Jana Pronská - spisovateľka historických románov v Poprade

Jana Pronská sa narodila 24. apríla 1972 v Gelnici. Vyštudovala Strednú priemyselnú školu banícku a geologickú v Spišskej Novej Vsi, v minulosti pracovala ako ekonómka v rodinnej firme. Žije v Nálepkove a momentálne pracuje ako spisovateľka na plný úväzok.

Dňa 06.03.2018 o 16.30 sa v Podtatranskej knižnici v Poprade konala beseda s úspešnou slovenskou spisovateľkou a nekorunovanou kráľovnou slovenskej historickej romance Janou Pronskou. Bola to už v poradí druhá autorkina návšteva, ktorú v knižnici absolvovala. V úvode besedy rozprávala o tom, že už od detstva spájala písmenka do súvislých viet a tvorila pre svoje vlastné potešenie. Čitateľom ozrejmila prácu s historickými prameňmi a to,  ako ich dáva do súvislosti s romantickými príbehmi. Zdôraznila dôležitosť historických postáv v knihách, ktoré musia byť skutočné a reálne žiť v konkrétnom období a na danej časti územia, pričom spresnila, že romantika v príbehu je vždy relevantná.

Autorka si nostalgicky zaspomínala na svoju prvú knihu, „Zlatníkova chovanica“ a okrem iného priznala, že fanúšikovia často navštevujú historické miesta, ktoré v príbehoch vystupujú dokonca aj tie menej známe. Autorkine rozprávanie bolo pútavé, dokonale odrážalo jej vzťah k žánru, v ktorom tvorí ale aj k písaniu a ku knihám. Zároveň jedným dychom dodala, že si rada prečíta všetko, čo ju zaujme a okrem historických romancí miluje fantastickú literatúru. Pre zúčastnených bolo potešujúcim prekvapením, že okrem písania ju baví a napĺňa maľovanie. Spisovateľka prezradila novinku, že v máji jej vyjde už v poradí šestnásta kniha s názvom Diablova zajatkyňa, ktorá bude pojednávať o láske legendárneho rytiera Rolanda a poľskej kňažnej Anny.

Čitateľky vo voľnej diskusii zaujímal postup písania známej autorky ale aj to, kto vyrába návrhy obalov jej kníh. Tu sa návštevníci dozvedeli zaujímavú informáciu-  obaly sa tvoria v americkej spoločnosti, ktorá ich vytvára konkrétne pre žáner historická romanca.

Beseda sa po celú dobu niesla v priateľskej a uvoľnenej atmosfére, bolo citeľné, že fanúšikovia sa chcú o tvorbe autorky dozvedieť čo najviac.  Na záver sa konala autogramiáda, pri ktorej autorka vyjadrila presvedčenie, že k nám do Podtatranskej knižnice v Poprade ešte niekedy opäť v budúcnosti zavíta.

Mária Jarabincová

Z besedy:

DSC07418 webDSC07419 webDSC07420 webDSC07421 webDSC07427webDSC07429webDSC07430webDSC07431webDSC07432webDSC07433webDSC07434 webDSC07436 webDSC07425web

Pronska web