Tatranská literárna jar

Poprední slovenskí a českí autori sa zišli vo Vysokých Tatrách a podhorí na Tatranskej literárnej jari (TLJ). Počas dvoch dní od 6. – 7. apríla sa rozprávali a prednášali publiku v knižniciach a na základných a stredných školách.
V Podtatranskej knižnici v Poprade boli literárnymi hosťami poetka, prozaička a zbormajsterka Lydie Romanská z Čiech, zo Slovenska to boli básnik, prozaik, bibliograf, editor Miroslav Bielik a redaktor, publicista, esejista Dušan Mikolaj.

Predseda Spolku spisovateľov Slovenska (SSS) Miroslav Bielik študentom Súkromnej strednej odbornej školy Veľká predstavil činnosť spolku, jeho periodiká -  časopis pre mladú literatúru a umenie Dotyky, Literárny týždenník, ako aj zámer dvojdňového stretnutia.
S myšlienkou TLJ prišiel práve spolok, ktorý tam taktiež uzatvoril partnerskú zmluvu s Obcou českých spisovateľov. Ambíciou je spoluprácu postupne rozšíriť o všetky štáty V4.

Autori predstavili svoju tvorbu, prácu a porozprávali o potrebe a hodnotách literatúry, ktoré prináša.
Poetka Lydie Romanská darovala študentom svoje dve básnické zbierky, z ktorých predniesla pár úryvkov a podporila tak záujem mládeže o poéziu. Vysvetlila im, prečo je dobré siahať po veršoch: “Aby bol váš život krajší, aby bol lepší a aby ste boli šťastnejší.”

Deň pred návštevou knižnice Dušan Mikolaj vo vile Flóra slávnostne uviedol do knižného sveta a verejnosti svoju najnovšiu životopisnú knihu Belo Kapolka -  citlivá Tatranská žula.
Prostredníctvom osobnosti a tvrdej práce nášho regionálneho literáta, chatára a horolezca Dušan Mikolaj študentom dal príklad na správny prístup k životu.

Popri rozprávaní o literatúre vyzdvihli majstri slova aj krásu Vysokých Tatier, ktorú majú miestni na dosah a ako Lydie Romanská doplnila: “Nič nie je samozrejmé, ani samotný život.”
Práve do Tatier sa vracajú viaceré umelecké duše čerpať z horského prostredia pokoj a inšpirácie pre svoje diela.

Adriana Hricková

Fotodokumentácia: