loga kniznicapp psk 

  

Živé knihy 2

Živé knihy vidia veci pozitívne. Takmer sto študentov popradských stredných škôl navštívilo v stredu 25. mája 2016 Podtatranskú knižnicu v Poprade, kde sa inšpirovali a motivovali príbehmi Živých kníh. Spoločenská miestnosť, študovňa a detské oddelenie knižnice sa stali miestnom pre mladých, kde sa v kruhu stretli a vypočuli si skúsenosti, názory a postrehy zo života fotografa Roba Kočana, majiteľa kníhkupectva Christiania a kníhkupcu Štefana Hamzu a predsedu OZ Mladí ľudia a život Mateja Farkalína.
Úlohou živých kníh bolo cez svoje úspechy a životné rozhodnutia povzbudiť mladých a upevniť vieru v ich schopnosti, či vedieť sa v živote správne rozhodnúť.
"Môžeš mať buď výsledky, alebo výhovorky. Nikdy nemôžeš mať oboje"je krédom Mateja Farkalína, ktorý sa v osemnástich rokoch stal predsedom občianskeho združenia, ktoré robí zážitkové besedy a voľnočasové aktivity mladými vo veku 14- 30 rokov. Spoločne chcú formovať pozitívne hodnoty ďalšej generácie mládeže vo forme “peer to peer”.
Jeho príbeh dokazuje, že hoci sú mladí, môžu pracovať na tom, čo si zaumienia. Študentov na stretnutí s Matejom zaujímali výhody dobrovoľníctva a schopnosť prekonať strach z rozprávania pred viacerými ľuďmi. Na záver im odporučil siahnuť po knižke Úspech si ty, ktorá mu pomáha a sprevádza ho na svojej ceste.

Spočiatku kníhkupca, po desiatich rokoch aj majiteľa kníhkupectva Štefana Hamzu vždy zaujímali knihy a kultúra. Pred študentami priznal, že nebol vždy ukážkový žiak a vyučený odbor nevyužíva, no vášeň ku knihám a literatúre ho nakoniec priviedli na správne miesto: „Keď som bol vo vašom veku, často som chodil do Christianie, vyhliadol si pútavé knihy a potom si ich požičal v knižnici. Neskôr, práve v období po strednej škole mi  sám vtedajší majiteľ ponúkol prácu.“
Štefan priniesol a predstavil knihu 451 stupňov Fahrenheita, ktorou chcel poukázať na potrebu kritického myslenia a uvažovania o dianí okolo seba a vo svete, keďže denne prijímame množstvo informácií. Upozornil ich, že zo všetkých dostupných si treba vyberať tie overené a každú z informácií podrobiť kritickému hodnoteniu. S tým majiteľ knihkupectva prepojil aj potrebu čítania a všeobecného prehľadu, aby vedeli rozumieť súvislostiam.
Z voľného zhovárania ďalej vyplynulo, že označenie  knihomoľ bolo v minulosti skôr urážlivé, dnes sa to pomaly vytráca.
V kruhu medzi mladými chcel odkázať aj to, že keď zistia v čom sú dobrí a zamerajú na to svoje úsilie, šťastie budú mať na dosah. Dôležité je podľa Štefana tiež správne využívať voľný čas. Odporúča športovať, robiť veci, ktoré mladých bavia, stretávať sa s pravými priateľmi a užívať si mladosť.

V tretej „živej knihe“ sa študenti spoznali s príbehom fotografa Roba Kočana. Začal umeleckými túžbami v detstve, pokračoval na strednej a vysokej umeleckej škole, štúdiami a stážami v Amerike a vo Francúzku a vystavoval doma aj vo svete. Študentov zaujala tiež spolupráca so slovenskými hudobníkmi a kapelami, ktorých fotil na obaly CD nosičov.  Živiť sa celý život umením nie je jednoduché, a preto jeho príbeh nesie odkaz o tom, že nič nie je zadarmo. Mladým odporúča plniť si sny, robiť, čo ich napĺňa a myslieť pozitívne, pretože všetko je tak ako má byť.

Adriana Hricková

Fotodokumentácia:

DSC04670DSC04671DSC04674DSC04675DSC04676DSC04677DSC04678DSC04679DSC04680DSC04681DSC04682DSC04683DSC04684DSC04690DSC04691DSC04692DSC04696DSC04697DSC04673

Živé knihy