Johannes Mario Simmel - pobočka Juh 1 - autor februára
Johannes Mario Simmel,
rakúsky prozaik, dramatik a scenárista. Napísal približne 35 románov, ktoré vyšli v celkovom náklade okolo 73 miliónov výtlačkov a vo viac ako 30 jazykoch. V slovenčine a češtine vyšlo 16 titulov.
Bol brilantným rozprávačom. Simmel vo svojich románoch obvykle opisoval skutočné zážitky konkrétnych ľudí. Vo svojich dielach sa venuje spoločensko-kritickým témam. Vystupuje proti všetkým formám pravicového radikalizmu, násiliu, obchodu s drogami, génovej manipulácii, devastácii životného prostredia, či biologickým zbraniam. Jeho spoločenskú angažovanosť v roku 1991 ocenila aj OSN.V rozpätí rokov 1950 -1962 napísal sám, niekedy v spolupráci s rôznymi autormi celkom 22 filmových scenárov. Sfilmované boli aj jeho niektoré romány.
Narodil sa 7.apríla 1924 v rakúskej Viedni. Detstvo strávil nielen v Rakúsku, formovala ho aj Veľká Británia, kde tiež vyrastal. Po druhej svetovej vojne pracoval ako novinár, prekladateľ a tlmočník americkej vojenskej správy v Rakúsku. Písal pre denník Welt am Abend filmové kritiky a fejtóny. Bol redaktorom viacerých periodík vo Viedni ,v nemeckom Mníchove. Pracoval pre obrazový týždenník Qick a bol najlepšie plateným novinárom v Nemecku. Cestoval po svete, prinášal zaujímavé rozhovory a reportáže. Bol členom rakúskeho PEN klubu, PEN -Centra Nemeckej spolkovej republiky a Authors Guild of America.
Za humanistické poslanie jeho kníh mu Society of Writers v americkom New Yorku udelila veľkú literárnu cenu Award of Excellence. Bol nositeľom rakúskych aj nemeckých medailí a vyznamenaní. Zomrel vo veku 84 rokov 1. januára 2009 vo švajčiarskom meste Zug.
K najznámejším dielam autora, ktorý roky žil vo Švajčiarsku, patria napríklad aj tieto romány :
Nemusí byť vždy kaviár. Príbeh Thomasa Lievena, nemeckého bankára, žijúceho v Londýne. Thomas bol nielen najmladší a najúspešnejší londýnsky bankár, ale aj vášnivý miláčik žien, presvedčený pacifista a talentovaný kuchár. Zhodou okolností sa práve nachádzal vo Francúzsku, keď sa strhla druhá svetová vojna. Ako Nemec mimo svojho domova sa ocitol v mimoriadne zložitej situácii. Onedlho, či už po jeho vôli alebo z donútenia, začne pracovať pre francúzsku, neskôr anglickú, nemeckú, ale taktiež americkú a ruskú tajnú službu. Naraz. S takouto agendou sa človek môže dostať do životu nebezpečných situácii. On však vždy sa vedel vďaka svojmu kulinárskemu umeniu z týchto situácii doslova "vyvariť“.
Láska je len slovo . Romantická láska mladého Olivera Mansfelda a príťažlivej manželky vplyvného obchodníka je aj rozprávaním o tom, ako si mladý človek stráži svoje sny.
Všetci ľudia budú bratia. Hlavný hrdina a rozprávač populárneho Simmelovho románu Richard Mark len o vlások unikne zákernej vražde, ktorú naplánoval jeho brat Werner. Nebezpečenstvo smrti sa tým však pominulo: Richard z donútenia spolupracoval s neonacistickou organizáciou a tá ho teraz prenasleduje. Volí preto radšej súdny proces a sám sa vydá do rúk polície. Vo vyšetrovacej väzbe opisuje svoj pestrý, na dramatické zvraty bohatý život, poznačený osudovou, zničujúcou láskou k Lilian.
Na jar škovránok zaspieva naposledy. Najalarmujúcejší Simmelov román, v ktorom autor na základe veľmi dôkladných rešerší ostro odsudzuje tých, čo v samovražednej ľahostajnosti a bezohľadnosti, ale aj v slepej honbe za peniazmi zneužívajú atómovú energiu i chemický priemysel. V tomto románe hovorí o najzákladnejšej téme našich čias, o globálnom ničení životného prostredia. O bezpríkladných zločinoch, ale aj o láske, priateľstve a obetavosti. Rozvíja krásny príbeh zúfalého spisovateľa, ktorý už nechce písať, ale predsa sa k tomu ešte rozhodol, aj o mladej tlmočníčke, ktorá ho miluje, no predsa ho opustí. A rozpráva aj o Clarisse, najdojemnejšej postave, ktorá svoje dieťa porodí do sveta, kde predsa len budú spievať škovránky.
Hurá, ešte žijeme. Jakob Formann je skôr antihrdinom. Je to špekulant, dobyvateľ ženských sŕdc, povojnový karierista, predsa však sympatický svojím zmyslom pre humor .Jeho chytráctvo je skôr úsmevné ako odsúdeniahodné. Román je majstrovskou zábavnou freskou, zachytávajúcou kus európskej histórie...
Tých čo sú v tme nevidieť. Za neuveriteľných okolností sa televízny reportér Daniel Ross dostane k záhadnému dokumentu, ktorého zverejnenie by vyvolalo pobúrenie celého ľudstva. Skutočne si Amerika a Sovietsky zväz už roku 1943 rozdelili svet? Frankfurt nad Mohanom, 11. február 1984 a Daniel Ross, je na konci so silami. Užije smrteľnú dávku tabletiek na spanie. Kto je Mercedes, krásna mladá žena, fantastická bojovníčka za mier, ktorá Daniela vytrhne z náručia smrti a prináša mu neuveriteľnú správu, že jeho údajne dávno mŕtvy otec, bývalý nacistický agent, žije v Argentíne? Ross má svetu predstaviť tajný protokol z roku 1943. Netuší však, aká obrovská je sieť tajných služieb oboch superveľmocí, usilujúcich sa všetko utajiť...
Z jeho ďalšej románovej tvorby vyšlo: Láska je posledný most ; A Jimmy šiel za dúhou; Nechajte, prosím kvety žiť; Priznávam sa; Aféra Niny B; Až do trpkého konca; Len vietor vie odpoveď; Čudujem sa, že som taký veselý; Aj keď sa smejem, je mi do plaču; Aj klauni prinášajú slzy; Snívaj nesplniteľný sen a iné prózy.
Mária Senderáková