Čokoládový Gordon ukazuje psími očami svet plný pekných vecí

Prváci a druháci zo Základnej školy Fraňa Kráľa vo Veľkej zažili špeciálnu autorskú besedu.  V Podtatranskej knižnici sa vo štvrtok 12. mája stretli s hlavnou postavou kníh spisovateľky Márie Vrkoslavovej – Ševčíkovej. Autorka detských kníh navštívila knižnicu so svojím psíkom Gordonom, čistokrvným anglickým kokeršpanielom. Spoločné dobrodružné a zábavné zážitky previedla do príbehov v knižkách Život na štyroch labkách, Veľké dobrodružstvá malého havkáča a Čokoládový Gordon zo psej lúčky.
V sprievode svojho manžela a čokoládovo sfarbeného psíka porozprávala deťom celý svoj spisovateľský príbeh. Vzrušujúce príbehy psíka Gordona začala spisovať po tom, čo ich po šestnástich rokoch opustil milovaný psík, kokeršpaniel Gaston. „Chcela som, aby sa na neho nezabudlo. Dokonca nás aj zachránil. Zároveň som chcela napísať niečo, čo ste ešte nečítali“, vysvetľovala na besedespisovateľka.
Príbehy„rozpráva“ Gordon a začínajú sa v jeseni, keď prišiel do novej rodiny a končia jeho prvými narodeninami.
Spisovateľka Mária Vrkoslavová – Ševčíková porozprávala ako vidí svet Gordon svojimi čistými psími očami a kam všade ho zaviedla psia zvedavosť. Malí čitatelia si vypočuli ako sa dobrosrdečný čokokokeršpaniel zoznámil so svojou láskou Diamand, ako sa stretol s jeleňom a medvedicou s mláďatami a dozvedeli sa aj o zážitkoch a lapajstvách v horárni alebo zo svojej obľúbenej lúčky.
Autorka zamestnala na besede aj pani učiteľky. Priniesla so sebou žiacku knižku, ktorú dostal Gordon od učiteliek a odvtedy mu na každej besede učiteľky napíšu poznámku o jeho správaní na stretnutí.
Na záver sa deti skamarátili s prítulným a veselým Gordonom a nechali si podpísať knihy. Pôvabné psie dobrodružstvá pútajú aj ostatných, nielen milovníkov psov.
Gordon ukazuje pekný svet, kde si ľudia neubližujú, majú sa radi a majitelia zvieratiek sú starostliví a zodpovední. Čitateľom pripomína, že aj v obyčajnom živote sú krásne veci, treba sa len dobre poobzerať okolo seba.
Adriana Hricková

Fotodokumentácia:

DSC04582DSC04584DSC04586DSC04587DSC04588DSC04589DSC04591DSC04595DSC04599DSC04600DSC04603DSC04604DSC04606DSC04607DSC04609