loga kniznicapp psk 

  

Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša

Aj v Podtatranskej knižnici v Poprade (Podtatranská ulica č. 1) sa zapojíme do celoslovenského projektu Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša. Privítame manželov Gordiakovcov, ktorí s tretiakmi zo ZŠ s MŠ na Komenského ulici budú čítať z knižky Plechové srdiečka a spomínať na detstvo.

Čítalo sa deťom aj na Mikuláša
Podtatranská knižnica v Poprade sa zapojila do celoslovenského podujatia Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša 4. decembra 2015. Celý program sa niesol v znamení hesla „Poď, budem Ti čítať!“ a napĺňal myšlienku „Čítajme deťom 20 minút denne každý deň!“
Cieľom stretnutia bolo usporiadať hodinový program pre deti, kedy hostia, významné osobnosti regiónu budú čítať deťom v priestoroch knižnice zo svojich obľúbených kníh. Rozdávali tým mikulášske darčeky v podobe krásnych literárnych príbehov.
Pozvanie čítať deťom a rozprávať im o knihách, ale aj Vianociach, prijali spoločensky a kultúrne aktívni manželia a bývalí učitelia Anna Gordiaková a Fabián Gordiak.
Na úvod milého knižného stretnutia pre deti sa v spoločenskej miestnosti knižnice na Podtatranskej ul., č.1 predstavili hostia dvom triedam žiakov tretieho ročníka ZŠ s MŠ na Komenského ulici. Deti boli milo prekvapené, keď sa dozvedeli, že dcéra manželov Gordiakovcov učí na ich škole, ale aj to, že poznajú ich pani riaditeľku.
Role čítajúceho sa zhostila pani Anna. Najskôr však deťom porozprávala, čo pre ňu kniha v detstve znamenala a ako sa veľmi tešila, ak si nejakú našla pod stromčekom práve na Vianoce. Pripomenula tiež, aké má kniha výhody oproti počítaču alebo ostatným moderným technikám prinášajúcim zábavu.
Pri príležitosti čítať z obľúbenej knihy si pani Anna vybrala jednoznačne Plechové srdiečka od Boženy Mačingovej. Prezradila, že ju čítala dovtedy, pokým sa z nej už čítať nedalo. Pre pani Annu sa stala obľúbenou pre citlivé pasáže a zaujímavý osud desaťročného chlapca Miška a jeho mladšej sestry v období vojny.
Kniha deťom pripomenula ťažkú dobu, biedu a chudobu, akú možno zažívali aj ich starý rodičia. Mamička hlavných postáv tretiaka Miška a jeho mladšej sestry Helenky  musela dať deti do detského domova, pretože ich nemohla uživiť. Na pamiatku dostali plechové srdiečko s obrázkom svojej mamky. Vybrané úryvky ilustrovali život Miška a Helenky a odhaľovali neľahké chvíle, kedy si napríklad museli zarobiť na jedlo tvrdou prácou. Pani Anna postupne žiakom porozprávala, ako sa príbeh súrodencov vyvíjal pomedzi úryvky, aby mohli spoznať celú knižku. Vybranou knižkou si mohli zároveň pripomenúť, že niektoré veci neboli vždy samozrejmosťou a boli vzácne.
Talentovaní žiačikovia si pre svojich spolužiakov pripravili hudobný vstup na flaute a gitare a pod živým vianočným stromčekom zahrali známe melódie vianočných kolied.
Na vianočnú atmosféru nadviazal Fabián Gordiak rozprávaním o Vianociach, aké prežíval v detstve vo svojej rodnej obci Brutovce. Keďže to bolo v časoch, ktoré žiaci nepoznajú, najskôr deťom priblížil, ako so svojimi kamarátmi trávili voľný čas, chodili do školy a udržiavali vzťahy s okolitými dedinami. Čas vianočný začínal od sv. Ondreja a s ním aj rôzne vianočné zvyky a tradície, o ktorých deťom zaujímavo porozprával. Nakoniec chlapcov povzbudil pokračovať v koledníckych tradíciách a za úlohu im dal počas Vianoc povinšovať susedom a celej rodine. Rozprávanie o vianočných tradíciách pod Tatrami zakončili hostia hudobne koledou, ktorú prespievali Kandráčovci.
Deti z knižnice odchádzali s peknými čitateľskými zážitkami, ale aj darčekmi. Manželia Gordiakovci podarovali triedam CD s koledami od Kandráčovcov, aby si aj takto spríjemnili vianočnú atmosféru. Fabián Gordiak žiačikom venoval aj publikáciu o Brutovciach, ktorú sám napísal. Tretiakov potešili aj mikulášske perníkové darčeky od knihovníčok.
Adriana Hricková 

Fotodokumentácia:

1gor2gor3gor4gor5gor6gor7gor8gor9gor10gor11gor12gor13gor

 

cele slovensko