Volanie srdca

Pozývame Vás na autorskú prezentáciu Ľudmily Hrehorčákovej "Volanie srdca", ktorá sa uskutoční dňa 16. 10. 2014 o 17,00 hod. v Podtatranskej knižnici v Poprade, Podtatranská ul. č. 1. (2. stretnutie Literárno-umeleckého klubu Milana Rúfusa).

LH 1LH 2

Narodila som sa 19.januára 1944 v Levoči ˇ/v nemocnici/,  ale od narodenia žijem v Poprade.     Základné a stredoškolské vzdelanie som dostala od svojich dobrých učiteľov  v Poprade a vysokú školu som absolvovala na Filozofickej fakulte v Prešove, odbor  ruský jazyk.    Pôsobila som ako učiteľka v Novákoch / na  umiestnenku/, potom na priemyslovke v Poprade, učňovskej škole v Košiciach a nakoniec na priemyslovke vo Svite. Odtiaľ som v roku 1985 odišla a 17 rokov som pracovala v službách slepeckej redakcie v Levoči, kde som dovŕšila v roku 2001 dôchodcovský vek. Vo svojej podstate mám záujem o kultúru, literatúru, umenie. Vedená národným  a vlasteneckým cítením sa venujem činnosti- v  Matici slovenskej. V miestnom odbore vo výbore som od roku 1990  a od roku 2001 som predsedníčkou popradskej Matice.
Práve Matica slovenská je žičlivou pôdou pre rozvíjanie kultúrnych a umeleckých talentov a duchovného ukotvenia v našich národných tradíciách.  Rovnako vytvára podmienky pre spoluprácu s kultúrnymi a spoločenskými inštitúciami v meste, pre školy, kluby seniorov, pre mládež, tvorcov, výtvarníkov, recitátorov a ďalších záujemcov.
Aj vo veku zrelosti a už na voľnej nohe bez existenčnej profesionálnej činnosti  otvorilo sa mi široké pole  pre činorodú dušenú prácu.
Som presvedčená, že tvorivosť nám dáva krídla a oslobodzuje nás od pustého prežívania a to aj bez  vydavateľských ambícií.
Píšem od malička,  z vnútornej potreby a len tak pre potechu duše. Patrím
k tým bezmenným tvorcom, ktorí majú pero naporúdzi, kedykoľvek ich kopne múza. Príležitostne obdarúvam mojich blízkych a priateľov duchovným dezertom.
K  zverejneniu veršov došlo iba 2-krát, a to v roku 1989 v  literárnej súťaži Dni Mateja Hrebendu  „Rukopis srdca“a v roku 2012 na  Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej poézie „Jurinova jeseň 2012“, kde mi udelili čestné uznanie. Podujatie organizovala Kysucká knižnica v Čadci.
Hlavným miestom mojej poézie je sdce, preto „Volanie srdca“, knižočka – samizdat, na ktorý ma nahovoril kamarát a spolužiak , výtvarník Ján Halás a do knihy mi vložil 7 originálnych malieb, čo si nesmierne cením. V knižke sú všetci, ktorých mám rada: venovala som ju svojim deťom,  dcére a vnučkám, blízkym a priateľom a nakoniec všetkým, ktorí poznajú reč srdca a hodnotu vzťahov. Samizdat vyšiel iba v počte 13 či 15 kusov a má teda hodnotu originálu. Preto si dovoľujem  predložiť záujemcom verše v priestore, ale môžem ich poskytnúť  aj prostredníctvom elektronickej pošty
Ľudmila Hrehorčáková

Fotodokumentácia z podujatia: