Krajina ako skrytý autoportrét

27. 11. 2014 o 17,00 v oddelení umenia v Spišskej Sobote sa uskutoční vernisáž výstavy Aleny Šalamonovej. Výstava potrvá do 16. januára 2015.Ing. Alena Šalamonová pochádza zo Žamberka, mestečka pod Orlickými horami vo východných Čechách. Po štúdiu na pražskom Vysokom učení technickom sa presťahovala s manželom do Bratislavy, kde si založila rodinu a svoju profesijnú kariéru zasvätila energetike. Pracovala vo viacerých energetických podnikoch a v súčasnosti sa na Ministerstve hospodárstva SR venuje medzinárodným vzťahom v energetickom sektore.
Výtvarné umenie je jej celoživotnou záľubou. Aktívne sa mu venuje už niekoľko rokov v ateliéroch skúsených výtvarníkov. Olejomaľbe sa venuje v ateliéri Mgr. Art Jany Brezinovej v Bratislave, abstraktnej maľbe v Ateliéri výtvarníka Gabriela Wagnera v Senci. Rada sa zoznamuje s novými technikami, ktoré potom používa vo svojich dielach.  K jej obľúbeným technikám patrí najmä maľba olejom a pastelom, ale rada používa aj akvarel alebo techniku koláže. Svoje diela vystavuje na kolektívnych ale aj samostatných výstavách v Českej republike a na Slovensku.
Ako však ide dokopy technika a maľovanie? Ako spolu súvisí povolanie  energetičky s výtvarným umením? Umenie a tvorba samotná, a to nie len výtvarná ale akákoľvek, je pre Alenu Šalamonovú základ harmónie života, zdravia a pohody. Tvorivosť jej prináša odvahu nazerať na svet vždy novým spôsobom a z iného uhla. Výtvory jej i jej okoliu naviac prinášajú dobrý pocit a radosť.
Krajina jej rodných Orlických hôr priam nabádajú k výtvarnému stvárneniu. Príroda sama je nekonečnou inšpiráciou pre zobrazenie vždy iným, niekedy i abstraktným spôsobom. Na tejto výstave máte možnosť vidieť krajinu, ktorá sa jej stala inšpiráciou. Vojdite teda do krajiny Orlických hôr.
Autorka tiež rada mení prostredie a tvorí aj v iných kútoch Európy, kam sa vydáva na svoje cesty a kde rada rozkladá svoj maliarsky stojan. Necháva sa tak vtiahnuť do odlišnej hry farieb a svetla. A tak pri prehliadke tejto kolekcie obrazov budete môcť zavítať aj do Toskánska alebo do krajiny v okolí Dunaja.
Prijmite teda pozvanie, zastavte sa na chvíľu a poďte čerpať osvieženie, radosť aj povzbudenie. Ste vítaní v jej svete, kde „obraz je príbeh, obraz je báseň, iba namiesto pera štetec tancuje....“.
Magisterka umenia Jana Brezinová o tvorbe autorky hovorí:
„Krajinu poníma Alena Šalamonová ako celok, priťahujú ju tak výhľady na horizont, ako aj tajomstvá lesných tôní a zákutí. Zo svojich ciest si autorka vždy prináša množstvo inšpirácií a rýchlych skíc, ktoré jej slúžia ako podklad pre tvorbu v ateliéri. Tematika krajiny je pre ňu výpoveďou, odrazom jej vnútra, nálad a ako sama uvádza – vytvára tak krajinu ako svoj autoportrét. Inšpiruje sa tajomnou farebnosťou a motívmi slovenského a českého impresionizmu i romantizmu. Zaujíma ju predovšetkým svetelnosť a rôzne časové horizonty, pritom krajina sama je vyľudnená“.
„S farbou pracuje autorka odvážne, rada kombinuje špachtľu pre jej rýchle a dynamické ťahy, ktoré potom doplňuje štetcom s mohutným nánosom farby. Vyjadruje to jej dynamickú povahu, radosť a energiu, s ktorou sa vždy do maľovania púšťa. Ku krajine je veľmi vnímavá. V jej obrazoch objavujeme citlivý vzťah k prírode, ktorý sa snaží vo svojej tvorbe zachytiť, a myslím si, že sa jej to veľmi pekne darí,“ dodáva Mgr. art. Jana Brezinová.
Gabriel Wagner, senecký výtvarník a manažér kultúrneho života v Senci hovorí: „Mal som možnosť sledovať tvorbu Aleny Šalamonovej od začiatku. V období od jej prvých prác až do súčasnej doby sa jej tvorba zmenila doslova na rajskú záhradu farieb a tvarov. Obrazy, ktoré v mojom ateliéri vytvárala, sú naplnené duchom symboliky spojené so svetom fantázie. Sila jej výtvarného prejavu je obdivuhodná. Farebné ladenie a technika maľby je bravúrnou výpoveďou skúsenej výtvarníčky, ktorá jasne kráča na ceste vlastnej umeleckej výpovede.
A čo hovorí sama autorka Alena Šalamonová ?
„Vždy bolo pre mňa dôležité sebavyjadrenie a ponor do vlastného vnútra. Nachádzam tam poklady svojej predstavivosti, ktoré mi boli doposiaľ skryté. Chcem ich vynášať na svetlo a obohacovať nimi svoj život, a tak v spojení s vlastným vnútrom byť sama sebou. K vyjadreniu pocitu alebo nálady používam farby a jemnosť svetla, ktoré súznejú s mojou dušou. Maľujem to, čo cítim, že má byť namaľované a nechávam sa viesť k úprimnej výpovedi.  A práve krajina alebo aj abstraktná tvorba mi k tomu poskytujú nekonečný výber možností. Sú mi dokonalým prostriedkom k tomu, aby som vyjadrila svoj vnútorný autoportrét.

Fotofokumentácia:

1sal3sal4sal5sal6sal7sal8sal9sal10sal12sal13sal14sal