Pomalé svetlo vĺn

Básnika, dramatika, scenáristu, vynikajúceho herca a recitátora Vlada Vaľka, rodáka z obce Široké, neďaleko Prešova poznajú mnohí ako Bohéma a priateľského človeka. V jeho duši stále drieme kus dieťa. S jeho básnickou tvorbou sa môžete stretnúť na vernisážach, firemných večierkoch a v divadle. Radšej recituje vlastné básne.V urokok 14. 3. 2017 o 17,30 v priestoroch oddelenia umenia predstaví verejnosti zbierku básní Pomalé svelo vĺn.

Pomalé svetlo vĺn
„ Vládnu nám splašené minúty
zutekali kone
zaspali hojdacie kohúty.“
Tieto úvodné slová pochádzajú z pera popradského básnika, herca, pedagóga a v neposlednom rade milovníka života – Vladislava Vaľka.  V utorok 14. marca prijal pozvanie do Podtatranskej knižnice v Poprade, oddelenia umenia v Spišskej Sobote, aby priaznivcom poézie predstavil knihu Pomalé svetlo vĺn, ktorej je spoluautorom. Ďalšími autormi knihy sú známy popradský maliar, výtvarník, režisér a scénograf Marián Čižmárik a historik umenia Karol Maliňák, pôsobiaci v Liptovskom Mikuláši.  Kniha výnimočná svojou formou i obsahom vznikla na základe veršov a malieb spomínaných autorov. Vydala ju Spoločnosť Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláša v obmedzenom náklade 500 kusov. Nebyť nekonečnej snahy a entuziazmu autorov a štedrých sponzorov, nikdy by neuzrela svetlo sveta. Slávnostný krst sa uskutočnil v septembri minulého roka v Galérii Ľudovíta Fullu v Liptovskom Mikuláši a krstným otcom sa stal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Neskôr bola kniha uvedená do života aj v Poprade, v Pasáži na Námestí sv. Egídia, kde sa konala aj výstava obrazov Mariána Čižmárika.
Na stretnutí s básnikom zazneli aj verše v jeho podaní a tiež ich výklad, nakoľko išlo vlastne o sny umelca a ich veršové spracovanie. O hudobné sprevádzanie autora sa postarala hudobníčka a pedagogička Monika Piekielnicka. Na záver autor túto hodnotnú knihu  venoval do knižného fondu Podtatranskej knižnice v Poprade, za čo mu patrí naša vďaka. Veríme, že niekedy nabudúce si znovu spríjemníme čas pri počúvaní jeho veršov.
Mgr. Lenka Bordáčová Chladoňová

Obrázok 001Obrázok 002wObrázok 003wObrázok 004wObrázok 006wObrázok 007wObrázok 009wObrázok 010wObrázok 011wObrázok 013wObrázok 014wObrázok 015wObrázok 016wObrázok 018w

VV