200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra
Pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra sa uskutoční stretnutie Literárno-umeleckého klubu Milana Rúfusa pod názvom Prelomil vo vrchoch tatranských driemotu. 17. septembra 2015 o 17, 00 Vás radi privítame na Podtatranskej ulici č. 1. Tešíme sa na stretnutie.
17. septembra sa v Podtatranskej knižnici uskutočnilo klubové podujatie venované 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. Jozef Janigloš, lektor nazval tému „Prelomil vo vrchoch tatranských driemotu“.
Sledujúc túto myšlienku, predostrel spoločenstvu celý rad podnetov na premýšľanie a na uchopenie Štúrovej osobnosti ako plnokrvnej a na druhej strane zodpovednej, cieľavedomej a zásadovej v podstatných témach kodifikovania spisovnej slovenčiny ako jednotiacej, spájajúcej a dejinnej sily rodiaceho sa národa.
Lektor vychádzal z kalendária najdôležitejších spoločenských pohybov, tak upozornil na 16. september 1848, dátum vzniku Slovenskej národnej rady, ktorý sme nepreniesli v dejinných udalostiach ako kľúčový, žiaľ.
Valný podiel na politickom formovaní národa sú Žiadosti slovenského národa prijaté v Liptovskom Mikuláši v júni 1848, v ktorých je zhrnutý v 14 bodoch politický program Štúra a jeho školy. Rovnako dôležité bolo jeho účinkovanie v Uhorskom sneme za mesto Zvolen v roku 1847, dobrovoľnícka výprava v rokoch 1848 – 49.
Štúr tak pred našimi očami vyvstáva ako najväčšia osobnosť slovenskej histórie v 19. storočí presahujúca širšie do slovanských a európskych súvislostí.
Lektor zdôraznil oduševňujúcu a vodcovskú schopnosť viesť za sebou generáciu 17 a viac ročných súputníkov, ktorí aktívne vykročili na cestu národných ideálov – tvoriť, málo troviť a vzdelávať sa, cestovať a zhromažďovať, zaznamenávať v cestopisných denníkoch fakty o bytí národa.
Neodmysliteľnou súčasťou jeho života bolo neustále vzdelávanie sa v najlepších školách a univerzitách /Halle/, získavanie jazykových znalostí, ktoré mu umožňovali viesť živú korešpondenciu s najväčšími vzdelancami svojej doby - v Rusku, Srbsku, Poľsku, Česku, sledujúc nezištne demokratické ideály /nie biznis alebo nebodaj osobné záujmy/. Veď v mene týchto vyšších ideálov národného dobra sa vzdal aj toho, čo napĺňa mladosť – lásky k ženám, ktoré očaril.
Klub vďaka plnohodnotne a podnetne podanej téme nadobudol formu dialogickú a vzbudil nielen živý záujem, ale aj následnú zaujímavú diskusiu.
Téma Ľudovít Štúr sa určite na základe záujmu ako aj januárového výročia úmrtia /12.1.1856/ premietne do ďalšieho klubového stretnutia. Škoda by bolo nevyužiť naštudované pramene a premyslený zástoj Jozefa Janigloša, ktorý skutočne pomohol pochopiť Ľudovíta Štúra v širokých historických súvislostiach. Tešili sme sa aj z prítomnosti a záujmu študentov z Gymnázia na Kukučínovej v Poprade.
„Vďaka za našu minulosť i prítomnosť, Vám, učený Ľudovít Štúr, milovník života slovenského!“
Ľudmila Hrehorčáková
Fotogaléria: