loga kniznicapp psk 

  

100. výročie vzniku Československa

Podtatranská knižnica v Poprade je organizátorkou medzinárodnej konferencie „Vznik Československa - vplyv na rozvoj Popradu a okolia“. Konferencia sa uskutoční 5. júna 2018 od 9,00 h v priestoroch spoločenskej a výstavnej časti knižnice na sídl. Západ v Poprade.

Hlavným cieľom organizátorov je pomôcť zorientovať sa v dianí a vývoji predovšetkým v Poprade a jeho okolí, preto sú hlavným adresátom učitelia základných a stredných škôl. Tvorcovia projektu Anna Balejová a Monika Naštická z Podtatranskej knižnice v spolupráci s Mikulášom Argalácsom začali s prípravou konferencie už na sklonku leta 2017. Už na jeseň bol ustálený program a vybraní autori tak mali dostatok času spracovať jednotlivé témy tak, aby adresátom priniesli aj nové, resp. menej známe poznatky. A tu sú spracovávané témy:

PhDr. Helena Nosková, CSc., vedecká pracovníčka Ústavu pro soudobé dějiny Akadenie věd ČR: Prečo vzniklo a prečo zaniklo Československo? (Český pohľad.)

PhDr. Božena Malovcová, odborná pracovníčka, vedúca ŠA Prešov, pracovisko Archív Poprad: Svit je produkt Československa.

Doc. Ing. Jana Piteková, PhD., vedecká a pedagogická pracovníčka, Katedra manažmentu Inštitútu Štefana Nahálku v Poprade, Katolíckej univerzity Ružomberok:  Prinieslo Československo regiónu pod Tatrami úpadok, stagnáciu alebo rozvoj hospodársky a spoločenský?

Ing. Martina Šlampová, odborná pracovníčka ŠA Prešov, pracovisko Archív Poprad: Začiatky Československa v archívnych dokumentoch archívov v Poprade a v Levoči.

Mgr. Pavol Minarčák, PhD., historik, kurátok zbierok: Vývoj zbierkového fondu Numizmatiky v Karpatskom múzeu v Poprade v období existencie 1. Československej republiky – 1918 – 1939 s akcentom na vtedajšiu menu.

Róbert Bednár, študent Gymnázia Poprad, Kukučínova ul.: Vznik Československej republiky a jej ohlas na území okresu Poprad.

Mgr. Rastislav Mačura, historik, publicista, občiansky aktivista:  Prínos Československa pre rozvoj vzdelanosti a umenia v Poprade a v Tatrách.

PhDr. Bc. Magdaléna Bekessová, riaditeľka Podtatranského múzea: Vznik Československej republiky a Podtatranské múzeum v Poprade.

PaedDr. Mikuláš Argalács, publicista:  Prínos vzniku Československa pre rozvoj športu.

Marcel Maniak, publicista: Idea Česko-Slovenska v boji za slobodu.

Ing. Viliam Roth, publicista, prekladateľ, diplomat: Prečo vzniklo a prečo zaniklo Československo? (Slovenský pohľad.)

PaedDr. Mikuláš Argalács, publicista: Kalendárium dní, v ktorých sa rozhodovalo. (28. október 1918 – 28. február 1919)

Náhle ochorenie pritom ochudobnilo obsah konferencie i zborníka o príspevok Prof. PhDr. Petra Švorca, CSc., historika, vedeckého a pedagogického pracovníka Prešovskej univerzity. Na konferencii však prisľúbil účasť i záverečné slovo.

Konferencia sa uskutoční s plánovaným programom vďaka tomu, že na jej usporiadanie prispeli Tatravagónka, a. s. Poprad, spoločnosť Ritro, Mesto Poprad, Rainerova útulňa, Regionálne združenie tatranských a podtatranských obcí a Tlačiareň GG Kežmarok.

Súčasťou konferencie je aj vernisáž výstavky dobových dokumentov z obdobia vzniku Československa a prvých rokov jeho formovania.

100 vyrocie web