loga kniznicapp psk 

  

S knihou ma baví svet 2016

Projekt "S knihou ma baví svet"  - 2. ročník sa v oddeleniach a pobočkách knižnice uskutoční v dňoch 12. - 13. októbra 2016. Tešíme sa na stretnutia so spisovateľmi a ilustrátormi detských kníh.

Kultúrno – literárny projekt pre deti a mládež pod názvom S knihou ma baví svet priniesol veľa príbehov z kníh, ale aj zo života samotných spisovateľov.
V bohatom dvojdňovom programe si žiaci základných popradských škôl  vypočuli autorov svojich obľúbených kníh, prekladateľku, a ilustrátorov. Program si deti užili na všetkých pracoviskách Podtatranskej knižnice v Poprade 12. a 13. októbra 2016.

Šnúru autorských besied odštartoval na pobočke Juh 1 populárny básnik detských kníh Valentín Šefčík a prekladateľka talianskych rozprávok Daniela Lozanová na ZŠ Jarná .

Valentín Ševčík svojimi zábavnými básničkami rozveselil druhákov zo ZŠ Spojenej na ulici Mládeže. Prednes básničiek zo svojich štyroch kníh doplnil aj rozprávaním o svojich detských snoch a obľúbenej téme všetkých básnikov, o láske. Deťom odporučil veľa čítať a stretnutie zakončil múdrosťou: „ Do knižnice môže chodiť každý, ale nie každý sa môže stať skutočným čitateľom.“

Prekladateľka kníh talianskej spisovateľky Angely Nanettiovej a Gianniho Rodariho Daniela Lozanová predstavila prekladateľský svet a to ako sa ona dostala k prekladaniu príbehov od talianskych autorov. Doniesla so sebou preložené knihy aj v pôvodnom talianskom vydaní. Žiaci štvrtého ročníka tak mali možnosť vypočuť si úryvky zo svojich obľúbených kníh ako sú Z neba padá čokoláda od Gianniho Rodarihood Angely Nanettiovej Adalbertov denník, Priatelia dažďa, Môj dedko je čerešňaMuž, ktorý pestoval kométy ako v slovenčine, tak aj v taliančine. Detské publikum bolo pripravené na svoju hosťku a okrem bystrých otázok jej na oplátku zarecitovali anglický text, ktorý následne aj preložili.

V centre Podtatranskej knižnice sa ako prvý predstavil štvrtákom zo ZŠ Komenského dlhoročný spisovateľ detských kníh a dramaturg Roman Brat. Rozprával o svojich knihách, ktorým sa venuje už sedemnásť rokov a rozoberá v nich témy ako je šikanovanie, krádež, choroba a smrť. Písaním o týchto vážnych témach sa snaží pomôcť deťom vyriešiť ich problémy.
Na besede poodhalil aj svoju ďalšiu prácu dramaturga v RTVS, kde rozhoduje napríklad o tom, čo sa v televízii odvysiela. Zážitok z besedy doplnili žiaci, ktorí autenticky zdramatizovali príbeh o Drakovi so šikmými očami z knihy Tvrdohlavý baran od Romana Brata.
Na záver spisovateľ navnadil deti na jeho ďalšiu knihu, ktorá vyjde v blízkej budúcnosti a bude zasadená do prostredia počítačovej hry, ktorú prepojí s históriou.

Druhákom zo ZŠ Komenského predstavila svoju prácu a svoje básničky spisovateľka, šéfredaktorka a vydavateľka Danuša Dragulová – Faktorová. Priznala, že pre deti píše rada preto, že ju baví hrať sa s písmenkami a so slovíčkami, pretože vtedy môže prejaviť dieťa, ktoré stále v nej žije. Ako šéfredaktorka detského časopisu MaxíkZvonček ukázala a porozprávala žiakom ako vyzerá práca na týchto časopisoch a čo všetko v nich nájdu.

Druhý deň projektu S knihou ma baví svet bol prevažne tvorivý. O práci ilustrátora si mali možnosť vypočuť piataci zo ZŠ Fraňa Kráľa od ilustrátora Juraja Martišku a žiaci zo ZŠ s MŠ Spišská Sobota a zo ZŠ s MŠ Poprad - Matejovce od ilustrátora a karikaristu Miroslava Regitka.
Po tom, čo nahliadli do skicárov pozvaných výtvarníkov, si pre žiakov hostia pripravili aj tvorivé dielne. S Jurajom Martiškom inšpirovaní jeho najnovšou ilustrovanou knihou Povesti a iné zvesti o hradoch a zámkoch/Vzbura strašidiel, kreslili strašidlo. Miroslav Regitko pracoval s deťmi na tvorbe rozprávkových ilustrácií.
Súčasťou projektu bol aj informačno – vzdelávací seminár Tibora Hujdiča, ktorý sa už niekoľko rokov venuje rozvoju a skúmaniu čitateľskej gramotnosti. Na tomto stretnutí pre pedagógov a knihovníkov sa venoval problematike čitateľskej gramotnosti, ktorá je výrazná a viditeľná predovšetkým na druhom stupni základných škôl. Zúčastneným okrem vzácnych poznatkov ponúkol konkrétne riešenia a postupy ako pracovať s deťmi a vyvolať u nich prirodzený záujem o knihu. Priznáva však, že treba byť trpezlivý, pretože cesta k čítaniu a porozumeniu nie je rýchla. Pripomenul tiež, že je potrebné aby aktivity pre rozvoj gramotnosti boli dlhodobé a pravidelné.

Žiaci popradských základných škôl mali možnosť v rámci projektu, zapojiť sa do výtvarnej súťaže s rovnomenným názvom S knihou ma baví svet. Témou alebo inšpiráciou výtvarných prác bola ľubovoľná knižka, ktorú si deti obľúbili alebo ich nejako zvlášť oslovila. Veľké množstvo zapojených výkresov a kreatívnych nápadov odborne vyhodnotila porota v zložení ilustrátorov Juraja Martišku a Miroslava Regitka.
Ocenili práce žiakov Tobiasa Pavligu, Zuzanu Grusovú zo ZŠ Mládeže, zo ZŠ Letnej Tamaru Dilongovú, Alžbetu Tomaľa, Gregora Gašpara, Elu Filkovú zo ZŠ Komenského, Dominika Danka zo ZŠ Francisciho a kolektívnu prácu žiakov 1. A zo ZŠ Jarná.
Práce všetkých zapojených žiakov si môže verejnosť pozrieť na detskom oddelení v centre knižnice na Podtatranskej ul., č.1.

V spoločenskej a výstavnej miestnosti v centre knižnice prezentuje až do 21. 11. 2016 svoje ilustrácie a karikatúry Miroslav Regitko.
Pre verejnosť sme pripravili aj burzu detských kníh, kde si mohli nájsť tú svoju do domácej knižnice.

Cieľom projektu bolo deti a mládež podporiť v čítaní, vzťahu ku knihám a priniesť im v súvislosti s knihami výnimočný zážitok, čo veríme, že sa aj úspešne podarilo. Celé podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Adriana Hricková

s knihou