Seniori si oživovali pamäť v Podtatranskej knižnici

Ak je v živote niečo zanedbané, je náročné to neskôr opäť oživiť. Platí to aj pre proces memorovania a opätovného vybavovania si informácií  teda pamäť.
V Podtatranskej knižnici navštevovalo tréning pamäte od 7. marca desať seniorov, kedy pomocou rôznych dostupných techník aktivizovali pamäťové bunky. Učili sa ako pamäť zmobilizovať, zapamätávať si a celkovo s pamäťou pracovať.
Trénerka pamäte Ivana Šipošová ukázala a účastníkom predstavila možnosti precvičovania, pričom niektoré z nich môžu robiť kdekoľvek. Nestačí len  lúštiť krížovky alebo riešiť sudoku, pamäť treba precvičovať neustále a vedieť zaktivovať obidve hemisféry mozgu. Taktiež vysvetľuje , že dôležité je prepájať aj nenáročnú koordináciu pohybov s myslením. Trénovať  by mali predovšetkým ľudia, ktorým už pamäť správne nepracuje. Vhodné to je však pre ľudí v každom veku, napríklad aj u dieťaťa, keď má problém s učením.
Medzi jednoduché techniky patrí napríklad vyčiarkovanie rovnakých písmeniek z vybraného textu alebo počítanie cestujúcich v hromadnej doprave.
Pripravené techniky pomáhajúce udržiavať pamäť činorodú si skúšali aj účastníci počas celého týždňa trvania kurzu.
Účastníkov kurz oslovil a naučené techniky trénovania pamäte budú využívať a s cvičeniami pokračovať. Mnohokrát je to pre nich skôr zábava, než trápenie a radi navštívia prípadné pokračovanie školenia.
Adriana Hricková

Fotodokumentácia: