Nespútané krásy Rumunska

Občianske združenie PRALES tvoria mladí, ktorým nie je ľahostajný okolitý svet. V rámci svojej činnosti prispievajú k zachovaniu a ochrane pralesov a prírodných lesov. V spolupráci s českou zemedelskou univerzitou v Prahe, Fakulta lesnická a drevarskou vytvorili výstavu pod názvom Nespútané krásy Rumunska. Katedra sa zaoberá mapovaním a výskumom pralesov v Karpatoch celej Európy. V Podtatranskej knižnici v Poprade je vystavená v spoločenskej miestnosti na Podtatranskej ulici, č.1 do 30.6. 2015.
Súčasťou výstavy sú fotografie z rumunských pralesov v pohorí Fagaraš, ktoré vznikali počas výskumu v náročných terénoch. Ostatnú väčšinovú časť výstavy tvorí výber fotografií architekta Pavla Mikoláša: “Chceli sme poukázať na Rumusko aj v jeho ostatnom svetle, ktoré nie je všeobecne známe. Radi sa tam vraciame a objavujeme jeho zaujímavé a nezvyčajné krásy. Výstava prezentuje prierez oblastí Sedmohradska, Valašska, Maramureša, Transylvánie a Banátu.“ V dokumentárnej fotografii som podčiarkol život na vidieku, architektúru rumunského vidieka a mesta Braşov. Sú tu aj hory, ale tie už zachytávajú výskumníci v pralesoch”, ozrejmuje autor fotografií Rumunska.
Oceňuje, že Rumunska sa doposiaľ nedotkla kolektivizácia hospodárstva.
V krajine juhovýchodnej Európy ľudia zachovávajú tradíciu a hospodária prostredkami svojich starých otcov.
„To čo je u nás už agroturistika, tak tam je to bežný život. Ľudia sa živia hospodárením a tým, čo si dopestujú. Majú tam koňa, pluh a orú, sejú a pasú ovce“, opisuje počas vernisáže Pavol Mikoláš.
Spolu s manželkou, ktorá je členkou združenia Prales, na cestách po rumunských dedinkách prekvapilo vždy niečo iné. Napríklad v jednej z nich v kostole z 15. storočia je vraj najhrozivejšie peklo vyobrazujúce sadistické výjavy, aké kto kedy v kostole namaľoval.
Autor väčšiny fotografií počas vernisáže ozrejmuje, že v Rumunsku žijú ľudia biedne, ale pritom sú bohatí na nerastné suroviny, ropu, plyn, železnú rudu a potom na spomínané tradície, hudobnú kultúru, a remeslá. Celú atmosféru a kolorit vidieka, ktoré sú zobrazené aj na fotografiách, autenticky opísal ich autor návštevníkom výstavy v knižnici.
Vernisáž otvoril architekt a fotograf Lajo Kupkovič, ktorý výstavu technicky upravil a zostavil. S Pavlom Mikolášom spolupracuje už dlhší čas.

Fotodokumentácia:

1ru6ru15ru16ru14ru13ru12ru11ru