Všetko o mojom otcovi...

Radi čítate knihy od spisovateľky Hany Lasicovej ? 13. mája 2015 o 16,30  máte možnosť sa s ňou  osobne stretnúť. Tešíme sa na Vás v Podtatranskej knižnici v Poprade, na Podtatranskej ulici č. 1.   Bibliografický leták: pdfHana Lasicová

Hana Lasicová: Nič nie je nemožné

Hana Lasicová, dcéra Magdy Vášaryovej a Milana Lasicu prišla čitateľom a návštevníkom do Podtatranskej knižnice porozprávať o svojom detstve, rodičoch, štúdiách, láskach a samozrejme knihách, ktorých má na autorskom konte celkom päť.

Slovenská spisovateľka a personálna manažérka na stretnutí už od začiatku zaujala poslucháčov, kedy vykresľovala svoje a rôzne iné rodinné historky s dávkou „lasicovského“ humoru.

Pri spomienkach na detstvo zhodnotila, že niekedy to u nich vyzeralo ako vo filme S tebou ma baví svět, ktorý ako sa priznala, prvýkrát videla, keď mala dvadsať rokov. Známi rodičia totiž Hanu a jej mladšiu sestru Žofiu zámerne nezahŕňali do svojho umeleckého pracovného prostredia.

Hana Lasicová veľkú časť života prežila v zahraničí, najskôr vo Viedni, kde vyštudovala gymnázium a neskôr Ekonomickú vysokú školu. Popri štúdiách si viedla rôzne zápisky a výmenný pobyt v Manchestri ju natoľko inšpiroval, že v roku 2005 spísala humorné črty, ktoré vyšli aj ako debut Sedím si v Manchestri na kameni a je mi ...?

Spisovateľka v priebehu štúdií odišla za láskou do Paríža, kde si zároveň splnila túžbu vyštudovať výlučne akademický odbor. Na univerzite Sorbonne si vybrala komparatívnu literatúru, neskôr však zistila, že po akademickej dráhe sa nevydá. Svoje skúsenosti a dojmy z pobytu v Paríži neskôr preniesla do príbehu Natálie v psychologicko – zábavnom románe Pravdivý príbeh lži.

V populárno – zábavom románe Diagnóza: rodina prináša odľahčený príbeh rodiny s takmer kriminálnou zápletkou, ktorý sa odohráva viac – menej v retrospektívach a siaha až do čias druhej svetovej vojny.

Hana Lasicová sa v živote stretla aj s príbehom inšpirovaným osudom pestúnky svojej mamy, ktorý sa stal námetom pre ďalšiu knihu, historický román Slúžka. Hlavnú postavu, odstrkované nemanželské dieťa v čase rakúsko – uhorskej monarchie poslali do služby v dome vysokopostavenej rodiny vo Viedni, keď mala 13 rokov.

Naposledy spisovateľke vyšla kniha Všetko o mojom otcovi. Tematicky ju rozdelila do jednotlivých kapitol, ktoré obsahujú intímne rozhovory medzi otcom a dcérou. Spolu spomínajú na detstvo, pôvod mena Milana Lasicu a príbuzných. Pripomínali si príbehy spojené s vojnou, neskôr komunizmom a neraz sa dostali aj k téme viery. „Zámerom knihy je lepšie spoznať svoje korene, rodinu a uchovať rodinné čriepky pre ďalšie generácie. Na mnoho záležitostí sa v rodinách zabúda, pričom je to veľká škoda. Neskôr príbuzní ľutujú, že si rodinné príbehy nespísali alebo nenahrali“, vysvetlila Hana na autorskom stretnutí v knižnici.

Pre Hanu Lasicovú nie je nič nemožné, a tak sa jej darilo popri práci personálnej manažérky v automobilke po večeroch písať knihy a televízne scenáre.

Dnes je slovenská spisovateľka ženských románov na rodičovskej dovolenke s dvoma dcérami. Popri starostlivosti o rodinu stíha písať pre ženské magazíny a cestopisný časopis. Nedávno vyšli v Čechách dve poviedkové knižky, na ktorých sa spolupodieľala a doma práve dokončila scenár pre novú zábavnú reláciu.

Adriana Hricková

Fotogaléria: