Búvajže len, búvaj...
Výstavu krojovaných bábik autorky Márie Lenkovej otvoríme 23. apríla 2014 o 17,00 na Podtatranskej ulici č. 1. V programe vystúpi folklórna skupina Slovenka. Výstava potrvá do 30. mája 2015. MÁRIA LENKOVÁ (1946) je rodáčkou z podtatranskej obce Východná, s ktorou ju viažu trvalé korene celý život.
Po ukončení Strednej ekonomickej školy v Poprade sa vydala a od roku 1963 žije s rodinou v Poprade.
Má tri deti a 5 vnúčat, ktorým vštepuje lásku k ľudovej piesni a k ľudovým tradíciám tak, ako jej to vštepovala aj jej mamka.
Napriek tomu, že žije v mestskom prostredí, celý svoj život si uchovala lásku k dedovizni a pevné väzby s rodnou obcou, čo sa prejavilo v jej záujme o tvorbu krojovaných bábik. Samozrejme, že prvá z desiatky patrila krojovanej Východnianke. Po nej nasledovali desiatky Sloveniek pochádzajúcich z tatranskej oblasti, ktoré sa na výstavách ponúkajú očiam návštevníkov.
Mária Lenková od detstva účinkovala v súbore Kriváň v rodnej obci Východná.
Láska k folklóru a záujem o ľudové piesne ju viedli k účinkovaniu v ženskej speváckej skupine Slovenka pri miestnom odbore Matice slovenskej v Poprade.
Spolu s ďalšími členkami Slovenky usporiadali od roku 2008 desiatky vystúpení v podtatranskej oblasti, na ktorých potešili milovníkov ľudovej piesne podkrivánskym folklórom.
Od roku 1990 uskutočnila Mária Lenková desiatky samostatných výstav svojich krojovaných bábik. Hodno spomenúť zvykoslovné výstavy pri príležitosti Vianoc a Veľkej noci, výstavy v rodnej Východnej počas folklórneho festivalu, Sobotských dní v Spišskej Sobote, remesiel v Spišskej Novej Vsi, Moldave nad Bodvou, Dome Matice slovenskej v Žiline, na výstave Zažíname adventné svetielka v Dennom centre kresťanských seniorov v Poprade, v Spojenej škole na Letnej ulici v Poprade na podujatí tradícií Majáles, v ZŠ na Dneperskej ulici v Košiciach, počas podujatia Noc v múzeu v Podtatranskom múzeu v Poprade, na folklórnom festivale v Liptovskej Tepličke, v múzeách v Liptovskom Mikuláši, Ružomberku, Liptovskom Hrádku, v r. 2014 pri príležitosti 55. výročia otvorenia novej školy vo Východnej.
Všade, kde sa objaví so svojimi bábami, rozprestrú sa pred očami pôvodné vzory a farby krojov, jedinečných a neopakovateľných, ktoré tvoria naše kultúrne dedičstvo svedčiace o talente a duchovnom bohatstve slovenského ľudu pod Tatrami.
Fotodokumentácia: