Jak se krotí tygr
Metóda ŽIVOTNÉ MAPY je unikátna diagnosticko-projektívna metóda. Prináša nielen rýchlu a účinnú pomoc rodičom a ich deťom, ale dokáže tiež veľmi rýchlo a efektívne u detí aj dospelých analyzovať príčiny rôznych životných problémov a situácií. Prednáška o tejto metóde a stretnutie s autormi knihy Jak se krotí tygr sa uskutoční na Podtatranskej ulici č. 1, sídlisko Západ 6. októbra 2015 o 17,30. Tešíme sa na stretnutie s Vami. Pozvánka
Pri hyperaktívnych deťom treba hľadať príčinu problém
Poradiť si s hyperaktívnym správaním detí je častokrát náročná a intenzívna práca. Navyše deti s poruchou pozornosti sa vyskytuje čoraz viac. S alternatívnym riešením prichádzajú manželia Kamila a Petr Kopsovci. Sú autormi projektívne – diagnostickej metódy, ktorú nazvali Životné mapy. Svoje mnohé praktické skúsenosti s prácou s deťmi spísali a zhrnuli v knihe Tygr dělá uá uá a knihe, ktorá na prvú nadväzuje Jak se krotí Tygr. V rámci svojho knižného turné na Slovensku autori kníh pre deti, dospelých, pediatrov a pedagógov prišli v utorok 6. októbra na besedu s čitateľmi do Podtatranskej knižnice v Poprade na sídlisku Západ.
Manželia Kopsovci pri písaní kníh vychádzali z osobnej praxe a metódy životných máp. Pracujú s deťmi od troch rokov, ktoré počas stretnutia kreslia mapu. Z výsledného obrázku vedia diagostikovať príčiny a neskôr uplatniť konkrétne kroky, ktoré vedú k vyriešeniu problému.
Keď manželia začali pracovať s mapami, oslovovali ich predovšetkým matky s hyperaktívnymi deťmi.
„V čechách, kde metóda vznikla, nebola dostupná alternatívna metóda k riešeniu problému u detí s poruchou pozornosti“, vysvetľuje Petr Kops počas rozprávania o svojich začiatkoch.
Za manželmi Kopsovými chodievali klienti, ktorí si najskôr prešli zaužívaným procesom, kedy pedagóg alebo rodič odporučí dieťaťu návštevu psychológa. Ako vysvetľovali autori publikácií, často sa stretávajú s prípadmi, kedy dieťaťu postupy odborníkov nepomáhajú, a teda príznaky sa nezlepšujú. Potvrdzujú však, že táto prax je dôležitá. Napríklad aj z toho hľadiska, že psychológ diagnostikuje u dieťaťa poruchu a v škole môže na základe potvrdenia nastúpiť do individuálneho plánu výučby, ktorý mu pomôže.
Po pozitívnych ohlasoch, dobrých výsledkoch a praxi sa rozhodli, že svoju metódu sprístupnia prostredníctvom detskej knižky, aby sa s jej princípmi mohli oboznámiť rodičia, či pedagógovia sami a zavádzať ich do výchovy.
Názov knihy vznikol náhodne počas diagnostiky. Dieťa, ktoré behalo a kričalo po miestnosti, vravelo lektorom: „Takto ja behám doma a maminka sa na to hnevá, ale to nie som ja, to je ten tiger, čo do mňa skočí a robí uá uá.“
Prvá kniha autorov manželov Kopsových Tygr delá uá uá je teda najmä o pochopení tigra. Ponúka osobitý náhľad do detskej duše a ukazuje, že keď problém odhalíme, objavíme tak aj spôsob ako sa s ním vysporiadať. Autori na besede rozprávali, že sa tešia pozitívnym reakciám, napríklad aj od pedagógov v škôlkach a školách, ktorí začali knižku používať pri výchove. Nečakanú spätnú väzbu dostali aj od dospelých, ktorým napríklad pomohla pri abstinovaní od alkoholu.
Na knižku nadväzuje knižka Jak se krotí Tygr. „Špecifická je pre konkrétne návody a postupy ako pracovať s deťmi, ale aj so sebou samým“, vysvetľovala čitateľom Kamila Kopsová.
Počas prezentácie knihy taktiež ozrejmili, že v prvej kapitole sa venovali spoznávaniu. Najskôr osobitne dieťa a osobitne rodičia spoznávajú svojho tigra a neskôr sa pomocou otázok v knihe spoznávajú navzájom. Per Kopsai doplnil manželku: „Mnohkrát sa žiaľ stáva, že zistia, že sa takmer vôbec nepoznajú.“ Ďalej približovali aj ostatné lekcie a ilustrovali ich výsledkami konkrétnych prípadov svojich detských, ale aj dospelých klientov. U detí išlo často o závislosti na počítačových hrách a virtuálnej realite. Tú spôsobovali zlé vzťahy v rodine, nesprávna komunikácia alebo neprimerané nároky rodičov na dieťa.
Petr Kops pri výchove rodičom radí, aby si uvedomovali prečo od dieťaťa vyžadujú to, čo chcú, aby urobilo. Taktiež je podľa neho dôležité, aby sa na požiadavku pozerali cez optiku dieťaťa, nie seba. Manželka Kamila dopĺňa, že podstatná je aj komunikácia, pretože, ak nie je správna, dieťa na ňu reaguje. Buď sa stiahne do seba alebo naopak výrazne vyčína.
Beseda manželov Kopsovcov pokračovala diskusiou a kladením mnohých otázok, po ktorých čitatelia spoznali príbeh autorov a samotnej metódy životných máp zoširoka a do hĺbky, ako aj problematiku porúch pozornosti u detí.
Peter a Kamila Kopsová pochádzajú z Čiech. Pracovali pôvodne ako fyzioterapeuti a pri práci so životnými mapami vychádzajú so skúseností pri práci s ľuďmi. ich autorskú metódu používajú aj certifikovaní lektori v niekoľkých Slovenských mestách vrátane Popradu, ale aj v Kanade, Belgicku, Poľsku a onedlho Francúzku.
Adriana Hricková
Fotodokumentácia: