Čapkovci a Slovensko

Slávni Čapkovci sa takmer po 100 rokoch vrátia pod Tatry. 9. marec 2016 POPRAD Tlačová správa.

Podtatranská knižnica v Poprade, Památník Karla Čapka ve Strži a Podtatranské noviny sú usporiadateľmi úvodného podujatia série putovných výstav, na ktorých sa na dvanástich paneloch bude predstavovať vzťah Jozefa a Karla Čapkovcov ku Slovensku.
Vernisáž prvej zo série výstav sa uskutoční v priestoroch Podtatranskej knižnice na sídlisku Západ v Poprade 21. marca 2016 od 16.30 h. Pod záštitou poslanca Prešovského samosprávneho kraja a riaditeľa HZS na Slovensku Ing. Jozefa Janigu sa na vernisáži predstaví aj český herec Ondřej Kepka, ktorý prečíta črty a fejtóny s tatranskými motívmi, ktoré uverejňoval v Lidových novinách. Výstavu otvorí riaditeľka Památníku Karla Čapka Kristína Váňová.
Z Popradu sa výstava presťahuje do Svitu, kde v tamojšej Mestskej knižnici pripravujú na vernisáž stretnutie starých rodičov a vnúčat pri filmovej sérii Čapkovcov „Pohádky o pejskovi a kočičce“. Ďalšou zastávkou výstavy bude Dolný Kubín, kde pôsobil predovšetkým maliar Josef Čapek. Putovanie bude zavŕšené v Trenčianskych Tepliciach, kde obaja bratia navštevovali svojho otca, ktorý tam pôsobil ako kúpeľný lekár.
Šéfredaktorka Podtatranských novín Mária Mlaková k podujatiu uvádza: „Tatry sa zapísali do Čapkovho srdca a on do ich histórie. Sme radi, že môžeme tatranský príbeh tohto fenomenálneho českého spisovateľa predstaviť v nádväznosti na sté výročie Československej republiky, ktoré si pripomenieme už o dva roky. Tatry a podhorie sa vďaka tejto výstave zároveň stanú jedným článkom reťaze, ktorá pomyselne a v Čapkových stopách spojí západ, stred a východ Slovenska.“
Cieľom organizátorov je, aby sa 3. júla výstava vrátila do Vysokých Tatier.

Výstava potrvá do 21. 4. 2016.

Tv Poprad: https://www.youtube.com/watch?v=nSgV1ZxMyKQ

Fotodokumentácia: