Kapitán Padák Kristíny Baluchovej

Vo štvrtok 22.marca 2018 sa výstavné priestory spoločenskej miestnosti Podtatranskej knižnice v Poprade premenili na pomyselnú palubu lietadla, pretože k nám zavítala spisovateľka, rodáčka z Kežmarku, autorka  detských príbehov o Kapitánovi Padákovi  Kristína Baluchová. Pracovala šesť rokov ako letuška, preto prostredie letiska a lietadla ,v ktorom pán Daniel Padák zažíva svoje dobrodružstvá  je autorke veľmi blízke. Žiaci zo 4.C triedy ZŠ s MŠ Komenského v Poprade, ktorí sa besedy zúčastnili,  s veľkým záujmom počúvali rozprávanie plné dobrodružstva, dozvedeli sa mnoho zaujímavostí z letiska, čo to o cestovaní v čase a dátumovej hranici. Rozprávanie bolo  pre  niektorých veľmi inšpiratívne , hlavne do budúcna, keď sa budú rozhodovať o svojom povolaní. Možno medzi nami sedela nádejná letuška, či pilot lietadla. Pani Baluchová momentálne pracuje na treťom pokračovaní kapitánových príbehov .  Na jeseň tohto roka bude tretí diel vydaný a tak sme sa rozlúčili s prísľubom opätovného stretnutia. Pani Baluchová, vďaka aj za záverečnú autogramiádu.

Tatiana Závacká

Kristína Baluchová sa narodila 5. apríla 1983 v Kežmarku. V tomto podtatranskom meste strávila svoje detstvo a absolvovala osemročné gymnázium (Gymnázium P. O. Hviezdoslava) so zameraním na živé jazyky. Na Filozofickej fakulte UCM v Trnave vyštudovala jednoodborovú psychológiu. Počas štúdia pracovala päť rokov ako letuška v dnes už neexistujúcej leteckej spoločnoti. Po promócii sa presťahovala do hlavného mesta, našla zamestnanie v odvetví ľudských zdrojov, získala skúsenosti aj v psychológii, no zamerala sa najmä na oblasť sociálnej inklúzie.

Kristína Baluchová je spisovateľka, filantropka, psychologička. Ako bývalá letuška a manželka pilota sa v tvorbe zameriava práve na tému lietania a všetkého, čo k tomu patrí. Jej prvé tri knižné tituly boli venované dospelému publiku. V rámci práce v OZ P(l)uto a príprav na úlohu matky sa v tvorbe začala, pochopiteľne, orientovať viac na detských čitateľov a čitateľky. Všetky tri detské knihy doteraz vyšli pod značkou Plutošop. V roku 2016 napísala prvý príbeh zo série „Kapitán Padák” o prekonávaní dátumovej hranice a spoznávaní lokálnych ľudí v Pacifiku. Druhý príbeh rozpletal záhadu transportu nelegálne pašovaného vzácneho vtáctva z arabského sveta do Európy, pričom tiež vyzdvihol silu priateľstva a odvahu základoškoláčky Ivanky – neterky Kapitána Padáka, ktorá chce očistiť strýkovu povesť.

K Baluchova web