loga kniznicapp psk 

  

Svět podle Šaška

Miroslav Šašek (18. 11. 1916 - 28. 5. 1980) bol český maliar, ilustrátor a spisovateľ. Väčšinu života prežil v emigrácii: v Paríži, Mníchove, kde bol niekoľko rokov zamestnancom rádia Slobodná Európa, a na cestách po celom svete. Z jeho diela sú najznámejšie ilustrované sprievodca po svetových metropolách a štátoch "pre deti od ôsmich do osemnástich rokov".
Miroslav Šašek sa narodil v Prahe na Žižkove. Po absolvovaní reálky študoval ČVUT v Prahe (škola architektúry a škola kreslenie a maľovanie, prof. Oldřich Blažíček). V rokoch 1938 a 1939 podnikol študijné cesty do Anglicka, Francúzska, Nemecka, Belgicka, Holandska, Anglicka a Škótska.

V januári 1946 sa v Jablonci nad Nisou oženil s Jindřiška Tumlířovou, zvanú Dindy, ktorá pochádzala z Loun. V Jablonci krátko žili a navrhovali bábky.

V tridsiatych a štyridsiatych rokoch Miroslav Šašek ilustroval rad kníh, kreslil karikatúry a vtipy do Slobodného slová, Českého slová a Večerníka, bol stálym spolupracovníkom nedeľný prílohy Slovenského slová "Kvítko", robil aj grafickú úpravu niekoľkých týždenníkov.

V roku 1947 odišli saskej do Paríža, kde Miroslav začal študovať na Ecole des Beaux Arts, dokončoval ilustrácie pre slovenské vydanie Chevallierových Zvonokosy. Začal tu tiež pre Kuncířovo nakladateľstvo kresliť turistického sprievodcu mestom pre deti, ale zostalo len pri prípravných prác. Po februári 1948 zvolil emigráciu a tri roky sa v Paríži skúšal živiť ako grafik a architekt.

V rokoch 1951 - 57 bol Miroslav Šašek změstnancem rádia Slobodná Európa. Nastúpil ako produkčná spolupracovník, ale prakticky cez noc sa tu stal hlásateľom, hercom, recitátorom i spevákom. S Františkom Smrčka pre svojich spolupracovníkov vydávali cyklostylovaný časopis Škorpion. Do Mníchova a redakcia Slobodnej Európy svojho manžela nasledovala aj Dindy, ktorá tu pracovala ako asistentka réžie. Pre Slobodnú Európu kreslil Miroslav Šašek aj obrázky na letáky, ktoré boli v päťdesiatych rokoch prostredníctvom balónov dopravované na území Československa. Spolupracoval tiež s exilovými časopismi a vydavateľstvami, je autorom grafických úprav, obálok a ilustrácií radu titulov.

Po rozvode s Dindy strávil Miroslav Šašek v roku 1956 niekoľko mesiacov u rodiny Ladislava Čerych v Bruggách. Na jeseň roku 1957 ukončil zamestnanie v rádiu Slobodná Európa, a vrátil sa do Paríža k prerušenej práci na turistickom sprievodcovi pre deti. V Mníchove mal v tomto roku výstavu obrazov. Zahajovala prevádzka inštitúcie Haus der Begegnung (Dom stretnutia), ktorá mala slúžiť ku kontaktu utečencov z krajín za železnou oponou a miestnych obyvateľov.

Kniha This is Paris sa Šaškovými ilustráciami aj textom vyšla v roku 1959 v nakladateľstve Allen v Londýne, čoskoro potom aj v nakladateľstve McMillan v New Yorku. Nasledovali knihy o Londýne, Ríme, New Yorku, Edinburgu, Mníchove, Benátkach, San Franciscu, Izraeli, myse Cape Canaveral, Írsku, Hong Kongu, Grécku, Texase, OSN, Washingtone DC, Austrálii a historické Británii. Neuskutočnili sa plány na knižky o Bombaji, Dillí (ponuka Air India), Bermudách, Kanade (návrh prišiel od Canadian Pacific), Riu de Janeiro, Kodani, Štokholme, Viedni, Amsterdame ...

Knihy z radu This is boli preložené do mnohých jazykov, vychádzali vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Španielsku, južnej Amerike, Japonsku aj v Škandinávii v desetitsícových nákladoch. Priniesli svojmu autorovi niekoľko ocenení, podľa štyroch z nich (New York, Izrael, Benátky, Írsko) boli natočené filmy, motívy z Šaškových ilustrácií sa objavili na pohľadniciach, plagátoch a úžitkových predmetoch.

Okrem ilustrovaných sprievodcov po mestách a krajinách Šašek vydal ďalšie dve autorskej knižky: Stone is not Cold a Mike and the Modelmakers, a niekoľko ďalších titulov ilustroval. Pre rádio Slobodná Európa v šesťdesiatych rokoch pravidelne písal a nahovoril fejtóny a postrehy z ciest po svete.

Vo februári roku 1961 sa Miroslav Šašek oženil s Annou Molkovou, ktorá v rádiu Slobodná Európa pracovala pod menom Anka Dušanova ako hlásateľka. Anna a jej syn Pedro Dušan sa mu stali rodinou, za ktorou sa zo svojich početných ciest do Mníchova vracal, ale aj toto manželstvo sa po desiatich rokoch rozpadlo.

Ani počas práce na knihách Miroslav Šašek neprestával maľovať. V posledných pätnástich rokoch života usporiadal niekoľko výstav svojich obrazov v Nemecku, Švajčiarsku, Veľkej Británii, Austrálii a USA.

Zomrel 28. mája 1980 vo Wettingen u Zürichu u svojej sestry Věry.

pdfSpráva z výstavy

svet podle saska