Moje drobné dielka

Pozývame Vás na vernisáž výstavy Silvie Pauček Ujházy, Juraja Ujházyho a Zuzany "Arwen" Gajdošovej  pod názvom "Moje drobné dielka"  dňa 23. mája 2014 o 17,00 v oddelení umenia v Spišskej Sobote. Výstava potrvá do 27. 6. 2014.

Siska..........

Ak maľuje tak stále iba svojou  dušou,
Do každého obrazu kúsok svojho srdca dá,
Možno jej smer kráča cestou užšou,
No na plátno pestré farby rozkladá.

Ak maľuje, tak do obrazov dáva kúsok seba,
Farby vyjadrujú jej momentálny stav,
Pestrosť farieb jej pocitom stále treba,
Farby dorážajú do nej ako veľký dav.

Maľuje krásne, zvláštne, čo ju vystihuje,
Jej tvorba je charakteristická a dá sa rozoznať,
Všetko čo na biele plátna namaľuje,
Vie duše iným pri zhliadnutí rozohriať.

Môj život sú farby, ich prelínanie v priestore, v mysli a aj v srdci. Niekto vyjadruje svoje myšlienky spevom, niekto básňami a ja sa „učím“ vyjadrovať svoj cit aj farbami. Som rada, ak moje obrázky oslovia aj iných a urobia im radosť a hlavne ak vedia z nich načerpať energiu. Vtedy je to moje zadosťučinenie a žiadne peniaze nevyvážia ten pocit zadosťučinenia, pretože energia vo „vesmíre“ by mala byť obojstranná.  Som bytosť citlivá, vnímavá, podľa niektorých skvelý introvert, podľa iných troška blázon . A mne sa páči aj také hodnotenie, pretože všedná nechcem byť a chcem mať „vlastný rukopis“.
Vyrastala som v krásnej prírode „na samotke u lesa“ pri mestečku Dobšiná a už tu pod dohľadom starej mamy som objavila svoje zanietenie pre farbičky. Na základnej škole ma v záľube podporoval skvelý učiteľ výtvarnej výchovy, ktorý ma pravidelne zapájal do výtvarných súťaží a veril v môj talent. Na Gymnáziu som sa prvý krát zúčastnila niekoľkých už vážnejších spoluatorských výstav. Tu sa už začala „formovať“ aj moja cesta, vtedy som najradšej portrétovala. V súčasnosti ma fascinujú už náročnejšie techniky, najradšej mám olej v akejkoľvek forme, či v portréte, krajinke, alebo abstratkte. Najdôležitejšie je pre mňa nechať v obraze dušu a tak trocha tajomna, otáznik a odpoveď, ktorú si tam každý nájde sám.  Milujem farby žiarivé, presvietené, veľa farieb a neformalitu. No stále sa formujem a spokojná sama so sebou nie som. Energiu nachádzam všade, v snoch, v prírode, v príhodách, v lese, ale hlavne v mojej duši a v srdci. Je skvelé, že umením sa nezaoberám len ako koníčku, ale výtvarná výchova je i v mojom profesnom živote učiteľky na Základnej škole-ul pionierov v Rožňave, kde sa snažím i v deťoch objaviť krásu a cit pre umenie. Pred 2-ma rokmi som mala svoju 1. Autorskú výstavu v Gemerskej knižnici v Rožňave, medzi tým ešte niekoľko spoluatorských výstav- Dámska jazda, Amfo- Rožňava.  Ďakujem všetkým mojim „najvernejším“ medzi nebom a zemou a za ich podporu.

Z výstavy:

1uj2uj3uj4uj5uj6uj7uj8uj9uj10uj