Cestovateľské premietanie - Nepál

Nepál, dlhý tvar Nepálska federatívna demokratická republika, je štát v južnej Ázii. Na severe má spoločnú hranicu s Čínou (1 236 km) a na juhu s Indiou (1 690 km).Nepál leží vo vysokých horách Himalájí, ktoré tvoria zároveň aj jeho severnú hranicu. Strednú časť krajiny rozčleňujú vysoké pásma pohorí a úrodné nepálske údolia. Juh Nepálu obsadili nížiny, močiare, trávnaté savany a tropické džungle. Má veľké zásoby nerastných surovín – medi, grafitu a turmalína. Hlavná činnosť obyvateľstva je poľnohospodárstvo. Pestujú ryžu, pšenicu, kukuricu, jutu a ovocie. Chovajú ovce, kozy, byvoly, hovädzí dobytok a jaky. Pomerne značný príjem majú z cestovného ruchu. Od roku 1923 získala krajina nezávislosť, dovtedy bola pod britským dohľadom.

Priaznivci cestovania sa stretli v utorok 1.marca v knižnici, kde strávili príjemný večer pri rozprávaní a záberoch z Nepálu. MUDr. Mária Rečková pobudla pár týždňov v horskej nepálskej dedine, kde liečila domorodých obyvateľov. Zaujímavé lekárkino rozprávanie ponúklo prítomným nový pohľad na tento krásny kút sveta.

Knižnica nadviazala týmto podujatím na cyklus cestovateľských stretnutí, ktoré organizovala v minulosti. Záujemcovia sa budú môcť stretávať približne raz za dva mesiace.

Fotodokumentácia:

DSC03989DSC03990DSC03991DSC03992DSC03993DSC03994DSC03997DSC03995DSC03996