loga kniznicapp psk 

  

Živé knihy 3

Ľudia s výnimočným životným príbehom v kruhu medzi študentmi „čítajú“ – rozprávajú svoj príbeh. Živé knihy si so sebou donesú knihu, ktorá ich buď priviedla na cestu k príbehu, alebo bola ňou nejako inšpirovaná, či motivovaná.

Mladí nevedia, čo chcú od života.
Už po tretí raz sa v  Podtatranskej knižnici predstavili v kruhu medzi študentmi Živé knihy – ľudia so zaujímavým príbehom a životnými skúsenosťami.  Priestory knižnice zaplnilo v stredu 5. októbra 2016 okolo deväťdesiat študentov, prvákov zo Súkromnej strednej odbornej školy na Ul. 29. augusta a študentov rôznych ročníkov zo Strednej odbornej školy technickej v Poprade.
Premôcť stereotypný pohľad na svet, búrať predsudky o životných prekážkach a v neposlednom rade svojimi skúsenosťami motivovať mladých, sa snažili poslanec MsZ a cyklotrialista Štefan Pčola, učiteľ a zostavovateľ koncepcie alternatívneho školstva Ján Kepšta a vysokoškolský študent Daniel Michlík, ktorý sa venuje DJingu, zvukovej a svetelnej technike.
Štefan Pčola, majster sveta i Európy v cyklotriale a svetový rekordman v jazde na zadnom kolese momentálne pôsobí ako poslanec MsZ a manažér v stavebnej firme. Pri svojich športových výkonoch študentom hovoril, že na každé preteky nastupoval s presvedčením o prvenstve.  Jeho hlavným odkazom pre študentov bolo, aby  robili veci na sto percent, a že výhry nie sú tie, ktoré posúvajú človeka ďalej, ale práve prehry, na ktorých sa učíme prekonávať nepriazne osudu, či našu nedokonalosť. Na svojej ceste mu pomáha kniha Šlabikár šťastia, z ktorej na stretnutí v Živej knižnici spomenul  pár hodnotných myšlienok.
Ján Kepšta učil niekoľko rokov na strednej škole, neskôr sa rozhodol pre alternatívne vyučovanie.
Sleduje, že jedným z mnohých problémov vývoja osobnosti u mladých je, že investujú energiu do malých úspechov a neuvažujú nad budúcnosťou. Sám precestoval niekoľko krajín, a preto zo skúseností vie, aké je dôležité spoznávať svet na vlastnú päsť a vniknúť tak priamo do miestnej kultúry. Študentom objasnil, že čím budú mať väčší rozhľad, tým môžu svoje poznatky a skúsenosti lepšie spojiť a využiť. Jedna z možností, ktorá je v tomto procese celoživotného vzdelávania kľúčová, je siahnutie po knihách, ako v svojom rozprávaní nadviazal. Ján Kepšta zaujal študentov, prevažne chlapcov aj knihou Tréning väzňa, ktorá učí nielen využívať svoje telo na získanie väčšej sily, ale ukazuje ako nájsť cestu k sebe samému a potrebu zistiť, čo chceme v živote dosiahnuť.
Študent a podnikateľ Daniel Michlík medzi študentmi vyvolával diskusiu a zamyslenie. Zaujímalo ho ako študenti trávia po škole svoj voľný čas, či sú súčasťou partie kamarátov, a aký program si vymýšľajú. Zisťoval tiež, či si uvedomujú, že sú skoro takí istí ako ich 5 najbližších priateľov a viaceré hlavy uznanlivo prikývli. Takto študentov nabádal, aby pochopili ako žijú a čo od života chcú.
Ako pomôcku do tohto obdobia života im odporučil knihy Ako si nájsť priateľov a pôsobiť na ľudí, Myslite veľkoryso, ktorá ich naučí úcte voči ľuďom a empatii. Ďalej knihu Ako zahodiť starosti a začať žiť, ktorá môže byť návodom na to, ako žiť šťastný život a vážiť si to, čo v živote máme a čo sa nám ponúka.
Daniel si želá, aby mládež žila bezstarostne, cieľavedome, kamarátsky, čestne a vo viere. Hovorí, že treba počúvať svoj vnútorný hlas a ísť si za ním, inak sa stratíme.
Živé knihy pomáhali prostredníctvom  svojich úspechov a životných rozhodnutí povzbudiť mladých a upevniť vieru v ich schopnosti a zároveň poukázať na spôsoby a možnosti, akými sa môžu nasmerovať tam kam chcú.
Veríme, že aspoň u niekoľkých jedincov hostia prebudili záujem a chuť pracovať na sebe, aj preto, že počas stretnutí u väčšiny študentov sledovali pasivitu a nerozhodnosť. Okrem toho myslíme, že je dôležité správne smerovať mládež, pretože je zásadnou hybnou silou v našej spoločnosti.
Adriana Hricková

Fotodokumentácia:

DSC05186DSC05187DSC05189DSC05191DSC05193DSC05194DSC05195DSC05197DSC05199DSC05205DSC05209DSC05211DSC05212DSC05216DSC05217DSC05219DSC05220DSC05222DSC05224DSC05227

ziva kniznica