Literárne večery v knižnici

Pozývame Vás 27. septembra 2016 o 17,30 na stretnutie s poéziou. Prvý z piatich literárnych večerov bude venovaný tvorbe Dalimíra Stana a Jána Petríka. Hudobný doprovod - Ján Marton. Projekt Literárne večery v knižnici bol podporený Fondom na podporu umenia.

Škoda, že Dalimír Stano neprišiel.  Našťastie Janko Marton, ktorého sme  pôvodne pozvali ako hudobného hosťa, priniesol aj svojich sedem kníh a mohol prečítať niekoľko básní. Najväčší úspech mala asi prvá, ktorú vedel naspamäť.

Druhý  hosť, Janko Petrík, prednášal tiež. Jeho  básne odrážali vyzretosť osobnosti. Aj z reakcií publika bol zrejmý obdiv. Prezradil, že vyjdú v knihe, ktorú  sa onedlho  chystá vydať.  Opýtala som sa ho, prečo sa jeho prvá zbierka básní volá Tri knihy nepokoja. Tento názov si vybral kvôli vzťahu k Miroslavi Válkovi. Povedal  nám aj o  básnikovi Paľovi Hudákovi, ktorý bol jeho priateľom. Už 35 rokov vedie Spišský literárny klub. Porozprával aj o bývalej práci v Košickej redakcii Slovenského rozhlasu. Dozvedeli sme sa niekoľko zaujímavostí o jeho detstve. V súčasnosti pracuje v  redakcii v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Odpovedal na otázku  z publika, aký je rozdiel písať veršovanú poéziu a voľný verš. V rozhovore pre časopis Dotyky povedal: „ Literatúra je  iba inou formou komunikácie medzi ľuďmi.“

Janko Marton hovoril o tom, ako prvý krát zavítal do literárneho klubu. Opýtala som sa ho, či vstane aj v noci, keď ho napadne nejaká myšlienka, či verš do básne, aby si to zapísal. Povedal, že nie, lebo by to všetko už  nestihol zaznamenať. Venoval sa futbalu, teraz už len ako tréner.  Zo svojich siedmych kníh  má najradšej tú prvú.  Počas hudobných predelov spolu s priateľom Ľubomírom Perunkom zahrali na gitarách 4 piesne. O láske, o živote a tak podobne. Janko Marton má 37 rokov, je spontánny, veselý a publiku sa páčil. Do prednesu  básní aj hrania piesní vložil svoje emócie. Atmosféra bola teda príjemná, aj keď títo dvaja hostia boli celkom rozdielni.

Písali o nás: http://skolskyservis.teraz.sk/zakladne-skoly/literarny-vecer-svit/29723-clanok.html

Fotodokumentácia:

DSC4854 DSC4855 DSC4865 DSC4866 DSC4869 DSC4878