loga kniznicapp psk 

  

Peter a Mária od Jozefa Mráza

Pokoj a inšpiráciu môžete nájsť aj na cintoríne. Regionálny autor Jozef Mráz je živým dôkazom, že sny si môžeme splniť v akomkoľvek veku. Ako odchádzal do dôchodku, našiel si čas, aby zhmotnil svoju lásku ku knihám a literatúre. V roku 2016 vydal svoj debut poviedok pod názvom Peter a Mária. Svoju prvotinu predstavil aj čitateľom v Podtatranskej knižnici v utorok 24. januára 2017.
Inšpiráciu pre námet poviedok našiel autor na cintoríne v rodnej dedine, Veľkom Folkmári. Ako na besede povedal, odporúča sa ísť poprechádzať na miesto večného odpočinku, keď sa človek potrebuje vysporiadať s nejakým problémom. Pri jednej z návštev  mu napadlo oživiť príbehy ľudí, ktorí už majú svoje dni na zemi spočítané. Hrdinami príbehov poviedok sú ľudia nedokonalí , zaznávaní, čudáci. Pre autora sú však čistou, priam posvätnou inšpiráciou. V knihe sa vracia do minulosti, kedy sa osud hlavných postáv rôzne naplnil a neunikol ani pozornosti ostatných dedinčanov. Jozef Mráz však upozornil, že nie všetko je v poviedkach pravda, niečo nechal aj na svoju fantáziu. Písal v nich o láske medzi súrodencami, medzi rodičmi a deťmi, medzi partnermi, láske k práci alebo k Bohu. V niektorých pasážach sú emócie vybičované k slzám, niekde sa zas nezadržateľne derie úsmev na pery.
 Časovo sú síce zasadené do 50. rokov 20. storočia, ale myšlienky a odkazy v nich sú nadčasové. V každej poviedke je kus múdrosti, pravdy a poznania, čo privádza čitateľa k zamysleniu sa nad relativitou času a pominuteľnosťou života na zemi. Jozef Mráz vložil do svojej knihy svoju lásku k ľuďom a životnú filozofiu, ktorou sa riadi: „Neustále sa uč a pracuj, ostaň skromný a odpúšťaj.“
Autor postupne predstavil návštevníkom príbehy odohrávajúce sa v poviedkach a predniesol vybrané ukážky. Spoločne si zaspomínali na časy vtedajšej doby a pripomenuli hodnoty a tradície, ktoré sa žiaľ zo spoločnosti vytrácajú.

Jozef Mráz sa narodil v roku 1943 vo Veľkom Folkmári. Celým srdcom je východniar, miluje prírodu, folklór, literatúru svoju rodinu a ľudí.
Po ekonomickej vysokej škole pracoval ako personalista a manažér. V roku 1990 založil vlastnú stavebnú firmu.
Svoju lásku k prírode vkladá aj to poľovníctva, ktorému sa aktívne venuje vo voľnom čase.
Býva v Poprade s manželkou Milkou, má tri deti a päť vnúčat.
Adriana Hricková

DSC05981wDSC05982wDSC05984wDSC05985wDSC05987wDSC05988w

Mráz