Kráľ čitateľov 2017/2018

Podtatranská knižnica aj tento rok pátrala po Kráľovi čitateľov dňa 25.10.2017 o 9,00 na vedomostnej súťaži s rovnakým názvom. Svoje vedomosti a zručnosti si v nej zmerali žiaci šiesteho ročníka základných škôl v Poprade, konkrétne: Simona Bezáková zo ZŠ s MŠ Vagonárska v Spišskej Sobote, Sophia Bodnar zo Súkromného 8- ročného gymnázia Life Academy, Filip Ovšanka zo ZŠ s MŠ Komenského a Denisa Rusnáčiková zo ZŠ s MŠ Fraňa Kráľa, Poprad- Veľká. Na správny priebeh súťaže dozerala porota v zložení Mgr. Ľuda Szabová, Mgr. Anna Rabatinová a Mgr. Eva Šeligová.Čestným hosťom bola minuloročná víťazka súťaže Terézia Hrebeňárová, žiačka 8 - ročného gymnázia Dominika Tatarku.

Pre súťažiacich bolo pripravených 6 úloh, ktoré postupne preverili ich kreativitu , výrečnosť, vedomosti a zručnosti. V prvej úlohe žiaci prezentovali svoju obľúbenú knihu výtvarnou, divadelnou formou a slovnou prezentáciou. V druhej úlohe mali napísať recenziu na knihu, ktorú by odporučili svojim kamarátom. Obe úlohy si vypracovali v domácom alebo školskom prostredí. Tretia úloha preverila vedomosti žiakov vo vedomostnom teste na témy:  História a súčasnosť mesta Poprad,  Literatúra pre deti a mládež a Podtatranská knižnica- výpožičný poriadok a uloženie kníh vo fonde knižnice. V štvrtej a piatej úlohe žiaci ukázali svoju schopnosť orientovať sa vo fonde knižnice a vo vyhľadávaní informácií v online katalógu na webovej stránke knižnice.V šiestom kole si súťažiaci vyskúšali prácu knihovníčky pri obaľovaní kníh. Posledná bonusová otázka bola z knihy Jána Uličianskeho Analfabeta Negramotná. Prečítať si ju nemuseli všetci. Len ten, kto knihu prečítal, vedel správne odpovedať na otázku, získal bod naviac.

Po spočítaní všetkých bodov boli vyhlásené výsledky:

Na treťom mieste sa umiestnila Denisa Rusnáčiková zo ZŠ s MŠ Fraňa Kráľa, Poprad Veľká s počtom bodov 47, na druhom mieste sa umiestnili Sophia Bodnar zo Súkromného 8- ročného gymnázia Life Academy  a Filip Ovšanka zo ZŠ s MŠ s rovnakým počtom bodov 58.

Víťazkou a teda aj nositeľkou titulu Kráľ čitateľov sa stala Simona Bezáková zo ZŠ s MŠ Vagonárska s počtom bodov 64. Kráľovskú korunu a plášť novej Kráľovnej čitateľov odovzdala teraz už bývala Kráľovná Terézia Hrebeňárová.

Víťazku teraz čakajú okrem slávy a bezplatného členstva v knižnici na ďalší rok aj povinnosti. Bude sa zúčastňovať na súťažiach, besedách s autormi a ilustrátormi detských kníh a iných podujatiach, ktoré sa budú konať v knižnici, okrem toho bude mať možnosť rozprávať sa so svojimi rovesníkmi o literatúre a môže podávať návrhy na nákup kníh do knižnice.

Víťazke srdečne blahoželáme a prajeme jej veľa úspechov v nasledujúcom kraľovaní.

Lucia Rušinová

DSC07187wSimona Bezáková