loga kniznicapp psk 

  

Čipka, kresby, grafiky

Pozývame Vás na vernisáž výstavy Klubu paličkovanej čipky Spiš a Heleny Suchej Sojákovej. Toto netradičné "spojenie" sa predstaví 4. júla 2018 o 17,00 na Podtatranskej ulici č. 1

Helena Suchá sa síce narodila v Levoči(1938), no detstvo prežila vo Svite, kde absolvovala základnú školu (1946-54). Už tu prejavovala záujem o výtvarný prejav. Vo veku jej 14-tich rokov sa presťahovali do Batizoviec. V rokoch 1954-58 absolvovala ŠUP v Bratislave na odbore grafiky u profesora Fikariho a Chovana. Tu si veľmi vycibrila kresliarske schopnosti a zručnosti na motívoch zátiší, kvetov, portrétov i figurálnych kompozícií. Získala taktiež teoretické vedomosti a praktické skúsenosti v klasických technikách voľnej grafiky a taktiež v návrhoch úžitkovej grafiky pre rôzne produkty.

Od roku 1960 pracovala v n. p. Chemosvit vo Svite v návrhárskom ateliéri na oddelení prípravy tlače. Celý svoj produktívny život navrhovala obalový dizajn na rôzne produkty, no najmä na potravinárske výrobky. V plnej miere využila svoj talent a skúsenosti získané na ŠUP. Suchá výtvarnou skratkou, štylizovaním atribútov výrobkov s využitím vhodného písma a farebnosti vedela vystihnúť výrobok, na ktorý obal navrhovala. Využívala k tomu aj dôverné znalosti tlačiarenských materiálov a technológií.

Treba poznamenať, že tvorivú fantáziu týchto grafikov často zväzujú, či obmedzujú požiadavky zákazníka, ktorý poväčšine výtvarníka nabáda k realistickej popisnosti výrobku.

Bez spomínaných obmedzení uplatňovala Suchá svoje tvorivé schopnosti vo  voľnom čase, kedy realizovala návrhy úžitkovej grafiky na obaly kníh, gramoplatní a aj plagáty k aktuálnym udalostiam. S týmto okruhom prác uspela aj v širšom kruhu výtvarných umelcov, keď od roku 1985 bola evidovaná v SFVU. Popri úžitkovej tvorbe sa venovala aj voľnej grafike (linoryty, drevoryty, suché ihly), ex librisom, návrhom na novoročenky, ilustráciám.

Priebežne sa venovala aj komornej maliarskej tvorbe v technike akvarelu, tempery, oleja i akrylu. Okrajovo aj textíliám. Snáď vrcholom jej kreativity a spontánnosti boli abstraktné olejové monotypie, do ktorých domaľovávala rôzne rastlinné, portrétne a figurálne motívy inšpirované rozprávkami, povesťami a bájmi.           

Už od začiatku 70-tych rokov sa aktívne zúčastňovala amatérskych výtvarných súťaží a výstav. V okresných i krajských prehliadkach získala viacero ocenení.

Helena Suchá mala doteraz aj viacero samostatných autorských výstav, na ktorých predstavila svoju tvorbu v monotematických okruhoch a technikách.

Od roku 2008 bola členkou Klubu popradských výtvarníkov, ktorý viedol František Žoldák  a s našim kolektívom vystavovala hlavne tematiku kvetov, kytíc, zátiší, portrétov a figurálnych kompozícií, inklinujúcich k spomínanej bájnosti.           

Tohto roku sa Helena Suchá dožíva krásneho životného jubilea. Keďže jej tvorba z posledných rokov je dosť známa, rozhodla sa pri tejto príležitosti predstaviť voľnú grafickú tvorbu, ktorú doposiať takto kompletne a ucelene nevystavovala. Sú to linoryty, drevoryty a drevorezy zo 70 – 80-tych rokov, ktoré tlačiarensky a tematicky korešpondujú so všeobecným ponímaním grafiky tohto obdobia.

Samozrejme, že odvtedy pribudli počítačové programy a rôzne nové tlačiarenské techniky. No vo voľnej grafickej tvorbe sú aj dnes klasické(ručné) grafické techniky žiadané i oceňované.

K tejto výstave autorka vydala i skladačku, ktorá ucelene dokumentuje jej grafickú tvorbu.

František Žoldák

           

Klub paličkovanej čipky Spiš.     Od mája 2012 sa v Klubcentre DEPO na sídlisku Juh 3 v Poprade začal konať bezplatný kurz paličkovanej čipky .     

Umenie paličkovať je vzácny odkaz našich prastarých rodičov a bola by škoda, aby upadlo do zabudnutia. Veď na Slovensku je 18 regiónov v ktorých sa paličkovala regionálna čipka.     

Raz za týždeň sme sa začali učiť paličkovať ženy, dievčatá a istý čas i chlapec. Najprv hodinu, potom dve a keďže ani to nestačilo, tak teraz už paličkujeme tri hodiny. Učili sme sa najprv základné vzory podľa knihy pana Mišíka Paličkovanie a kníh pani Malátovej. Neskôr sme nachádzali nové vzory na internete.    

 Vďaka niekoľkým zanieteným čipkárkam, ktoré chodia na rôzne workshopy, výstavy a kurzy, sa naše paličkovanie začalo zdokonaľovať a v roku 2015 sme na Medzinárodnom stretnutí čipkárok v Rožňave prijali pozvanie košických čipkárok k účasti na ich výstave v Kulturparku v Košiciach. Odvtedy u nich vystavujeme pravidelne.  

Naše práce sa odborníčkam i verejnosti páčili.

Vždy sa snažíme, aby v našich prácach dominovala jedna téma. Jeden rok to boli Tatry, ďalší mesto Poprad a Spišská kapitula a minulý rok sme sa zamerali na spišskú čipku.     

Pri pátraní po tejto čipke nám v ÚĽUVe i múzeu hovorili, že spišská čipka už zanikla. Hľadali sme v starých knihách a podľa fotografií v nich sa nám podarilo vytvoriť podvinky a upaličkovať spišské motívy. Tie sú krásne, technicky nie veľmi náročné, ale sú pracné. Sú tvorené jedným pásikom tenkých nití, ktorý sa vinie celou čipkou od začiatku po koniec a pritom mení vzor. Vyžaduje to veľkú dávku trpezlivosti a času.     

Tento rok sme sa zamerali na využitie čipky v odevoch a doplnkoch. Mimo toho sa učíme aj regionálne čipky. Momentálne Špaňodolinskú opletanú čipku.         

 Naše čipkárky zožali mnohé ocenenia na výstavách a v súťažiach.

Trinásťročná Lenka Mašlonková v celoslovenskej súťaži Anjel vianoc získala v rokoch 2015, 2016 a 2017 tretie, prvé a tretie miesto v kategórii žiakov Základných škôl.

Trinásťročná Zuzka Ovčiariková v roku 2017 špeciálnu cenu OZ Bábence Krakovany na medzinárodnom festivale paličkovanej čipky v Krakovanoch.

Antónia Sabová dve prvé miesta v roku 2017 a  tretie, štvrté, piate miesto a cenu OZ Bábence Krakovany v roku 2018 na Medzinárodných festivaloch paličkovanej čipky v Krakovanoch.

Ingrid Vasiľová druhé miesto v roku 2014 na Abilympiáde v Bratislave v súťaži handicapovaných ľudí a  deviate miesto v roku 2018 na Medzinárodnom festivale paličkovanej čipky v Krakovanoch.

Na vytvorenie takýchto prác potrebuje čipkárka talent,zručnosť, trpezlivosť, vytrvalosť, dobré ruky i oči, a za to všetko patrí chvála Bohu, ktorý ju týmito vlastnosťami obdaril.

 

 

abP4300047HS 18spolocna 18