loga kniznicapp psk 

  

Energetický deň PSK

Prešovský samosprávny kraj každoročne vyhlasuje Energetický deň s cieľom osloviť odbornú a laickú verejnosť s témou udržateľnej energie počas dňa.

Podtatranská knižnica v Poprade sa aj v tomto roku aktívne zapojila svojimipodujatiami k naplneniu myšlienky tohto dňa.Žiakov zo školského klubu ZŠ s MŠ Komenského sme privítali na našej planéte Zem. Deti diskutovali o tom, čo vedia o modrej planéte a čím je jedinečná v porovnaní s ostatnými planétami. Informácie k danej téme si doplnili čítaním odbornej literatúry z oddelenia pre deti a mládež.

Pri otázke Čo sa deje s našou planétou, keď na nej žije toľko ľudí, zvierat a iných živočíchov sa rozvinula bohatá diskusia. Vzájomným rozhovorom sme skonštatovali, že planéta musí byť veľmi znečistená a je nevyhnutné neustále sa o ňu starať.

V krátkom teste deti preukázali, že im nie je ľahostajné prostredie v ktorom žijú, pretože odpovedať na otázky im nerobilo žiaden problém.

Za odmenu si vypočuli príbeh o recyklácii odpadu a dozvedeli sa, že aj oni môžu pomôcť planéte tým, že budú separovať odpad. Dokázali to aj v tvorivých dielňach, kde vytvorili vláčik so separovaným odpadom.

Veríme, že aj tieto aktivity pomôžu k tomu, že z detí vyrastú uvedomelí mladí ochranári života na planéte Zem.

Tatiana Závacká - oddelenie pre deti, Podtatranská ul. č. 1

w06736w06737w06738w06739w06740w06742w6741

w06743w06744w06745w06746
Do Energetického dňa v Prešovskom samosprávnom kraji sa každoročne zapája aj Podtatranská knižnica v Poprade. V priestoroch pobočky Juh 1 sme hneď ráno privítali druhákov zo Základnej školy s materskou školou Dostojevského. Deťom aj pani učiteľke sme predstavili prvú slovenskú EKO knižku - EKOknižku Ježka Separka a Slimáčika Naturpáčika. Knižka vznikla v roku 2014 na základe spoločnej práce učiteľov a detí z materských a základných škôl z celého Slovenska pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a Mesta Košice. Odbornými garantmi tejto milej a jedinečnej knižky sa stali spisovateľ Daniel Hevier a herec a hudobník Marián Čekovský.

Najprv sme deti zoznámili s hlavnými hrdinami knižky Ježkom Separkom a Slimáčikom Naturpáčikom. Prečítali sme im o ich zoznámení, spoločných šibalstvách, ale aj o ich neobyčajnom hrdinstve. Títo dvaja kamaráti totiž naučili ostatné zvieratká v lese, a neskôr aj návštevníkov lesa separovať odpad a tým aj chrániť prírodu a životné prostredie.

Ježko Separko a Slimáčik Naturpáčik prostredníctvom svojich príbehov naučili separovať a recyklovať odpad aj deti. Po prečítaní príbehov sme sa zahrali hru na triedenie odpadu pomocou Ekovláčika, ktorý sme si v knižnici vyrobili. Deti museli nájdený odpad – kartón, plechovku , plastovú fľašu či sklenený pohár uložiť do správneho farebného vagónika a ukázať tak, že sa od kamarátov ježka a slimáčika niečo naučili.

Na záver deti s veľkou radosťou prečítali z EKOknižky veselé a poučné básničky zamerané na ochranu prírody a životného prostredia. Keďže sa blíži leto a s ním spojené časté výlety do lesa a prírody, deti sľúbili, že sa v prírode budú správať slušne a zodpovedne. Vedia už, že ich malí zvierací kamaráti ich v lese môžu kedykoľvek vidieť aj počuť.

Mgr. Lenka Bordáčová Chladoňová – pobočka Juh 1

 

image1wimage2wimage3wimage11wimage21w
Ty máš ale veľa energie. Tak niekedy povie mamka malému synovi, keď sa nevie vpratať do kože. Priznali to aj predškoláci z ulice Záborského, ktorí 8.6. prišli do pobočky na Juhu 3. Povedala som im, že tento dátum je Energetický deň PSK.

Najskôr som im objasnila, že energia je schopnosť konať prácu a potrebujeme ju na všetko, čo robíme. Potom sme si povedali, čo je elektrická energia a deti vymenovali elektrické spotrebiče, ktoré poznajú: televízor, počítač, vysávač, práčka, chladnička...Spolu sme rozmýšľali, ako by sme mohli elektrickou energiou šetriť. Deti vedeli, že je dobré zhasnúť svetlo v miestnosti, kde nie sme. Vypnúť televízor, počítač. Doplnila som 10 situácií, v ktorých sa dá šetriť elektrickou energiou.

Na dvojiciach obrázkov sme si vysvetlili, že pri umývaní zubov  je lepšie nabrať vodu do pohára a nie ju nechať celý čas pustenú. Vhodnejšie je sprchovať sa ako kúpať a kvapkajúci vodovodný kohútiť treba čím skôr opraviť. Prezradila som deťom, že bez jedla človek vydrží až 30 dní, ale bez vody iba 2-3 dni. Jeden chlapček povedal, že keď bol v nemocnici a nemohol piť, dávali mu infúzie do žily.

K našej zemi sa nemáme správať majetnícky, ale ju chrániť. Napríklad na miesta ktoré nie sú príliš ďaleko, môžeme ísť pešo alebo bicyklom. Je dobré separovať odpad. Deti nevedeli, čo toto slovo znamená, tak som im povedala, že je to vlastne triedenie. Potom už hravo zvládli pripravené úlohy, kedy určovali, do akého kontajnera hádžeme papier, plast, sklo a kovy. Hovorili sme o recyklácii papiera a o šetrení lesa. Jedno nákladné auto plné starého papiera zachráni 17 vysokých stromov.

Ďalšie úlohy boli zamerané na zaradenie pod usmiateho alebo zamračeného smajlíka. Pod prvého deti pripli nakreslené činnosti, ktoré šetria našu zem a pod druhého také, ktoré naše životné prostredie poškodzujú.

Na záver sme si pozreli rozprávku  ako Pat a Mat opravovali svetlo - vymieňali žiarovku. Deti sa bavili, aj nahlas smiali. Boli milé.  Verím, že si z tohto stretnutia odniesli nové vedomosti o energii a ochrane našej zeme.

Elena Šimkaninová - pobočka Juh 3