Deň Prešovského kraja

27. októbra 2015 sa uskutoční Deň Prešovského kraja, ktorého súčasťou bude členské do knižnice zadarmo a odpustenie pokút. O krásach nášho kraja sa budú môcť deti a študenti dozvedieť prostredníctvom prezentácie Vitajte v Prešovskom kraji. Viac informácií nájdete aj na stránke: www.po-kraj.sk.

Už po siedmy raz sme si pripomínali výnimočnosť Prešovského samosprávneho kraja (PSK) počas Dňa PSK, kedy boli verejnosti pri tejto príležitosti bezplatne sprístupnené všetky múzeá a galérie v pôsobnosti PSK. Regionálne knižnice zase ponúkali návštevníkom bezplatný zápis a odpustenie sankčných poplatkov.
Podtatranská knižnica v Poprade na Podtatranskej ul., č.1 si v Deň PSK 27. októbra pripravila vrátane týchto možností aj prezentáciu venovanú spoznávaniu Prešovského kraja. Podujatie navštívili študenti z Domova mládeže na Karpatskej ulici a žiaci 9. Ročníka zo Základnej školy s materskou školou na Ul. Fraňa Kráľa.
Študenti a žiaci mali možnosť prostredníctvom ilustračných fotografií a virtuálnych prehliadok v sprievode slova si pripomenúť Prešovský kraj z jeho geografického a demografického hľadiska. Dozvedeli sa o najvzácnejších historických dielach, sakrálnych pamiatkach, prírodných a technických vzácnostiach, každoročných kultúrnych podujatiach, či bohatých možnostiach cestovného ruchu jednotlivých okresov PSK. Spomenuli sme aj historické osobnosti, ktoré výraznou mierou prispeli k vývoju kraja na severovýchode Slovenska.
Študujúcej mládeži sme tak  v multimediálnej prezentácii ponúkli komplexný obraz o najhlavnejších bohatstvách, ktoré patria pod PSK. Žiaci a študenti si tak mohli pospomínať  v akom krásnom, malebnom a na prírodu, kultúru, obchod, či priemysel bohatom kraji žijú alebo študujú.
Adriana Hricková

1psk2psk3psk4psk5psk6psk7psk