Šaliansky Maťko 2019

Tento chlapec, to som ja, Šaliansky Maťko, Maťko preto, že ma tak volajú, a šaliansky  preto,  že som sa narodil v Šali.

Súťaž v prednese slovenskej povesti  nazvali  podľa mňa ŠALIANSKY MAŤKO  J. C. Hronského.

MO MS v Poprade, Podtatranská knižnica v Poprade, Školský úrad Poprad, Školský úrad Veľký Slavkov, CVČ Poprad

Vás pozývajú na okresné kolo súťaže, ktoré sa uskutoční  23. januára 2019 o 9,00   v  Podtatranskej knižnici v Poprade, Podtatranská ulica č. 1.

V Podtatranskej knižnici  v Poprade sa uskutočnil  23. januára  21. ročník obľúbenej súťaže Šaliansky Maťko. Zúčastnilo sa 47 žiakov ZŠ, počnúc druhým, končiac siedmim ročníkom. Organizátori,  Miestny odbor Matice slovenskej v Poprade, Školský úrad a Centrum voľného času v Poprade v súčinnosti na pohostinnej pôde podtatranskej knižnice vytvorili pre súťažiacich vynikajúce podmienky. Podujatie podporilo Mesto Poprad poskytnutím kníh pre víťazov  a upomienkových predmetov, tiež Dom Matice slovenskej v Spišskej Novej Vsi. Mesto Svit prispelo na občerstvenie, rovnako Eduard Markovič. Deväťčlenná porota hodnotila prednesy žiakov rozdelených do troch vekových kategórií. Poďakovanie za vynaložené úsilie patrí učiteľom, samozrejme ich zverencom, pracovníkom knižnice, Slávke Malíkovej, Valérii Vasiľkovej, Helene Suchej, Alene Mačugovej a členom poroty. Súťaž svojou úrovňou, dlhoročnými skúsenosťami založila v podtatranskej oblasti pevnú tradíciu. Vzišli z nej víťazi, ktorí sa umiestnili na prvých miestach na krajskom kole v Prešove. V roku 2018 Soňa Janigová, ktorá ako prvá postúpila aj na celoslovenské kolo v Šali. Zvlášť treba vyzdvihnúť prácu učiteľov pri výbere a dramaturgii povestí. Poslúžila im výberová bibliografia povesťovej mapy Slovenska „Za pokladmi dejín“, ktorú zostavili pracovníčky knižnice. Táto súťaž je príležitosťou pre mladé talenty, ktoré sa ďalej úspešne presadzujú aj na divadelnej scéne v Poprade pod vedením  Tatiany Husárovej. Tohtoročná hojná žatva talentovaných žiakov bola príležitosťou udeliť aj dve ceny pre porovnateľné prednesy. Víťazi umiestnení na prvom mieste postupujú na krajské kolo do Prešova.

Výsledky:

2. Linda Krišandová - ZŠ s MŠ Jarná  Poprad