Čítajme si - čitateľský maratón

Prekonáme minuloročný rekord 38 388 detí? Pod týmto heslom lákali deti z celého Slovenska Linka detskej dôvery a Slovenská asociácia knižníc, aby sa zapojili do 9. ročníka celoslovenského čitateľského maratónu detí, spojeného s pokusom o prekonanie minuloročného rekordu.
Projekt Čítajme si vznikol pred ôsmimi rokmi s cieľom pritiahnuť k čítaniu viac detí a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Realizuje sa 6- hodinovým čitateľským maratónom, do ktorého sú zapojené deti z viacerých miest Slovenska. Krstnou mamou projektu je pani Oľga Feldeková. Partnermi sú: Vydavateľstvo SLOVART, Kníhkupectvo Martinus.sk, KO&KATlačiareň K- print, KASICO– Tlačiareň cenín, Prepravná spoločnosť Geis a miestni organizátori, ktorými sú hlavne knižnice, školy a školské kluby.
Tento Čitateľsky maratón sa stáva medzi deťmi z roka na rok populárnejším. V rámci maratónu sa deti vo veku od 6 do 15 rokov pokúsili o prekonanie rekordu vo verejnom čítaní detí. Do prvého ročníka sa v roku 2008 zapojilo 2812 deti a v roku 2015 to bolo 38 383 detí.
Knižnice aj tento rok spojili deti Slovenska pri čítaní kníh a pokúsili sa prekonať minuloročný rekord. Podarilo sa. V tomto roku sa čitateľského maratónu zúčastnilo a čítalo  40 954 detí v 237 miestach a obciach na celom Slovensku a prekonali tak číslo z roku 2015 o 2 571 čítajúcich detí.
Podtatranská knižnica sa 2. júna 2016 tiež zapojila do 9. ročníka celoslovenského podujatia - 6 hodinového čitateľského maratónu „Čítajme si... 2016“, najpočetnejšieho čitateľského maratónu, s počtom 230 detí spolu na všetkých pracoviskách.
Projekt ČITAJME SI má ambíciu posilniť aktivity, ktoré podporujú čítanie u detí, pretože pre rozvoj osobnosti dieťaťa i mladého človeka má kniha nenahraditeľný význam. Pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby.
Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase na identifikovanie sa s postavami, ponuka chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou, relaxovať. Dáva možnosť naberať množstvo informácii, inšpirácii, vedomosti, porozumieť pojmom.
Projekt ČITAJME SI chce zatraktívniť knihu v detských očiach. Nie je to však len o lámaní rekordov, cieľom tohto 6- hodinového čitateľského maratónu je predovšetkým pritiahnuť deti ku knihe.

Lucia Rušinová

Fotogaléria: