Čarovný Jadran ako ho nepoznáte

Cestovateľský cyklus prednášok v Podtatranskej knižnici v Poprade bol 24. novembra venovaný jedinečným krásam Jadranu. Pútavo porozprávať o zaujímavostiach Jadranu, ktoré viacerí z nás zrejme nepoznajú, prišla turistická sprievodkyňa Ingeborg Swatonová. Počas sezóny chodí pravidelne sprevádzať turistov do tejto vyhľadávanej prímorskej, ale aj vnútrozemskej oblasti.
Predstavila ju v širšom spektre než ako bežne známe prímorské rekreačné oblasti využívané na oddych. Návštevníci spoznali najnavštevovanejšie mestá ako sú Zagreb, Split, Zadar a Dubrovník. Ďalej sa Ingerborg Swatonová venovala zaujímavostiam spojených s morom a okolitými ostrovmi, či miestnej flóre, pre ktorú sú typické olivy, figa, rozmarín, oleandre, palmy, citrusy, levanduľa a okrasná fialová kvetina buganvilea.
Turistov sprevádza aj po národných parkoch vynárajúcich sa z mora ako sú Kornati, Brijuni a Mljet. Spoznávať krásy prírody môžu aj vo vnútrozemí v národných parkoch Plitvice, Krka, Risnjak a Velebit.
Ak náhodou poslucháči nevedeli, sprievodkyňa spomenula aj chutnú miestnu kuchyňu, ktorá je prevažne prímorská a vo vnútrozemí prevláda zase kontinentálna, ktorá sa podobá našej a často pozostáva z mäsa a mäsových výrobkov.
Najvyhľadávanejšie dovolenkové  miesta sa sústreďujú v blízkosti majákov, kde si dokážu ľudia dokonale oddýchnuť. Ingeborg ale podotkla, že sú to najdrahšie dovolenky, ktoré sa ale aj najrýchlejšie predajú. Vnútrozemie Jadranu je taktiež navštevované pre jeho možnosti na lovecký turizmus.
Do Jadranu nespadá iba Chorvátsko, ktoré je v tejto oblasti najznámejšie, ale aj čoraz viac vyhľadávané Albánsko a Čierna Hora. Hosťka predstavila najkrajšie miesta týchto krajín a to sú mestá Budva a Duressi.
Spoznali sme aj kúsok jadranskej kultúry pri vypočutí súčasnej piesne speváčky Daniely Martinović, víťazky národnej speváckej súťaže.
Adriana Hricková

Fotodokumentácia:

DSC05724DSC05725DSC05727DSC05728DSC05729DSC05730DSC05732DSC05733DSC05734DSC05736DSC05737DSC05738DSC05739DSC05740DSC05742

jadran web