Grandhotel Praha a jeho história

Na prelome 19. a 20. storočia neboli vo Vysokých Tatrách žiadne ubytovacie zariadenia vyššej kategórie. Železničná spoločnosť Wagons Lits Cook sa preto rozhodla postaviť tri luxusné hotely. Jedným z nich je aj terajší Grandhotel Praha v Tatranskej Lomnici, o ktorého histórii prišla do Podtatranskej knižnice v Poprade porozprávať referentka hotela Magdaléna Hančová.
Príbeh hotela sprevádza množstvo zaujímavostí a skúseností z oblasti cestovného ruchu a hotelierstva, ktorému sa prednášajúca s vášňou venuje už štyridsať rokov. Za ten čas zozbierala niekoľko obrazových, textových a iných hotelierskych dobových materiálov, či výpovedí hostí a bývalých zamestnancov, vďaka čomu bola prednáška o hoteli pestrá a autentická.

Prvý názov hotela v Tatranskej Lomnici bol Palota Szálló a postavili ho podľa plánov budapeštianskych architektov v roku 1905. Hotel zaujal nevšednou secesnou architektúrou a bol prvou stavbou v Tatranskej Lomnici, v ktorej sa zavádzala elektroinštalácia. V roku 1918 sa zmenil názov hotela na Grand hotel Praha podľa hlavného mesta Československej republiky.
Do hotelových kníh hotela sa za celé roky zapísalo množstvo významných osobností z domova i zo sveta. Ubytovaní tu boli štátnici, politici, podnikatelia, umelci a športovci. Hotel navštívil aj prvý prezident ČSR T.G. Masaryk.
Na liečebnom pobyte bol niekoľkokrát spisovateľ Karel Čapek, ktorý tu napísal svoju knihu Listy Oľge. Ubytovaná tu bola aj prvá olympijská víťazka v krasokorčuľovaní Sonja Henie. V decembri 1938 sa v hoteli stretol tiež československý prezident Emil Hácha so slovenským ministerským predsedom Dr. Jozefom Tisom.
Počas druhej svetovej vojny bol v Grand hoteli Praha zriadený vojenský lazaret pre nemeckých vojakov. Magdaléna Hančová doplnila historické fakty aj o výpoveď bývalej zamestnankyne, ktorú v tom čase presunuli zo služobníctva na ošetrovateľskú starostlivosť vojakov.
Po druhej svetovej vojne prešiel hotel zásadnou rekonštrukciou, kedy sa odstránili vojnové škody. Odvtedy hotel naďalej prosperuje  a poskytuje vysokú úroveň hotelových služieb. Do roku 1997 bol súčasťou podniku Interhotel Tatry. Hostia mohli zažiť francúzsky spôsob obsluhy, prekladanie zo striebra, či čašníkov vo frakoch a smokingoch. Po období privatizácie mal hotel viacerých spolumajiteľov a prešiel niekoľkými rozsiahlymi rekonštrukciami, ktoré prispôsobili trendom a potrebám klientov cestovného ruchu, ako sú napr. kongresové sály a wellness centrum. V roku 2016 obsadil hotel druhé miesto medzi európskymi hotelmi v kategórii Historických wellness hotelov. V tom istom roku získal Grand hotel Praha aj ocenenie Najlepší SKI hotel na Slovensku.

Návštevníci mali možnosť v utorok 17. januára 2017 v spoločenskej miestnosti Podtatranskej knižnice si vypočuť príbehy významného hotelového zariadenia, ktoré je súčasťou dejín Slovenska a pomáha vytvárať dobrý obraz o našom kraji.

Adriana Hricková

Fotodokumentácia:

DSC05925wDSC05926wDSC05928wDSC05930wDSC05932wDSC05934wDSC05935wDSC05937wDSC05938w

plagát-na-Grand-hotel-praha-PDF