale svoje srdce odovzdala rodnej obci, kde pozná každý kút a aktívne sa zapája do snáh o jej zveľaďovanie. Hosťka vo svojej prednáške vyzdvihla výnimočnosť Starého Smokovca od jeho počiatkov až po súčasnosť. Spomenula zakladateľa Karola Csákyho, historický vývoj miesta, architektúru a spoločenskú dôležitosť jednotlivých budov, ktoré ešte vychádzajú z rakúskeho a švajčiarskeho staviteľstva. Pomocou fotografií znázornila, na aký účel sa využívali niektoré miesta, aký hospodársky ako aj zdraviu prospešný význam má Smokovec vďaka napríklad niekdajšej kaviarni Kaffehaus, hotelu Grand, či Kúpeľnému domu. Mnohým rodinám dokázala sezónna práca v tatranskej osade zabezpečiť výdaje na celý rok.
Spoločne s návštevníkmi spomínali na zimné ľadové plochy, sánkarskú dráhu, krásnu parkovú úpravu a Vilu Floru, v ktorej Dagmar strávila priam ideálne detstvo.
Cez svoje pohľady na situáciu v Starom Smokovci vyniesla vášnivá rodáčka taktiež niekoľko kritík voči moderným stavbám, napr. grandhotelu Bellevue, ktoré podľa nej nezapadajú do tatranského prostredia a narúšajú nimi kolorit pôvodného Starého Smokovca. Ako bývalá sprievodkyňa ostrým okom sleduje aj nedostatočné využitie potenciálu osady v cestovnom ruchu: „Nevieme sa predať“, poznamenala.
Za príklad uviedla aj neudržiavanú kalváriu s abstraktnými vyobrazeniami jednotlivých zastavení krížovej cesty, ktoré považuje za nezrozumiteľné pre všetkých ostatných návštevníkov.
Na záver sa Dagmar Trommlerová v krátkosti pristavila aj pri Novom Smokovci a jeho zakladateľovi Dr.Mikulášovi Szontaghovi, ktorý začal s klimatickou liečbou v Tatrách.
Ďalej rada pripomenula dobrovoľné aktivity evanjelického farára v Novom Smokovci Pavla Kušníra, ktorý celé minulé leto viedol prednášky o Novom Smokovci a sprevádzal turistov. Za túto prospešnú prácu si vyslúžil aj cenu Dr. Szontagha, ktorú každý rok udeľuje Klub Tatrancov.
Adriana Hricková

Fotodokumentácia: