loga kniznicapp psk 

  

Gabriela Alexová, Júlia Čurillová, Daniela Dubivská

Regionálne autorky na Literárnom večery. Stretnutia s literatúrou v sprievode hudby počas Literárnych večerov mali svoje poeticko – prozaické zavŕšenie so ženským triom. V piatkový podvečer 2.12. 2016 prišli do Podtatranskej knižnice v Poprade predstaviť svoju tvorbu slovenské autorky Gabriela Alexová, Júlia Čurillová a Daniela Dubivská.
Všetky tri spája láska k slovu, literatúre a jeden región.
Večer začal v jemných tónoch poézie, kedy návštevníci spoznali poetky Júliu Čurillovú a Danielu Dubivskú. Obidve sú členkami Spišského literárneho spolku a boli úspešné v niekoľkých literárnych súťažiach.
Daniela Dubivská v rozhovore s Lenkou Fábryovou, členkou Literárneho klubu pri Podtatranskej knižnici porozprávala o svojich vydavateľských začiatkoch a obáv, ktoré mala zo svojho debutu. Pôvodne sa mal volať Pamäť larvy, ale zostavovateľ zbierky Tomáš Repčiak ju presvedčil, aby ho zmenila na Karavánu rýb. Čitatelia na jej poéziu reagujú pozitívne, hoci ju považujú za komplikovanú, miestami morbídnu a existenciálnu. Daniela totiž píše o bytí a často sa venuje aj téme smrti. Vo svojej druhej zbierke Žena v cudzom brlohu zase obhajuje a uprednostňuje motív samoty v jej rôznych polohách, ktorú má veľmi rada. Publiku predniesla výber básní z obidvoch svojich zbierok.
Daniela Dubivská pracuje ako redaktorka časopisov Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Žije v Smižanoch a venuje sa publicistike a poézii. Je laureátkou Literárnej Senice a Literárneho Zvolena. Ocenená bola aj na Literárnom Kežmarku a Verši. Publikuje vo viacerých literárnych časopisoch.

Júlia Čurillová je riaditeľkou Základnej školy v Bystranoch. Žije v Domaňovciach a venuje sa poézii. Stala sa viacnásobnou laureátkou Chalúpkovho Brezna a Literárneho Zvolena. Ocenenia získala aj na Wolkrovej Polianke, Literárnom Kežmarku, Poetickej Ľubovni a Literárnej Senici. Svoju prvú zbierku básní pod názvom Sedmoláska zaslala do súťaže Debut 2007 a získala prvé miesto, čo jej umožnilo vydanie svojej prvotiny.
Básne Júlie Čurillovej sú považované za živelné, temperamentné a energické. Píše od svojich jedenástich rokov a básne vydáva zo seba na jeden dych, pretože ako vysvetlila, inak jej to ani nejde. Motívom niekoľkých básní sú Rómovia, ktorí sú jej námetom a inšpiráciou deň, čo deň a má k nim blízky vzťah. Dlhodobo sa z nich nevedela vypísať, ale ako povedala, už sa zbavila tejto potreby. Ďalším témam, ktorým sa venuje je Boh, hľadanie pravdy, vzťah muža a ženy, život na dedine, ktorý miluje, čím dodáva básňam rustikálny nádych.
V druhej zbierke pod názvom Kľúče od neba píše predovšetkým o láske. Vysvetľovala, že láska je podľa nej najlepšia naslepo. Keď človek dlho čaká, láska vyprchá a potom je príliš triezvy, náročný a prieberčivý.
Svoju poéziu predstavila prednesom vybraných básní zo svojich dvoch zbierok.
Autorky počas literárneho večera hudobne sprevádzali Martin Horbal a Michaela Formelová.

Hosťky ďalej rozprávali o svojich pisateľských inšpiráciách. Báseň je pre Danielu Dubivskú skôr terapiou a najväčšou inšpiráciou pre písanie je smútok a konflikt nie je pre ňu vôbec podnetný. Júlia Čurillová je toho názoru, že je to prirodzené, keďže príliš nadšení autori nepíšu dobre. Naopak ona sa vie v básni aj vyzúriť a vypísať zo seba zlosť. Najlepšie sa jej tvorí v tichu a ako povedala pri jej dynamickom živote, sú také chvíle vzácne, kedy vie vyplodiť celú báseň na jeden ťah. Potom neskôr ako ju nechá odležať, sa k nej viackrát vracia a dolaďuje.
Obidvom poetkám pomohlo vycibriť ich štýl tvorby pôsobenie v Spišskom literárnom spolku.
Autorky sa tiež navzájom obdivujú a hovoria, že sa dobre dopĺňajú.

Zástupkyňou prózy autoriek z regiónu Spiša počas Literárneho večera bola rodáčka z Popradu Gabriela Alexová. V roku 2006 sa stala finalistkou literárnej súťaže Poviedka a je laureátkou 38. ročníka Jánošíkových Kysúc. V literárnej súťaži Poviedka 2007 získala tretie miesto. Spolupracuje so Slovenským rozhlasom ako autorka a interpretka. V roku 2009 jej vyšiel knižný debut, román Trojka.
Ide v ňom o životy troch žien, každá so svojím príbehom. Sú to priateľky so svojimi túžbami, tajnosťami a hlavne partnermi a odvážnymi sexuálnymi zážitkami. Vzťahy sa v románe neuveriteľne zauzľujú až spôsobia emocionálnu a morálnu povodeň. Tá sa stáva reálnym vyústením, kedy starosta vyhlási v rozhlase tretí stupeň povodňovej aktivity.
Publikum si mohlo vypočuť ukážky z románu a spoznať tak rukopis a predstavivosť svojej rodáčky.

Stretnutie s autorkami bolo veľmi príjemné, pre budúcich alebo začínajúcich autorov povzbudzujúce a motivačné. Mali sme možnosť spoznať dušu a tvorivé cítenie regionálnych spisovateľov a je prínosné, zamyslieť sa nad ich myšlienkami.

Adriana Hricková

Fotodokumentácia:

DSC05798DSC05800DSC05803DSC05804DSC05805DSC05807DSC05808DSC05809DSC05810DSC05817

lit vec 16 alex web