Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša - 2016

Celé Slovensko čítalo deťom už druhýkrát aj na Mikuláša. V mestách po celom Slovensku čítali mladí, starí, deti deťom, rodičia, starí rodičia, učitelia aj lekári, aby deťom ukázali, že čítanie je tá najfantastickejšia činnosť na svete. Týždeň čítania deťom prebiehal od 5.- 9. 12. 2016. Počas týchto piatich dní  sa čítalo v školách, detských domovoch, knižniciach či nemocniciach.
Myšlienka projektu „čítajme deťom 20 minút denne“ je cesta, ktorá podporuje vychovať z detí duchovne a tvorivo bohatých ľudí.  Cieľom podujatia je vrátiť spoločné čítanie do rodín a dať deťom to, čo sa vo svete stráca- chvíle s krásnou literatúrou spoločne prežité s rodičmi a starými rodičmi.
 Do čitateľského projektu pre deti sa zapojila aj Podtatranská knižnica 6. a 7. 12. 2016 na viacerých svojich pracoviskách- v centrálnej knižnici na Podtatranskej ulici, v pobočke na sídlisku Juh 1 vo Výkriku a v oddelení umenia v Spišskej Sobote.
Na Podtatranskej ulici bola čítajúcim hosťom dlhoročná vášnivá čitateľka  a učiteľka na zaslúženom dôchodku pani Jarmila Miháliková, ktorá v tomto krásnom predvianočnom čase rozprávala  deťom zo školského klubu pri ZŠ Komenského o svojej láske a vzťahu ku knihám. Prečítala deťom príbeh o prváckom mačiatku z knihy Osmijanko rozpráva 8x8=64 rozprávok od slovenskej autorky pre deti Kristy Bendovej. Spolu so žiakmi si pani Miháliková zaspomínala na svoje prvé dni v škole a aj na rôzne zážitky,  ktoré v tomto období zažila. Ako bývala učiteľka sa v spomienkach vrátila aj do čias, kedy stála za katedrou a s láskou deti učila milovať knihy a literatúru.
Keďže stretnutie prebiehalo v predvianočnom období, pani Miháliková si zaspomínala aj na obdobie Vianoc, keď bola sama žiačkou základnej školy. Rozprávala deťom o tom, ako sa pripravovali na Vianoce, ako mala vyzdobený stromček a aké darčeky dostávala.
Na záver stretnutia si žiaci vypočuli od svojho spolužiaka, aké výhody má hlasné čítanie a povzbudení k čítaniu odchádzali späť do školy.

Lucia Rušinová

Vianočné čaro
Aj tento rok sa Podtatranská knižnica v Poprade zapojila do celoslovenského projektu na podporu čítania s názvom  Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša. Na pobočke Juh 1 sme popoludní  privítali čítania chtivé deti s ich mamkami a starými mamkami a spolu sme sa začítali do niekoľkých vianočných príbehov – o narodení Božieho syna v Betleheme, o Vianociach, ktoré nechceli prísť či o Mikulášovi, ktorý pomohol chudobnému otcovi a jeho trom dcéram.  Preniesli sme sa o pár storočí dozadu a prečítali sme si o pôvode vianočného stromčeka, o vzniku adventného venca i zložení  najkrajšej vianočnej piesne - Tichej noci. Všetky tieto zaujímavé informácie nám priniesli knihy Vianočná knižka, Moja najkrajšia vianočná kniha, Vianočné príbehy a koledy i Adventný kalendár. Koledy nás svojimi slávnostnými tónmi sprevádzali po celý večer. Deti predniesli vianočné básničky a porozprávali sme sa aj o starých vianočných a predvianočných zvykoch. Najmä spomienky staršej generácie sú z tohto obdobia bohaté, napriek tomu, že sa žilo skromne.
Náš spoločný večer sme zakončili vinšom známeho slovenského básnika a spisovateľa  Ľubomíra Feldeka, a potom sme sa už len započúvali do Tichej noci a popriali si navzájom pokojné prežitie Vianoc, ktoré sú už za dverami.
Lenka Bordáčová

Fotodokumentácia:

DSC05819DSC05820DSC05821DSC05823DSC05824DSC05825DSC05826DSC05828DSC05829DSC05830DSC05831image1image2image3-1image3image4