Záhrada príbehov

Výstava s rovnomenným názvom autorov Patrície Jurčovej a Petra Trembáča je sprístupnená verejnosti v oddelení umenia v Spišskej Sobote do 30. júna 2015.

Peter Trembáč sa narodil 8. novembra 1957 v Spišskej Sobote. Mal len štyri roky, keď svojmu otcovi Michalovi priniesol prvé kresby ceruzkou a fixkou. Otec, známy popradský maliar, rozpoznal synov talent a nasmeroval ho do sveta výtvarného umenia. V roku 1977 absolvoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Košiciach odbor grafika. Vrcholovo sa venoval lyžovaniu a horolezectvu a popritom diaľkovo vyštudoval leteckú meteorológiu v Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Bratislave. Pôsobil na meteorologických staniciach na Lomnickom štíte, Chopku a Štrbskom Plese a v rokoch 1982 – 1995 bol členom horskej služby vo Vysokých Tatrách. Výtvarné umenie však v jeho vnútri žilo a priebežne dávalo o sebe vedieť v podobe obrazov – samozrejme prevažne s horskou tematikou. Prišiel rok 1995 a s ním stretnutie so známym holandským zberateľom umenia Geardom Maulennsteenom. Ten mu otvoril dvere do prestížnych galérií v Belgicku a v Holandsku, kde Peter Trembáč objavil aktuálne svetové umenie „v priamom prenose.“ Na jeho plátnach sa začali objavovať kompozície poznačené expresívnymi výtvarnými tendenciami. Ilustroval množstvo kníh na Slovensku i v zahraničí (poéziu, prózu, odbornú literatúru.) Vo voľnej tvorbe sa venuje maľbe, kresbe, ilustrácií a úžitkovému sklu. Názov výstavy „Záhrada príbehov“ vyvoláva u nás pocit pestrej a divokej farebnosti. Na odvážnu hru farieb sme zvyknutý, ale on nás prekvapil a pripravil úplne iný výber zo svojej poslednej tvorby a to ilustrácie. Odskočil si na chvíľu od žiarivých farebných veľkoformátových plátien ku komorným prácam. Autor nám odhaľuje novú tvár, podobu grafika a zručného kresliara.
Výstavy:  Slovensko, Poľsko, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Španielsko, Rakúsko, Taliansko, Belgicko, Mexiko Japonsko...

Patrícia Jurčová sa narodila 19. septembra 1972 v Spišskej Sobote. Navštevovala strednú zdravotnú školu v Poprade. Od roku 1990 pracuje ako detská sestra v Šrobárovom ústave detskej TBC a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci. Ako 12- ročná navštevovala výtvarný krúžok pod vedením popradského výtvarníka Františka Žoldáka. Od roku 2010 je členkou Klubu popradských výtvarníkov, pod vedením Františka Žoldáka. Od roku 2013 navštevuje ateliér popradského maliara Petra Trembáča. Vystavovala v roku 2012 a v roku 2014 s Klubom popradských výtvarníkov v Podtatranskej knižnici v oddelení umenia v Spišskej Sobote.

Fotodokumentácia výstava:

1jt2jt3jt4jt5jt6jt7jt8jt9jt10jt11jt12jt