loga kniznicapp psk 

  

Skončil sa tretí ročník podujatia pre deti - S knihou ma baví svet

Čítanie má veľký vplyv na rozvoj reči a slovnej zásoby. Kniha je nevyčerpateľným zdrojom fantázie. Vytvára priestor na to, aby sme svoju predstavivosť "zapli na plné obrátky" a preniesli sa tak do sveta, v ktorom sa odohrávajú nevšedné príbehy. Dnešná moderná doba odsunula knižky za tablety, počítače, televíziu. Význam čítania by sme však nemali podceňovať a s knihami by sme sa mali zoznamovať už od útleho veku.  Projekt S knihou ma baví svet, ktorého 3. ročník sme organizovali v dňoch 11. - 12. októbra 2017 v našej knižnici  hľadá nové formy propagácie čítania, tvorby pre deti i tvorivé aktivity, do ktorých sa snažíme zapojiť aj našich detských čitateľov. Neodmysliteľnou súčasťou podujatia sú besedy s tvorcami kníh pre deti, výtvarná súťaž a vernisáž prác žiakov, tvorivé dielne s ilustrátormi a regionálnymi výtvarníkmi, tiež ukážkové hodiny a seminár pre knihovníkov a učiteľov. Podujatie po tretíkrát z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Besedy

11.október 2017 bol pre žiakov 4.B triedy zo ZŠ s MŠ na Komenského ulici a pre knihovníčky Podtatranskej knižnice v Poprade sviatočným dňom. V rámci projektu „S knihou ma baví svet", ktorý knižnica organizuje už po tretíkrát, prijala pozvanie a zavítala k nám pani spisovateľka detských kníh  Lienky z 5.B, Prečo veveričky nenosia dáždnik Dagmar Pokorná. Deťom porozprávala o svojich spisovateľských začiatkoch i o  láske k literatúre a písaniu.  Pani Pokorná pracuje ako učiteľka na základnej škole, učí cudzie jazyky a hudobnú výchovu. Zaspievala deťom pesničku z knihy Lienky z 5.B, ktorej text sama napísala a hudobne zložila . Deti živo diskutovali a autorka im veľmi ochotne odpovedala na ich zvedavé otázky. Spoločne si zaspievali pesničku po francúzsky i keď je francúzština pre nich neznámy jazyk, napriek tomu to zvládli bravúrne. Stretnutie bolo pre nás i pre deti  veľmi milé a inšpiratívne.

Ďakujeme pani Dagmar Pokornej aj za záverečnú autogramiádu a veríme, že krásne chvíle prežité v jej spoločnosti neboli posledné.

Tatiana Závacká

V tento deň Dagmar Pokorná besedovala na pobočke Juh 1 aj s ôsmakmi  zo ZŠ s MŠ na Tajovského ulici. Žiakom priblížila knihu Prečo veveričky nenosia dáždnik, ktorú si mali možnosť  pred besedou prečítať. Deti sa zaujímali o to, či sú postavy v knihe jej skutoční žiaci a či vedia, že sa o nich píše. Pani spisovateľka porozprávala o svojom živote, žiakoch, štúdiu či cestovaní a zaspomínala si aj na svoje prvé táborové lásky, ktoré ju inšpirovali k napísaniu už spomínanej knihy.

Ľudmila Kurdelová

 

Na besedách sa streli aj so slovenským spisovateľom Igorom Válekom, ktorý píše hlavne povesti. A nie sú to obyčajné povesti.

Spisovateľ Igor Válek sa dlho zamýšľal nad tým, prečo neexistujú žiadne povesti a príbehy o slovenských vodách a pri tom ich máme v našej malej slovenskej krajine veľmi veľa. Preto chodil na výlety, zhováral sa s ľuďmi o histórii jednotlivých krajov, počúval rôzne príbehy a napísal tri knihy povestí o slovenských riekach, jazerách, plesách, studniach a studničkách, liečivých minerálnych prameňoch a kúpeľoch.

Na pracoviskách Podtatranskej knižnice, v centre na sídlisku Západ a na oddelení umenia v Spišskej Sobote, deťom porozprával, ako dostal nápad napísať povesti o slovenských vodách a kde všade zbieral poznatky na napísanie kníh.

Žiaci popradských základných škôl sa na stretnutie so spisovateľom veľmi tešili, o čom svedčí aj množstvo otázok, ktoré sa deti pýtali pána spisovateľa. Zaujímalo ich najmä to, kde pán spisovateľ hľadá inšpiráciu na písanie, či to, ako dlho mu trvá napísať knihu.

Tiež sa pýtali na to, či chodí aj do zahraničia a či sa nechystá napísať aj knihu príbehov z cudziny.

Deti si pre pána spisovateľa pripravili aj nejedno prekvapenie.

Žiaci zo Základnej školy na Komenského ulici nakreslili portrét pána spisovateľa aj s krátkym životopisom.

Deti zo Základnej školy na Vagonárskej ulici v Spišskej Sobote nakreslili nové ilustrácie podľa povestí Igora Váleka.

Neplánovanú, ale o to srdečnejšiu, krátku besedu zažili deti zo Špeciálnej základnej školy, ktoré sa prišli pozrieť do knižnice a natrafili tam na pána spisovateľa. Porozprával im o svojich knihách a rôznych zážitkoch a vypočul si aj zážitky detí pri prechádzkach v prírode.

Na konci každej besedy rozdal deťom podpisy a podaroval triedam svoje knihy a deti zo Špeciálnej školy si odniesli na pamiatku aj fotografiu s pánom spisovateľom.

Všetci zúčastnení, aj deti aj samotný autor boli veľmi nadšení z priebehu besied a odnášajú si nielen vecné darčeky, ale aj krásne spomienky.

Lucia Rušinová

Tvorivé dielne

V stredu v dopoľudňajších hodinách mali žiaci základných škôl v Poprade možnosť zúčastniť sa dvoch tvorivých dielní s regionálnymi výtvarníkmi. Tvorivé dielne s Mgr. Art. Annou Fedákovou sa konali v oddelení umenia v Spišskej Sobote pod názvom Mandalzy nielen pre dospelých.  Žiaci štvrtého ročníka ZŠ s MŠ v Spišskej Sobote vymaľovávali predlohy mandál pod vedením výtvarníčky. Deti sa ponorili do práce so zaujatím a trpezlivo vyfarbovali zložité vzorce. Niektorí žiaci si dokonca vytvorili vlastné vzory. Anka Fedáková im zároveň vysvetľovala význam mandaly v širšom zmysle.

Na Podtatranskej ulici deti maľovali rozprávkové motívy pod vedením popradského maliara Františka Žoldáka.   Žiaci si zaspomínali na Janka a Marienku z Perníkovej chalúpky, Na kocúra v čižmách či na nebezpečných drakov. Ukázali svoje znalosti v rôznych technikách maľovania a pán František Žoldák už len doplnil niektoré informácie o vlastné vedomosti a praktické skúsenosti. Hodina tvorivých dielní plná vôní z akvarelových farieb sa niesla v dobrej nálade až do samého konca a vyvrcholila výstavkou prác detí a ocenením najkrajších z nich. Tvorivé dielne boli ukončené spoločnou fotografiou detí s maliarom Františkom Žoldákom. Lucia Rušinová

Seminár

11. októbra  sa na sídlisku Západ uskutočnil aj seminár pre učiteľov s názvom Keď sa stratí škola. V rámci neho predviedla ukážkovú vyučovaciu hodinu PhDr. Ľudmila Hrdináková z katedry Knižničnej a informačnej vedy FF UK v Bratislave. Vyučovacej hodiny sa zúčastnili druháci zo ZŠ s MŠ Komenského v Poprade. Doktorka Hrdináková im predstavila zaujímavú knihu od Daniely Krolupperovej Stratená škola, s ktorou po celý čas pracovali. Deti sa počas vyučovacej hodiny aktívne zapájali, odpovedali na otázky a na základe vopred vytlačených obrázkov, ktoré dostali, dokázali jednotlivé pasáže z knihy zreprodukovať. Na záver doktorka Hrdináková predstavila jednu z metód, pomocou ktorej sa dá na hodine pracovať, a to mapu príbehu. Žiaci na veľký papier kreslili i nalepovali obrázky z knihy tak, aby išli v správnom časovom slede. Tak si zopakovali nielen dej, ale pripomenuli si aj hlavné postavy, ktoré v knihe vystupovali. Táto metóda je veľmi efektívna a dá sa využiť nielen na hodinách slovenského jazyka a literatúry, ale napríklad aj na dejepise. Veríme, že ukážková hodina bola zaujímavou nielen pre žiakov, ale aj učiteľov, a že tak získali nové námety pre každodennú prácu s deťmi. Mgr. L. Bordáčová Chladoňová

Súťaž a vernisáž

Výtvarnú súťaž pod rovnomenným názvom S knihou ma baví svet vyhlásila Podtatranská knižnica v Poprade pre žiakov základných škôl mesta ešte v septembri. Do súťaže sa zapojili tri základné školy - Spojená škola Letná, ZŠ s MŠ Jarná, ZŠ s MŠ Francisciho. Všetky deti, ktoré do súťaže zapojili, sa stretli vo štvrtok 12. októbra na Podtatranskej ul., aby si vypočuli výsledky súťaže. Porota ocenila: kolektívnu prácu žiakov 3. A triedy so ZŠ s MŠ na Jarnej ulici a jednotlivcov: Katarínu Čelinákovu  a Júliu Budajovú zo ZŠ s MŠ Spojená škola Letná; Jakuba Čopíka so ZŠ s MŠ Francisciho.  Po vyhlásení výsledkov sa uskutočnila vernisáž.

Burza

Počas obidvoch dní konania podujatia S knihou ma baví svet sa na Podtatranskej ulici uskutočnila burza destkých kníh.

Skončil sa tretí ročník, tešíme sa opäť o rok !

ilustr s knihou 17