loga kniznicapp psk 

  

Živé knihy 8

Dňa 7.6.2018 o 10:00 sa v Podtatranskej knižnici v spolupráci s Popradským mládežníckym parlamentom konalo podujatie Živé knihy. Podujatie otvorila Danica Gažúrová a po uvedení hostí Barborou Cehlárovou a za vedenia Patrika Korsha svoje životné príbehy stredoškolákom vyrozprávali Martina Rzymanová, Andrej Sopka a Richard Pospíšil.

Martina Rzymanová, z ktorej vyžaroval láskavý pokoj, sa venuje poradenstvu pre rodičov, ktorých deti majú špeciálne potreby, konkrétne sa zaoberá deťmi s poruchou sluchu. Taktiež vydala knihu „Máme dieťa s poruchou sluchu 2“, ktorá slúži ako akýsi návod pre rodičov takýchto detí. Zverila sa, že hluchota bola súčasťou jej rodiny a posunková reč bola jej druhým jazykom od detstva. Už ako študentka gymnázia sa zaujímala, akým spôsobom sa môže venovať ľuďom s poruchami sluchu, čo ju viedlo k preskúmaniu nových možností v pomoci týmto ľuďom. Študentom opísala spôsob, akým tieto deti komunikujú, ako sa učia, čo všetko zvládnu a ako môžu aj oni komunikovať s hluchými. V diskusii sa študenti podelili o ich skúsenosti s ľuďmi s poruchou sluchu a pani Rzymanová zas študentom s nadšením ukázala niekoľko fráz v posunkovej reči.

Andrej Sopka, úspešný 19 ročný muž, ktorý sa pohybuje v online sfére marketingu, aj napriek tréme predstavil svoj príbeh len o pár rokov mladším študentom. Z humorom sa hneď pustil do diskusie o finančných možnostiach práce či brigády pre mladých. Čo očakávajú od svojej práce a hlavne koľko? Neprekvapila ho roztržitosť študentov a ich nejasné reakcie a odpovede, pretože on sám bol taký, chcel byť populárny a bohatý. Po tom, ako si siahol až na úplne dno, ho presvedčila práve kniha „Bohatý otec. Chudobný otec: čo bohatí učia svoje deti a chudobní nie“ od Roberta T. Kiyosakiho, aby chcel od života viac, ale tým správnym spôsobom. Nenechať sa ovplyvniť peniazmi, ale len tým, že sa sám môžem zdokonaliť viac, môžem vedieť viac, môžem dokázať viac.

Posledná živá kniha bol mladý športovec Richard Pospíšil. Ako 17 ročný sa stal juniorským majstrom sveta v Spartan Race. „Nejde len o výsledky a o to, čo ľudia vidia, ale či robíte to, čo vás napĺňa a baví.“ Tak znelo jeho prvé posolstvo študentom. Už ako malý chlapec šiel po stopách svojho otca a venoval sa futbalu, ale od tohto športu, aj napriek veľkým úspechom, nakoniec upustil. Kniha „Športový gén“ od Davida Epsteina ho utvrdila v tom, že by mal v športe pokračovať. Po neúspechoch vo viacerých odvetviach mu nakoniec jeho tréner poradil, aby vyskúšal Spartan Race. Prítomným mladým ľuďom vysvetľoval, že to bol skok do niečoho, čo nepoznal, no ak chcel, aby sa posunul ďalej, musel prekonať svoje hranice. A tým, že opustil svoju komfortnú zónu a tvrdo na sebe pracoval, získal neuveriteľné zážitky, skúsenosti a prežil tie najkrajšie pocity. Svoje rozprávanie ukončil s posledným posolstvom pre mladých poslucháčov: „Nie sláva a peniaze, venujete sa tomu, čo vás baví, to vám prinesie šťastie“.

Študenti s nadšením „hltali“ každé slovo, každý príbeh. Ešte pri odchode medzi nimi neutíchala diskusia. Možno nabudúce bude aj niekto z nich našou Živou knihou.

Miriama Matejová

DSC07438 webDSC07439 webDSC07443 webDSC07444 webDSC07445 webDSC07446 webDSC07447 webDSC07450 webDSC07451 webDSC07454 webDSC07458 webDSC07459 web

zive knihy 8 web