Svetový deň Zeme
Od nepamäti sa k Zemi pristupovalo ako k matke, ochrankyni, živiteľke. Prírodné kultúry sa nevyčleňovali z kolobehu prírody a Zem najčastejšie chápali ako obrovský živý organizmus, z ktorého sami vznikli. Aj preto to časté oslovovanie „matka Zem“. Môžete sa stretnúť aj s pomenovaní Gaia, ktoré pochádza z gréckej mytológie (Gaia bola bohyňa Zeme).
Početné mýty hovoria o Nebesách a Zemi ako o prvom božskom páre. Symbolom takého zväzku bola voda (najčastejšie ako dážď) a oheň (vznikajúci v blesku alebo padajúcom meteorite).
Dokonca sa v minulosti na Zem prisahalo a keď tak človek urobil, zaručene hovoril pravdu. Krivo prisahať totiž znamenalo, že ho Zem pohltí. Určite poznáte aj vy staré známe – Nech sa pod zem prepadnem, ak to nie je pravda.
Zem bola taká posvätná, že sa do nej nesmelo ani pochovávať. Tradične sa mŕtvi pálili – jednak pre úctu k Zemi a jednak preto, že tak mohla duša voľne odísť.
Dnes nie je Zem uctievaná ani posvätná. Denne využívame jej dary a ani si to neuvedomujeme. Občas nepriamo oslávime nejaký sviatok s ňou súvisiaci (napr. dožinky, svätenie jari – Veľkú noc..), občas zodvihneme papier, ktorý nám uletel z koša a občas ušetríme nejakú kvapku vody.
Na niektoré veci sa zabúda, o iné sa nedbá a pred ostatnými sa dobrovoľne zatvárajú oči. Našťastie sa povedomie o dôležitosti Zemi pomaly prebúdza, tak sa pri nej zastavme v myšlienkach aspoň v tento deň.
Ak si chcete uctiť Zem, skúste napríklad v tento deň nevyprodukovať žiaden odpad. Uvidíte, že to vôbec nie je jednoduché. Alebo nechajte auto doma a vyberte sa do práce na bicykli, prípadne nepoužite mikrovlnku na prihriatie jedla. Vybehnite von, na lúku či do parku, ( niektorí sa pri vhodnom počasí možno aj vyzujú a aspoň na chvíľu sa spoja priamo so Zemou). Ideálne, ak pri tom vypnete svoj mobilný telefón (dá sa to, naozaj!). Na počesť tohto dňa sa tradične robí aj zbieranie odpadkov v lese.
Prvý Deň Zeme bol v San Franciscu. 22. apríla 1970. Ekológovia v USA, ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, vyzvali k spoločnému celosvetovému úsiliu na ochranu Zeme.
Iniciátorom bol environmentálny aktivista Gaylord Nelson. Z jeho podnetu sa v USA uskutočnili podujatia podporujúce environmentálne hnutie a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Dňa Zeme. Neskôr sa táto iniciatíva rozšírila po celom svete, pripája sa k nej stále viac ľudí a Deň Zeme nadobudol celosvetový rozmer. Jeho cieľom je pripomenúť si našu závislosť na cenných daroch Zeme. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia , a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach. Jedným z nich je aj triedenie odpadu a jeho recyklovanie.
Aj v súčasnosti sa oslavy tohto dňa nesú v znamení rôznych akcií vedúcich k osvete a vzbudzovaniu záujmu o lepší súlad človeka s planétou. Na základe toho sa počas celého dňa organizujú diskusie vrcholových predstaviteľov vlád, firiem a aktivistických hnutí z celého sveta. Realizuje sa symbolické zhasínanie svetiel vo veľkomestách a mnohé opatrenia týkajúce sa šetrenia energiou a prírodných zdrojov. Prebiehajú činnosti očisťujúce životné prostredie, jeho zveľaďovanie, či poukazovanie aktivistov na globálne prehrešky a devastáciu ekosystému.
Planéta Zem si zaslúži pozornosť každý deň
- apríl bude ako výnimočný sviatok planéty skloňovaný vo všetkých médiách a po skúsenostiach z predošlých rokov už teraz vieme, že sa dočká veľkej pozornosti. Často sme však svedkami toho, že dôraz na ochranu planéty a zodpovedného prístupu k životnému prostrediu máme na pamäti len v tento deň. Zem si však zaslúži našu pozornosť a zvýšený záujem verejnosti po celý rok a vážiť jej dary by sme si mali neustále. Až potom sa môžu témy ako ekológia a trvalo udržateľný rozvoj presadiť v bežnom živote a priniesť očakávané výsledky.
ZEM MÁ SVIATOK, ŽELÁME JEJ (a tým aj sebe) : čistý vzduch čisté rieky, potoky aj jazerá zdravé zvieratá , čisté lesy bez veľkého vyrubovania stromov, menej áut, viac bicyklov, žiadne odpadky v prírode a ľudí , ktorí sa vedia k nej správať s úctou a zodpovedne.
Skúsme si pri tejto príležitosti odpovedať na 5 jednoduchých otázok.
1/ Ako nazývame našu Zem?
- a) červená planéta
- b) modrá planéta
- c) zelená planéta.
Správna odpoveď je B – našu Zem voláme modrá planéta. Z vesmíru totiž pripomína modro-bielu guľu. Je to spôsobené tým, že povrch Zeme je z viac ako ¾ tvorený vodou – moriami a oceánmi, ktoré sa nám javia ako modré.
2/ Aká stará je Zem?
- a) asi 45 miliónov rokov
- b) asi 450 miliónov rokov
- c) asi 4,5 miliardy rokov
Správna odpoveď je C – naša Zem má asi 4,5 miliardy rokov. Vedci skúšali vypočítať vek Zeme podľa kameňov z vesmíru, ktoré prešli atmosférou a zasiahli povrch Zeme. Týmto kameňom hovoríme meteority. Ich vek je odhadovaný asi na 4,5 miliardy rokov. Práve taká stará je zrejme aj naša Zem.
3/ Kedy sa na Zemi objavil život?
- a) pred 300 miliónmi rokov
- b) pred 3 miliardami rokov
- c) pred 30 miliónmi rokov
Správna odpoveď je B – prvé živé organizmy sa na našej planéte objavili asi pred 3 miliardami rokov. Boli to jednobunkové baktérie a sinice, ktoré žili v praoceáne a do atmosféry uvoľňovali kyslík. Toto obdobie voláme prahory.
4/ Kedy sa na Zemi objavil prvý zástupca rodu Homo, teda človek?
- a) pred 2,5 miliónmi rokov
- b) pred 250 miliónmi rokov
- c) pred 2,5 miliardami rokov
Správna odpoveď je A – prvý človek sa na Zemi objavil pred 2,5 miliónmi rokov. Toto obdobie sa nazýva štvrtohory. Bol to Homo habilis, teda človek zručný a pochádzal z afrického kontinentu.
5/ Koľko ľudí žije v súčasnosti na Zemi?
- a) asi 7,5 miliardy
- b) asi 5 miliárd
- c) asi 1 miliarda
Správna odpoveď je A – momentálne obýva Zem skoro 7,5 miliardy ľudí. Kým do roku 1800 celkový počet ľudí dosiahol 1 miliardu, čiže trvalo to 2,5 miliónov rokov, za posledných 200 rokov narástol náš počet skoro o 6,5 miliardy! Človek je na Zemi, oproti ostatným organizmom najkratšie, asi 2,5 miliónov rokov. Za tento, z hľadiska veku Zeme veľmi krátky čas, ju však dokázal výrazne zmeniť – žiaľ vo väčšine prípadov k horšiemu. Neustále potrebujeme jesť, piť, obliekať sa, bývať, cestovať, sme zvyknutí na určitý komfort a pohodlie. K uspokojovaniu týchto potrieb využívame nerastné suroviny, rastliny a živočíchy, čím negatívne zasahujeme do prirodzeného kolobehu života na Zemi.
Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.