Máme vynovený kultúrny stánok
V stredu 1. júna 2016 sme slávnostne sprístupnili obnovený objekt Podtatranskej knižnice v Poprade Spišskej Sobote, v ktorom sa nachádza oddelenie umenia, pobočka knižnice (beletria, detská literatúra, náučná literatúra) a priestory pre komunitné a klubové činnosti.
Na úvod stretnutia riaditeľka knižnice privítala hostí a všetkých zúčastnených, zvlášť
1. poslanca PSK v Prešove a primátora mesta Poprad Jozefa Švagerku, poslanca PSK a viceprimátora mesta Poprad Igora Wzoša
2. zástupcu riaditeľa úradu PSK v Preove Jána Čopíka a vedúceho odboru kultúry PSK Vasila Fediča
3. poslanca NR SR a riaditeľa Podtatranského osvetového strediska Petra Šucu
4. poslankyňu a podpredsedníčku Komisie kultúry a národnostných menšín PSK v Prešove Alenu Madzinovú a poslancov PSK
5. zástupcov Mesta Poprad z odboru školstva a kultúry a poslancov mesta
6. za realizátora stavby, firmu Stach, stavebný dozor Martina Lukáčeka
7. za Krajský pamiatkový úrad Danielu Maximovú s kolegami
8. riaditeľku krajskej knižnice – Knižnice POH v Prešove Martu Skalkovú a riaditeľov a zástupcov regionálnych knižníc z Prešovského kraja, zástupcov mestských knižníc , bývalú riaditeľku PK Poprad Katarínu Martonovú
9. riaditeľa Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči Františka Hasaja
10. riaditeľov a zástupcov kultúrnych zariadení mesta Poprad, a Štátneho archívu v Spišskej Sobote, riaditeľku Boženu Malovcovú
11. všetkých našich spolupracovníkov – Miestny odbor MS, Kluby dôchodcov, Klub výtvarníkov, školy, aj našich bývalých zamestnancov a všetkých priaznivcov a čitateľov
12. a v neposlednom rade zástupcov médií
Z príhovoru riaditeľky Podtatranskej knižnice v Poprade:
„Vitajte v tomto krásnom prostredí, v neopakovateľnej atmosfére historickej časti Popradu! Teším sa, že ste prijali naše pozvanie a dovoľte pár slov o zrealizovanom projekte.
Budova, ktorú dnes po oprave sprístupňujeme, bola pôvodne zrekonštruovaná a daná do užívania Podtatranskej knižnici v Poprade v roku 1985. Tvoria ju dva meštianske domy klenbového typu z polovice 16. storočia, spojené v jeden celok.
Ozdobou domu je renesančný arkier, ktorý je umiestnený nad vchodom do budovy.
Od nadobudnutia tohto objektu sme uskutočňovali len najnutnejšie opravy, v rámci projektu MKSR „Opravme si svoj dom sa podarilo v r 2005 vymaľovať fasádu, priestory sa udržiavali len menšími opravami. Stav budovy postupne nevyhovoval súčasným normám, požiadavkám a potrebám. Každoročne sme zápasili so zatekajúcou strechou, prehnité a vysušené drevené šindle pri veternom počasí opadávali, v knižnici bolo chladno, čo sa čiastočne podarilo odstrániť vybudovaním samostatnej kotolne v r. 2009, keďže projektová dokumentácia na opravu objektu knižnice z r. 2005 s perspektívou podania žiadosti o pridelenie finančných prostriedkov z Európskych štrukturálnych fondov riešila len exteriérové opravy.
V roku 2009 sa tento projekt prepracoval na realizačný projekt, ktorý bol povinnou prílohou žiadosti o NFP ŠF EU.
V tom istom roku v spolupráci s Agentúrou regionálneho rozvoja PSK sme podali žiadosť o nenávratný finančný príspevok zo ŠF EU - ROP.
V roku 2015 – schválená žiadosť na projekt „Oprava objektu knižnice v Spišskej Sobote“ vo výške 400 tis. € s povinným spolufinancovaním Prešovského samosprávneho kraja v Prešove.
Predmetom projektu , s realizáciou ktorého sa začalo v septembri minulého roka, bola: oprava strechy - výmena dreveného štiepaného šindľa, výmena všetkých okien na fasáde, vrátane oplechovania, výmena dverí, oprava brány a oprava fasády. V rámci vnútorného vybavenia sa knižnica vybavila časťou nábytku, technikou a potrebným softvérom..
Keďže spomínaný projekt neriešil vnútorné opravy, ani vymaľovanie, požiadali sme zriaďovateľa o finančné prostriedky na najnutnejšie opravy v interiéri knižnice, a to na opravu elektrických rozvodov a výmenu svietidiel, výmenu podlahovej krytiny, rozšírenie bezpečnostného systému o ochranu medených prvkov na fasáde budovy, na vymaľovanie priestorov a na nábytok – na nové knižničné regály.
Stavebné práce a opravy sa ukončili v decembri minulého roka a tak sme mohli začať s maľovaním, upratovaním priestorov, rozmiestňovaním nábytku, techniky a hlavne konverziou kníh do systému RFID, čo znamenalo každý knižničný dokument očistiť, označiť štítkom, vložiť do systému, roztriediť podľa druhov literatúry a uložiť do regálov.
Toto nové technické zariadenie urýchli proces vyhľadávania, správneho zaradenia kníh do regálov, vrátenie a požičanie viacerých kníh naraz, zjednoduší a urýchli celý proces manipulácie s knihou, zároveň zabezpečí lepšiu ochranu knižničného fondu.
V priestoroch pribudlo napojenie na WIFI, no a v konečnom dôsledku aj krajšie, modernejšie a príjemnejšie prostredie zodpovedajúce súčasnej dobe.
Dámy a páni, kolegovia, keď sme ani nie pred dvoma rokmi otvárali zrekonštruovanú knižnicu na Podtatranskej ulici, povedala som, že sa splnil jeden veľký knihovnícky sen. Vtedy som netušila, že toto budem môcť v krátkom čase zopakovať znova. Splnil sa ďalší knihovnícky sen, svetlo sveta uzrela krásna, moderná knižnica, za čo Vám všetkým, ktorí sa o to pričinili ďakujem a prajem plnenie takýchto snov ďalším knižniciam a kultúrnym zariadeniam.
Ešte raz ďakujem:
predsedovi PSK Petrovi Chudíkovi, poslancom PSK a všetkým, ktorí sa zaslúžili o schválenie a realizáciu projektu,
riaditeľovi ARR PSK – Artúrovi Benešovi ,
za bezproblémovú realizáciu firme Eurobilding a f. STACH z Bardejova ,
za ústretový prístup realizátorovi stavby p. Stachovi a stavebnému dozoru – p. Lukačekovi
za ústretovosť a rady Krajskému pamiatkovému úradu – Daniele Maximovej
za pochopenie a ústretovosť f. INTERIER Tatry – Rajmundovi Szántovi
fe Kelkom za rady a riešenie zabezpečenia budovy
ďakujem členom Klubu popradských výtvarníkov a Klubu dôchodcov v Sp. Sobote, aj bývalým kolegyniam za pomoc,
no a v neposlednom rade aj mojim najbližším kolegyniam, ktoré viac ako pol roka sťahovali, upratovali, vŕtali, montovali, rozmiestňovali nábytok, až po odborné spracovanie 33 tisíc zväzkov kníh.
Zvlášť ďakujem Ľubici Vanečkovej, ktorá je už nielen knihovníčkou, ale aj murárkou, maliarkou, údržbárkou, kuričkou, skrátka ktorá pre túto knižnicu žije!!!!
Ďakujem!! „
Zúčastneným sa prihovoril
1. primátor mesta Poprad Jozef Švagerko, ktorý zdôraznil význam knižníc pri uchovávaní písomného a kultúrneho dedičstva, pripomenul Kámaldúlsku bibliu, ktorú knižnica vlastní, odovzdal knižnici dar a zaželal veľa spokojných čitateľov.
2. vedúci Odboru kultúry Prešovského samosprávneho kraja Vasil Fedič v príhovore spomenul aj ostatné kultúrne zariadenia, na ktorých rekonštrukciu prispel Prešovský samosprávny kraj, zablahoželal knižnici a zaprial knižnicu vždy plnú návštevníkov.
Po básni a veľmi príjemnom a veselom pesničkovom vstupe krojovaných členiek speváckej skupiny Slovenka sa opäť prihovorila riaditeľka knižnice:
„ Dámy a páni, milí hostia, priatelia, niekto, nepamätám si autora, povedal, že knihy a knižnice sú nemocnicou pre dušu. Ja dodávam, že knižnice v harmónii s umením, knižnice vyzdobené umeleckými dielami spĺňajú túto úlohu niekoľkonásobne.
Vítam medzi nami akademického maliara Igora Pančuka, ktorého diela vidíme okolo nás a zároveň otváram aj prvú výstavu v tomto obnovenom priestore.
Prosím autora o pár slov.“
Akademický maliar Igor Pančuk priblížil výstavu svojich obrazov, porozprával o svojich inšpiráciách pri tvorbe.
Na záver riaditeľka poďakovala speváckej skupine Slovenka za spríjemnenie dopoludnia a pozvala na prehliadku knižnice, ako aj výstavy obrazov, ktorá bude v knižnici do 22. júla 2016.
Tešíme sa na Vás, všetkých návštevníkov obnovenej knižnice v Spišskej Sobote!!!
Fotodokumentácia: