Príďte do knižnice na úplne zelenú akciu !

"Bez činu zostáva aj najkrajšia myšlienka bezcennou." Toto silné, ale predovšetkým pravdivé motto Gándhího si Nadácia Kosit osvojila pri svojom založení s cieľom implementovať myšlienky do reálneho života, podporovať zaujímavé a prínosné projekty pre širokú verejnosť alebo pomáhať ľuďom v ich nie najšťastnejšeích osudoch. (Košice, 7. októbra 2014). Na jeseň minulého roka uzrela svetlo sveta  Ekoknižka Ježka Separka a Slimáčika Natupáčika ako výsledok projektu Nadácie Kosit a spolupracujúcich partnerov. EKOknižka vznikla na základe celoslovenskej literárno-hudobnej súťaže, ktorú vyhlásila Nadácia Kosit pre učiteľov materských a základných škôl prvého stupňa. Z najlepších prác bola zostavená zbierka básní, rozprávok a piesní pre deti vo veku 4 až 10 rokov. EKOknižka je jedinou detskou publikáciou, ktorá sa venuje výhradne ekológii a odpadom. 20. marca 2015 o 9,00 sa predstavitelia Nadácie Kosit stretnú v Podtatranskej knižnici v Poprade na Podtatranskej ulici č. 1 s učiteľmi materských a základných škôl v Poprade a o 10,00 s deťmi základnej školy na Komenského ulici, ktorí sa s knihou budú môcť ako prví zoznámiť.

Žiaci a pedagógovia spoznávali príbeh z prvej EKOknižky

Nádácia KOSIT v Podtatranskej knižnici v Poprade (Podtatranská ul., č.1) prvú EKOknižku pod názvom Ježko Kositko a Slimáčik Naturpáčik.

V prvej časti stretnutia pripravila nadácia pre pedagógov prezentáciu v piatok predpoludním, kedy informovala o detskej knihe, projektoch a aktivitách Centra enviromentálnej výchovy. Lektorka centra Silvia Karolyiová ozrejmila taktiež možnosti využitia EKOknižky: „Knižka sa dá využiť ako učebná pomôcka, napríklad najbližšie pri príležitosti Dňa zeme.“
Centrum enviromnetálnej výchovy je jediným na Slovensku a nachádza sa blízko spaľovne v Košiciach. „Deti tu môžu jedinečnou zážitkovou formou spoznať celý životný cyklus spracovania odpadu“, popri prezentácii vysvetľuje lektorka.
V druhej časti programu Silvia Karolyiová spolu s riaditeľkou Nadácie KOSIT Janou Končekovou spolupracovali prevažne so šesťdesiatimi deťmi z popradských základných škôl.
Prostredníctvom aktívneho čítania s porozumením, dramatizujúcou formou a eko hrami deti posilňovali svoje poznatky o separácii, recyklácii, odpade a zmysle ochrany prírody.
Ako spomienku z aktívneho predpoludnia plného ekológie si žiaci odniesli tričká s podobizňou hlavných postáv EKOknižky Ježka Separka a Slimáčika Naturpáčika, ktorými si môžu pripomínať rozumné nakladanie s odpadom a zmysel jeho separácie.

Detskú publikáciu vydala Nadácia KOSIT. Vznikla na základe spolupráce s učiteľkami zo MŠ a ZŠ, ktoré sa minulý rok zapojili do literárno-hudobnej súťaže Nadácie KOSIT. Z najlepších prác bola zostavená zbierka básní, rozprávok a piesní pre deti vo veku 4 až 10 rokov s tvorivými úlohami. Dôležitými partnermi projektu boli „odpadárske“ spoločnosti NATUR-PACK, a.s., KOSIT a.s. a APOH.
EKOknižka Ježka Separka a Slimáčika Naturpáčika je jedinou detskou publikáciou, ktorá sa venuje výhradne ekológii a odpadom. Hlavnými postavičkami sú Ježko Separko, Slimáčik Naturpáčik a ich priatelia, ktorí riešia rôzne situácie a problémy týkajúce sa ochrany životného prostredia. Čitatelia v nej nájdu úlohy, ktoré rozvíjajú detskú fantáziu a logiku. Učia ich tvorivo myslieť, hľadať súvislosti a porozumieť čítanému textu.

Literárnu časť garantuje Daniel Hevier a čoskoro k nej pribudne hudobná, ktorej garantom je Marián Čekovský. Momentálne má nadácia informačne a zážitkovo spracované dva dvd nosiče, kde je téma ekológie zameraná na odpad a správne separovanie.
Deti, kolektívy na MŠ a ZŠ, ako aj rodičia s deťmi vo svojich domácnostiach sa môžu zapájať do súťaže „čítajte s nami“ ku knižke Ježko Separko a Slimáčik Naturpáčik v rámci Klubu čitateľov ekoknižky.

Pre úspech v súťaži treba vypracovať úlohy, ktoré nadväzujú na ekoknižku. Úlohy sú zamerané na postreh, kreativitu, vedomostné úlohy z básničiek, rozprávok a pesničiek EKOknižky. Nadácia chce súťažou zaujať, pobaviť a spríjemniť čas deťom, učiteľom, rodičom a upevniť si vedomosti nadobudnuté čítaním EKOknižky. Deti popri tom prebudia v sebe aj súťaživého ducha a kreativitu.

Nadácia KOSIT vznikla koncom roka 2010. Medzi dlhodobé a najdôležitejšie projekty nadácie patria Centrum environmentálnej výchovy, Projekt škôlka Ježka Separka a EKO tábor v zelenom raji v Kysaku. KOSIT a.s. je akciová spoločnosť, ktorá poskytuje komplexné služby v oblasti odpadového hospodárstva. V súčasnosti poskytuje služby pre približne 260 000 obyvateľov východného Slovenska a okolo 500 podnikateľských subjektov.

Zdroj: TASR, SITA, nadaciakosit.org

Tv Poprad:https://www.youtube.com/watch?v=UwANyVZSj30