Kolorit slovenského ornamentu

Výstavu s rovnomenným názvom si môžete prísť pozrieť do spoločenskej a výstavnej miestnosti na Podtatranskú ulicu č. 1. Výstava bude sprístupnená verejnosti do konca septembra 2016. V spolupráci s ŠVK Košice.

Obrazce a ornamenty sú také staré ako ľudstvo. Naša najrannejšia  história je  zaznamenaná na nástrojoch, objektoch, či  stenách pravekých kamenných jaskýň. Používanie a vývoj ornamentov na slovenskom území mapuje panelová výstava „Kolorit slovenského ornamentu“.
Obrazom a textom sprístupňuje podoby ornamentu v rôznych formách vyobrazenia.
Panely sú rozdelené tematicky, podľa toho, čím bolo vyobrazovanie ornamentov inšpirované (príroda, človek, zvieratá) alebo toho, na aký predmet boli prenesené (kniha, plagát, pohľadnica, dôležité dokumenty, textil, sklo, stavby). Ďalej môžeme vo výstave spoznať dekor ako symbol geometrických prvkov v ornamentike, čipku, výšivky a ilustrátorskú tvorbu pre deti v znamení ornamentu. Dôležitou súčasťou jednotlivých panelov sú slovenské osobnosti, ktoré sa venovali jednotlivým prevedeniam ornamentu a zaslúžili sa o jeho výskum a šírenie.
Výstava je prístupná verejnosti v Podtatranskej knižnici v Poprade v spoločenskej a výstavnej miestnosti na Podtatranskej ul., č.1. Výstava je zapožičaná z fondu výstav ŠVK Košice a potrvá do konca septembra 2016.
Adriana Hricková

Fotodokumentácia:

DSC05085DSC05086DSC05087DSC05088DSC05089DSC05090DSC05091DSC05092DSC05093DSC05095DSC05096

kolorit