Sloveni a Slovensko
21. mája 2015 o 16,30 na Podtatranskej ulici č. 1 si budete môcť vypočuť prednášku historika Dr. Cyrila A. Hromníka. Tešíme sa na stretnutie! Bibliografický leták: Hromník
Dr. Cyril A. Hromník rekonštruuje históriu: Sme Sloveni, velebníci dlhovlasého Boha
Historik pôsobiaci v Južnej Afrike, Dr. Cyril Andrew Hromník prišiel vo štvrtok do Podtatranskej knižnice v Poprade predstaviť svoju ostatnú knihu Sloveni a Slovensko. V multimediálnej prednáške vysvetlil svoje poznatky a závery k výskumu, ktorý sa tentoraz týka pôvodu Slovákov. Zaujímavosťou je, že rôznymi nezvyčajnými cestami naráža na indickú históriu a jej vplyvy na našu civilizáciu.
Vo výskumoch sa prevažne venuje africkej histórii a v jeho prácach prevláda poznatok, že africkú históriu nemožno pochopiť bez indickej. Neskôr Dr. Hromníka neplánované bádanie priviedlo k poznatku, že porozumieť histórii našich prapredkov v stredoeurópskom priestore sa bez najstaršej histórie Indie taktiež nedá.
V prezentácii vysvetľuje, že príčinou existencie zaznamenanej histórie v Afrike bolo zlato. Spojitosť vplyvu indickej histórie na slovenskú vidí práve v obchode so zlatom. Vychádza z presvedčenia, že kde zlato nebolo, nebola ani história. Svoje závery podporuje tvrdením, že podľa geológov je Slovensko dokonca jedným z najstarších zemí s výskytom zlata. Neskôr v dobe bronzovej chodievali Indovia na územie Slovenska obchodovať s cínom a jantárom, čo podľa bádateľa súvisí s osvojovaním dravidskej terminológie, ako aj filozofie, náboženstva a vied.
Znalec africkej histórie Dr. Hromník vypracoval tézu založenú na čiare, ktorá ide od najjužnejšieho bodu Afriky po najsevernejší pod Nórska. Čiara prechádza Matrou, sopečným pohorím na severe Maďarska cez jeho najvyšší vrchol Kékes a ďalej prechádza cez Kriváň. Stredom vzdialenosti týchto dvoch vrchov je obec Kyjatice, severne od Rimavskej Soboty. Všetky tieto geografické body majú či už lingvistické alebo kozmologické prepojenie so staroindickou históriou v podobe historických a archeologických nálezov.
Za najdôležitejšiu vtedajšiu vednú disciplínu starých kultúr však považuje náboženstvo.
Svoje pohľady uplatňuje aj pri výklade slova Sloven, ktoré pripisuje pôvodnému pomenovaniu Slovákov a Slovenska, ktoré sa vtedy nazývalo Slovenica.
Upresňuje, že slovo pochádza z indickej kozmológie a vzťahuje sa na dávnu mytológiu. Z jednej legendy totiž vzišlo slovo Sloveni ešte pred 5000 rokmi pred Kristom. Týmto tvrdením upravuje české pomenovanie Slovieni. Chce teda dokázať, že história Slovákov je dlhá a dávna a že zmenou pomenovania národa, sa z histórie stratili. Podľa Hromníka sa treba zbaviť historických nepresností a čo najskôr sa vrátiť k pôvodnému menu Sloveni, velebníci dlhovlasého Boha.
Vo výkladoch histórie Slovákov nesúhlasí ani s vyjadrením, že žili do 6. storočia ďaleko od civilizácie v močiaroch na prítoku horného Dneperu v dnešnom Bielorusku. V knihe Sloveni a Slovensko argumentuje, že my sme tunajší a že sme sa odnikiaľ neprisťahovali.
Jeho pohľad na našu minulosť sa teda líši od oficiálnej česko-slovenskej či stredoeurópskej historiografie. Prichádza s rozdielnymi závermi vo svojej historickej rekonštrukcii a chce tak rozhýbať prevládajúce poznatky.
Dr. Cyril Andrew Hromník študoval africkú históriu, portugalčinu a iberijskú históriu na Karlovej Univerzite v Prahe. Neskôr v Spojených štátoch amerických pokračoval v štúdiu histórie Afriky, Južnej Ázie a Latinskej Ameriky na Syracuse University v Syracuse, New York. Znalosť staroindických jazykov mu otvárala dvere pre študovanie a skúmanie prehistorickej Afriky, Indie a medzikontinentálnych kultúrnych výmen.
Mgr. Adriana Hricková
Fotodokumentácia: