Ostatné fašiangy s klapanciami Ing. Jána Jančíka

Ďalšie zo stretnutí Literárno-umeleckého klubu Milana Rúfusa sa uskutoční 19. februára 2015 o 16,30 v Podtatranskej knižnici v Poprade, Podtatranská ulica č. 1. Srdečne Vás všetkých pozývame.

Ostatné fašiangy v klube s klapanciami Jána Jančíka

Deň po Popolcovej strede 19.2.2015 sa v Podtatranskej knižnici stretli milovníci poézie pri rozprávaní klapancií v podaní Ing. Jána Jančíka.
    Jozef Janigloš v úvode naznačil, že  životné deje našich otcov a dedov mali presne zaužívaný kolobeh, v ktorom všetko malo svoj čas a pevné miesto. Bol to svet usporiadaných hodnôt, poriadku vecí aj dejov podriadených dorábaniu chleba v roľníckom prostredí. Práca a právo na oddych ako i zábavu boli v tomto poradí sprevádzané  magickým čarom zvykoslovia, a to od jari do zimy. Veselie a radosť počas fašiangov – masopustu vystriedalo obdobie odpustenia si zábav, svadieb a 40 -dňového pôstenia sa  v predveľkonočnom období. Uvedomenie si tohto tradičného usporiadania starého sveta, kde každá vec mala svoje pevné miesto spolu s hodnotami kresťanskej viery, rodiny, príslušnosti k pospolitosti nás vedie  k zamysleniu a aj nostalgii za pomíňajúcim sa svetom našich dedov.
    Práve úcta k starootcovským hodnotám vytvoreným pred stáročiami nás viedla k uporiadaniu klubového stretnutia venovaného fašiangám v našej oblasti. Veľmi dobre sa zhostil tejto témy Ing. Ján Jančík, ktorý prehrial tento večer ľudovým rozprávaním šarišských a spišských klapancií. S obdivuhodnou pamäťou vyrozprával tento vyšeč  80-ročný rozprávač humorné príbehy z východoslovenských dedín,ktoré sa stali vďačnou témou pre ústne podanie pre ďalšie generácie a tak sa nám zachovali dodnes.
    Ľudové roprávanie obohatila ženská spevácka skupiny Slovenka. Hanka  Brutvanová doplnila program o humorné básničky z pera Jozefa Húsku.
    K pofašiangovému stretnutiu klubu Mila Rúfusa patrili ako ináč neodmysliteľné šišky a iné dobroty, ktoré pripravili členky popradskej Matice.
    Nasledujúce klubové stretnutie bude venované 1200. výročiu narodenia sv. Metoda a teda aj  cyrilometodskej téme, od ktorej sa odvíjajú slovenské  kresťanské, duchovné a kultúrne dejiny.

Ľudmila Hrehorčáková

TvPoprad: https://www.youtube.com/watch?v=3w9rhp-mKNY