Les ukrytý v knihe

Mesiac apríl je už niekoľko desaťročí venovaný ochrane lesov a Národné lesnícke centrum Zvolen v spolupráci s partnermi pripravilo už ôsmy ročník celoslovenskej kampane Les ukrytý v knihe, ktorá pozdvihuje povedomie detí a mládeže o význame a ochrane lesa. Toho roku sa nesie v znamení 100 rokov československej vzájomnosti.

Podtatranská knižnica sa opäť zapojila do projektu a okrem iných zaujímavých aktivít (zážitkové čítania, besedy, tvorivé dielne) pripravila aj stretnutia s lesným pedagógom Ing. Igorom Stavným .

Dňa 18. apríla o 10,00 hod. sa žiaci 4.A ZŠ s MŠ Francisciho zúčastnili prednášky s lesným pedagógom  na pobočke Podtatranskej knižnice Juh 1.

V úvode sa oboznámili s prínosom lesa pre život, zistili, čo všetko sa dá nájsť  v lese a využiť v bežnom živote.

Žiaci si precvičili hlasné čítanie pri knihe od slovenského spisovateľa Petra Glocka Kráľ psov a zázračná dolina, prstom na mape sa vybrali až do Muránskej doliny, kde sa príbeh odohráva.

Porozprávali sa o vzniku knihy od semienka až po hotový knižný produkt.

Na záver dostali od lesného pedagóga Igora Stavného odporúčanie, že v prírode sa čítajú knihy najlepšie, preto by sa deti mali hneď vybrať s knihou v ruke do prírody a spoznávať svet okolo seba, chrániť ho a opatrovať.

Lucia Rušinová

19.4. 2018 do pobočky na Juhu 3 prišli piataci zo Spojenej školy na Letnej ulici.

Stretli sa s lesným pedagógom Ing. Igorom Stavným. Dozvedeli sa niekoľko zaujímavých informácií.  Sledovali prezentáciu o vzniku knihy, od zasadeného semiačka, cez výrobu papiera až po vytlačenú knihu.

Nasledovalo rozprávanie o tom, prečo je dobré čítať knihy. Deti sa aktívne zapájali: budeme lepšie vedieť gramatiku, rozvinie sa nám fantázia, slovná zásoba, budeme múdrejší. Lesný pedagóg doplnil, že je lepšie čítať knihu, ako pozerať film. Vo filme vidíme hotové obrázky. Keď čítame knihu, predstavujeme si, ako to, o čom čítame, vyzerá.

Pán Stavný čítal deťom z knihy Kráľ psov od Petra Glocka a do čítania zapojil aj deti. Príbeh sa odohráva na dedine Muráň. Je o dedovi, starkej a vnúčatách s menami Lenka a Matej. Ich pes sa volá Cézar. Deti sa dostanú do Hrdzavej doliny, kde rozumejú reči zvierat, stromov, kríkov. Napijú sa tu kráľovskej vody, čistej ako krištáľ. Niektorí žiaci prečítali úryvok v pohode, iní potrebujú v čítaní zabrať.

Deti povedali,  do ktorého lesa chodia a kde v lese sa napili vody. Lesný pedagóg premietal ešte prezentáciu o užitočnosti lesa. Je tu čistý vzduch. Stromy vydychujú kyslík, ktorí my ľudia potrebujeme k životu. Bez kyslíka vydržíme len 1-2 minúty. Pán Stavný deťom objasnil, ako prebieha fotosyntéza. Deti sa dozvedeli, že buk za jeden den vylúči kyslík pre 70 ľudí. Bez vody vydržíme asi 2-3 dni. V lese je aj čistá voda a les zadržiava vlahu. Je tu menej bacilov, ako v meste na ulici.

Na záver lesný pedagóg deťom odporučil, aby neťukali do mobilov a tabletov, nesedeli doma pri počítačoch, ale vybehli von a rozprávali sa s kamarátmi zoči-voči. Povedal, že na internete kamarátov nenájdeme. Takže: hor sa von alebo keďže počasie je slnečné, ide sa do lesa.

Elena Šimkaninová

les