Rudolf Vlaháč - výber z tvorby

Pán Rudolf Vlaháč je jedným z najstarších rodákov Podolínca. Tohto roku oslávil už svoje 89. narodeniny, avšak svojím aktívnym prístupom k životu a tvorivým duchom nás mnohých inšpiruje.

Takmer celý svoj život pracoval ako vedúci obchodu. Popri práci mu, žiaľ, neostávalo veľa voľného času. Preto si mohol začať plniť svoje sny až po odchode do dôchodku. Venuje sa chovu včiel, skrášľovaniu svojej záhrady a domu. Miluje prácu s drevom, nepochybne by sa uživil aj ako stolár. Už v mladosti si vyskúšal hrať na trúbku a bendžo. Sám sa naučil hrať na husliach a mandolíne. Nielen pre svoje potešenie, ale hlavne pre potešenie svojich blízkych, si občas rád „zamuzicíroval“. A napokon v zime si čoraz častejšie sadal za maliarsky stojan s plátnom.

Autor nikdy nenavštevoval žiadnu umeleckú školu. Sám skúšal rôzne kresliarske a maliarske techniky, pričom k srdcu mu najviac prirástli olejové farby. Olejomaľba bezpochyby patrí k jedným z najnáročnejších techník.

Celoživotná láska k prírode, hubárska vášeň, záľuba v pestovaní kvetov a ďalšie jeho koníčky sa prirodzene odrážajú v motívoch jeho obrazov. V jeho tvorbe však nájdeme aj portréty, postavy, zvieratá, či objekty.

Vždy maľoval pre vlastné potešenie, vytvoril stovky obrazov, ale nikdy neuvažoval o ich vystavovaní, či predaji. Výber z jeho tvorby mohli už návštevníci vidieť v  priestoroch oddelenia umenia pred pár rokmi. Vo svojom rodnom meste, Podolínci, mal dve samostatné výstavy.

O jeho umení sa už v minulosti pochvalne vyjadrili i akademickí výtvarníci.

r vlahac 18

Veríme, že táto výstava Vás osloví a každý si tu nájde niečo pre seba.