Šaliansky Maťko - prednes slovenských povestí

Oblastné kolo v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko J. C. Hronského sa bude konať 28. januára 2015 o 9,00 v Podtatranskej knižnici v Poprade na  Podtatranskej ulici č. 1 (sídlisko Západ). V spolupráci s Miestnym odborom Matice slovenskej v Poprade.

Prednes slovenských povestí pod Tatrami  má všestrannú podporu. 28.    januára 2015 sa uskutočnil 17. ročník oblastnej súťaže žiakov ZŠ v prednese slovenských povestí.  Podtatranská knižnica v Poprade so svojimi novými priestormi vytvorila ideálne podmienky pre  50 žiakov súťažiacich v 3 kategóriách,prácu poroty, učiteľský doprovod, organizátorov ako aj pre divákov,  dokopy pre 100 zúčastnených na tomto kultúrnom podujatí.
  V úvode riaditeľka knižnice Mgr. Anna Balejová privítala účastníkov  a prítomným sa prihovorila aj vedúca Školského úradu v Poprade PaedDr. Edita Pilárová. PhDr. Emil Turčan predstavil porotu v zložení: Anna Rabatinová, Ružena Janiglošová a Božena  Janovová.  Druhá porota pracovala v zložení Anna Gordiaková, Monika Krakovská a  Eva Šeligová.
 V príhovore zaznelo, že povesť si získala v tejto súťaži trvalé miesto a pevnú tradíciu ako nevyčerpateľná studnica nášho kultúrneho dedičstva, dedovizne. Najmä tým, že mapuje historické  a kultúrne dedičstvo a najmä vnímavosť našich predkov a lásku k rodnému chotáru a kráse našej vlasti. Tento ročník sa konal práve v čase, keď vláda SR vyhlásila Rok Ľudovíta Štúra v jubilejnom roku 200. výročia jeho narodenia. Naši buditelia tak Pavol Dobšinský ako aj Ľudovít Štúr a ďalší pojali tento žáner do centra svojej kultúrnej a národnobuditeľskej činnosti. Štúr vydal dielo O povestiach a piesňach plemien slovanských. Matica slovenská venuje neustále vydavateľské aktivity na dopĺňanie  slovenskej povesťovej mapy s  východiskovým autorom Jozefom Cígerom Hronským, od  ktorého sa traduje táto súťaž s vyvrcholením v meste Šaľa / odtiaľ Šaliansky Maťko/:
    Túto súťaž, ktorej vyhlasovateľom je Matica slovenská podporilo  veľmi štedro Mesto Poprad, Mesto Svit, organizátormi boli Školský úrad v Poprade, CVČ v Poprade, Podtatranská knižnica . Poďakovanie patrí aj vedúcej  oddelenia školstva  vo Svite  Mgr.Lenke Mačugovej za ústretový prístup . Deti sa potešili aj občerstveniu, ktoré im venovala s.r.o Sintra  a Baliarne obchod v Poprade, za čo im srdečne ďakujeme. Na zdarnom priebehu sa podieľali aj popradské matičiarky.
    V budúcom ročníku súťaže  môžu mladí recitátori spod Tatier siahnuť po knihe  Povesti piatich mestečiek, ktorých autormi sú samotné deti.Touto knihou boli odmenení víťazi  1. kategórie, teda najmladší žiaci.
    V závere riaditeľ Domu Matice slovenskej  v Spišskej Novej Vsi Mgr. Rastislav  Zacher poďakoval všetkým zainteresovaným na súťaži , zhodnotil  jej prínos na posilňovaní vlasteneckého cítenia našej mladej generácie a uchovávaní kultúrnych hodnôt Slovenska a Slovákov.
    Popradský okres budú na krajskom kole 20.2.2015 v Prešove reprezentovať traja víťazi z každej kategórie, a to Peter Šaling zo ZŠ  Batizovce, Simona Janigová zo ZŠ Tatranská Lomnica a  Ivana Mečárová  zo Spojenej školy na Letnej v Poprade.

Výsledky súťaže.

1.    kategória:
1.Peter Šaling – ZŠ Batizovce
2. Michal Murár – Spojená škola  Letná, Poprad
3.Adam Hutník ZŠ Dostojevského, Poprad

2. kategória:
1.    Simona Janigová – ZŠ Tatranská Lomnica
2.    Matúš Kuzmik – ZŠ Batizovce
3.    Samuel Špirek – ZŠ Spišské Bystré

3.    kategória:
1.    Ivana Mečárová- Spojená škola Letná
2.    Miroslav Mačár – ZŠ Ždiar