Poľská knižnica
OZ Polonus otvorilo v Podtatranskej knižnici poľskú knižnicu
Podtatranskú knižnicu v Poprade obohatilo občianske združenie Polonus o sto titulov poľskej literatúry. V pondelok 30. novembra predsedníčka OZ Katarzyna Bielik a poľský konzul Jacek Doliwa slávnostne otvorili v Podtatranskej knižnici tzv. poľskú knižnicu.
Vysoké Tatry rozdeľujú a zároveň spájajú dva národy, ktoré sú si blízke nielen mentalitou, ale aj jazykom. K lepšiemu spoznávaniu sa navzájom prispieva v nemalej miere aj kvalitná literatúra. Poľskú literatúru pre záujem o hlbšie poznanie Tatier, ich prírody, histórie a osobností, získala Podtatranská knižnica v Poprade knižný dar z Centrálnej horskej knižnice Poľského turisticko-vlastivedného spolku v Krakove a Knižnice Tatranského Národného Parku v Zakopanom. Základ poľskej literatúry v knižnici tvorilo spolu 227 kníh, z toho 83 časopisov a iných periodických publikácií.
Minulý týždeň OZ Polonus vďaka projektu, ktorý podporuje ministerstvo zahraničných veci Poľskej republiky, doplnilo poľskú literatúru v knižnici o ďalších sto titulov beletrie a náučnej literatúry.
Knihy získavajú vo väčšinovej miere od každého, kto ich rád podaruje, či už jednotlivec alebo knižnice. Ostatné financie na podporu projektu získavajú od ministerstva Poľskej republiky.
Poľský konzul Jacek Doliwa hovorí, že keď je nápad dobrý, prospešný a ide o projekt, ktorý je pre ministerstvo únosný, tak ho radi podporia. „Toto je výborný nápad. Mám rád knihy, pretože ponúkajú v dnešnej spoločnosti inú hodnotu než internet“, dodáva.
Predsedníčka OZ Polunus Katarzyna Bielik sleduje, že obzvlášť v prihraničnom pásme je záujem o poľské knihy. Veľa ľudí tam s Poliakmi spolupracuje v rámci cestovného ruchu a podnikania. Chcú sa vedieť aspoň dohovoriť so svojimi klientmi alebo turistami, ktorých stretávajú.
„Rozhodli sme sa, že práve v Poprade oslovíme Podtatranskú knižnicu a skúsime rozšíriť fond poľskej literatúry v meste, ktoré má živú tradíciu, čo sa týka slovensko – poľských vzťahov“, vysvetlila.
Prostredníctvom darovaných kníh chcú poľskí aktivisti zároveň priblížiť dejiny, kultúru, jazyk a spôsob myslenia Poliakov. Okrem sprostredkovania literatúry vyvíja občianske združenie aj informačno – vzdelávacie aktivity v podobe prednášok vo všetkých knižniciach s poľskou knižnicou. Týkajú sa dejín alebo vybraných osobností Poľska: „Zorganizovali sme tematické prednášky týkajúce sa Varšavského povstania minulý rok pri príležitosti 70. výročia od jeho vypuknutia. Tento rok 26. novembra bolo výročie úmrtia spisovateľa Adama Mickiewicza, jedného z najväčších poľských básnikov, ktorého dielo a osobnosť sme si pripomenuli. V novom roku sa plánujeme venovať vzniku štátnosti v slovanských krajinách, a teda aj Poľska“, vysvetlila ďalšie aktivity občianskeho združenia jeho predsedníčka.
Vďaka podpore a záujmu o poľskú kultúru začne združenie približovať ľuďom poľský národ aj prostredníctvom nakúpených filmov.
Projekt poľských knižníc na Slovensku sa osvedčil už aj v Krajskej knižnici v Žiline, Kysuckej knižnici v Čadci, Turčianskej knižnici v Martine, v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne, v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši, Mestskej knižnici v Bytči, ale aj v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre.
Predsedkyňa OZ Polonus Katarzyna Bielik vidí zmysel čítania poľských kníh aj v možnosti pochopiť iný národ, inú mentalitu a inú kultúru.
Budúcim čitateľom praje, aby v knihách hľadali a našli to, čo sa dnes zo spoločnosti vytráca, čiže ľudskosť, spolupatričnosť a zdravšie medziľudské vzťahy.
Adriana Hricková
Fotodokumentácia:
Tv Poprad: https://www.youtube.com/watch?v=oPDY9m7PchQ
Tv Severka: https://www.youtube.com/watch?v=80uM5c9Tkpg
Tv Severka: https://www.youtube.com/watch?v=ImbtHxNbRqk